Jak długo gotować buraki? Sprawdź czasy gotowania dla różnych przepisów
Lista dobroczynnych właściwości buraka zdaje się nie mieć końca. Do niedawna najczęściej można je było spotkać jako dodatek do obiadu, obecnie buraki są coraz bardziej doceniane. Uważa się, że można nimi zastąpić z powodzeniem część mięsnych posiłków w tygodniu. Z tym warzywem jest tylko jeden problem – dość długo się gotuje. Dowiedz się, ile czasu potrzebują czerwone buraczki do różnych dań.
Jeśli szukasz więcej porad i informacji, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o burakach.
Jak ugotować buraki?
Gotowanie buraków – wybór warzyw
Dania z buraków są bardzo różne. Niektóre wymagają, by warzywa były nieco twardsze, do innych potrzebne są miękkie, wręcz rozgotowane. Wszystko zależy od tego, co zamierzasz z nimi zrobić – włożyć do słoików, podawać jako przystawkę, zblendować czy przygotować z nich kotlety. To, ile czasu gotować buraki jest więc zależne od rodzaju dania.
Duże przerośnięte bulwy potrafią się gotować nawet kilka godzin. Dlatego do gotowania pokrój je na mniejsze części. To twarde warzywo, a im mniejsze plastry przygotujesz, tym szybciej się ugotują. Jeśli masz dania, do których musisz ugotować buraki w całości, wybierz te mniejsze.
Jak ugotować buraki – kilka zasad
Jednak jest kilka wspólnych zasad co do gotowania buraków we wszystkich przypadkach. Nie jest to taki łatwe, jakby się mogło wydawać. Jak ugotować buraki, by były jędrne, intensywnie czerwone i dobre? Przede wszystkim należy je dokładnie wyszorować, by pozbyć się zanieczyszczeń i środków ochrony roślin ze skórki. Buraki gotuje się w skórkach, łatwiej się je obiera po ugotowaniu. Warzywa należy zalać zimną wodą – inaczej mogą stracić kolor i początkowo gotować na dużym ogniu, który powinno się zmniejszyć, kiedy woda zacznie wrzeć.
Warto do gotowania dodać sól, ocet lub kwasek cytrynowy, które utrzymają intensywny kolor. Sprawdzając, czy buraki są miękkie, nie nakłuwaj ich, ponieważ zaczną puszczać sok, a przecież najbardziej zależy nam na tym, żeby było ich jak najwięcej.
Buraki możesz szybko ostudzić przelewając je zimną wodą. Od razu umyj garnek, w którym się gotowały, by pozbyć się przebarwień w środku. Możesz przechowywać ugotowane buraki w lodówce przez kilka dni albo zamrozić je – będą idealne do zupy. Masz dużo buraków i szukasz innych inspiracji? Sprawdź także ten artykuł z przepisem na zdrowie kiszone buraki.
Jak długo gotować buraki do różnych dań
Buraki do słoików – czas gotowania
Buraki na ćwikłę gotuje się w dużym garnku, zalewając je zimną wodą aż do przykrycia. Należy dodać do nich dwie łyżki przecedzonego soku z cytryny i można już gotować. W tym wypadku nie dodaje się soli ani pieprzu, potrawę doprawa się dopiero po starciu buraków na tartce.
Buraki do słoików nie mogą być zbyt miękkie, by nie rozgotowały się w trakcie pasteryzacji słoików, ani zbyt twarde, by dało się je zetrzeć. Po 40 minutach gotowania możesz sprawdzić, czy są dobre – będą gotowe, kiedy skórka zejdzie z nich pod wpływem pocierania łyżką. Należy pamiętać, że młode buraczki gotuje się o wiele krócej niż te stare. W tym wypadku czas gotowania może być nawet o 20 minut dłuższy.
Czerwone buraczki na sałatkę i inne dania z buraków
Jeśli zamierzasz zrobić z sałatkę z gotowanych buraków, powinny być nieco twardsze, by chrupały i dobrze współgrały z innymi składnikami dania. Dlatego czas gotowania jest nieco krótszy – trwa około 30 minut. To samo dotyczy carpaccio z buraków – gotuje się je krócej, by można było wygodnie je pokroić na cieniutkie plasterki.
Inaczej sprawa wygląda, jeśli zamierzasz zrobić pyszne dania z buraków, jak na przykład kotleciki wegetariańskie. W tym wypadku gotuj je dłużej o około 10-15 minut, by były miękkie i bez problemu dały się zblendować.
Tak samo postępuj, jeśli chcesz ugotować buraczka dla dziecka i zrobić przecieraną zupkę. W tym wypadku jednak usuń skórkę, zwłaszcza jeśli kupiłeś buraki w sklepie i nie znasz ich źródła pochodzenia. Na skórce najczęściej pozostaje dużo pestycydów i środków ochrony roślin, warto więc je usunąć zanim podasz maluszkowi.
Barszcz czerwony z buraków – czas gotowania
Wiele osób gotuje barszcz czerwony z buraków wrzucając wszystkie warzywa razem. Warto jednak wiedzieć, że buraków nie powinno się gotować z innymi warzywami, tylko osobno. Możesz zrobić to na dwa sposoby – małe buraczki ugotować w całości, a następnie pokroić, większe od razu pokroić na kostkę.
Po ugotowaniu należy szybko ostudzić buraczki (na przykład przelewając je zimną wodą kilka razy) i dodać do przygotowanego już barszczu. Wystarczy, że pogotujesz je przez chwilę, od razu puszczą sok i zabarwią zupę na czerwono. Barszcz zakwaś sokiem z cytryny, by miał ładny kolor.
Jak szybko ugotować buraki?
Jak długo gotować buraki w szybkowarze
Jest jednak kilka sposobów na to, by szybciej ugotować buraki. Możesz zrobić to w szybkowarze. Zasada działania jest bardzo prosta – to szczelny garnek, w którym jest bardzo wysokie ciśnienie. Dzięki temu wszystko gotuje się o wiele szybciej, także mięso czy właśnie twarde warzywa, jak buraki.
Czas gotowania buraków w całości to maksymalnie 35 minut. Jeśli jednak pokroisz je w plasterki lub kostkę, może wystarczyć około 20 minut. To najlepszy sposób na zrobienie zdrowego obiadu błyskawicznie. Buraki z szybkowaru nadają się do wielu zastosowań. Możesz zrobić z nich sałatkę lub ugotować je razem z mięsem i ziemniakami – pyszna potrawka gotowa.
Gotowanie buraków na parze
Nieco dłużej trwa tradycyjne gotowanie buraków na parze. To świetne rozwiązanie, bowiem tak przygotowane warzywa mają więcej witamin i minerałów niż te gotowane w wodzie. W ten sposób możesz przygotować buraki na parze idealne do sałatek, na przykład z rukolą i serem kozim czy feta.
Buraki do gotowania na parze trzeba pokroić w plastry o grubości około 1,5 cm. Następnie rozłożyć je w naczyniu do gotowania na parze, jeszcze nie oprószaj ich solą ani pieprzem. Czas gotowania wynosi około 25 minut. Są wtedy al dente, przyjemnie chrupiące i po prostu pyszne. Od razu możesz przygotować cały obiad – na dolnym piętrze garnka do gotowania na parze ułóż mięso lub rybę, na środkowym buraki, a na górze marchew, brokuł czy cokolwiek na co masz ochotę. I już – pełnowartościowy posiłek dla całej rodziny gotowy.