Jak wędzić ser - podstawowe informacje

Chcąc przygotować ser wędzony, powinniśmy wiedzieć, dlaczego wędzi się sery i co to nam właściwie daje. Otóż sery wędzi się po to, aby nadać im specyficzny aromat i smak, a dodatkowo, by uzyskać atrakcyjny kolor skórki, który w zależności od gatunku sera może być od ciemnobrązowego do miodowobrązowego. Najważniejsze jest jednak to, że w trakcie wędzenia sera żółtego lub białego, zabezpieczamy go przed psuciem się, ponieważ tłuszcz wydobywający się z sera w połączeniu z dymem uzyskuje właściwości konserwujące.

Kolejnym elementem, o którym warto wiedzieć, jest to, jakie drewno powinno być użyte do wędzenia. Najważniejsze jest to, że drzewo musi należeć do grupy drzew liściastych, ponieważ drzewa iglaste w swoim drewnie mają zbyt duże ilości żywicy. Przez żywicę dym w wędzarce jest smolisty i osadza się na serze. Jakim drewnem więc wędzić? Najlepsze z pewnością będzie drewno dębu, jabłoni i olchy oraz innych drzew owocowych.

Warto również wiedzieć, jak wędzić sery. Najważniejsze jest to, aby pamiętać, że wędzenie wykonuje się przy słabym ogniu i zimnym dymie. Jest to ważne, ponieważ za mocno podgrzany ser traci bardzo duże ilości wody i tłuszczu. Temperatura wędzenia powinna mieścić się między 30 a 40 oC, a maksymalnie do 50oC. Z kolei czas wędzenia zależy od naszych wymagań, ale zazwyczaj jest to od 3 do 5 godzin. Pamiętajmy również o jednej zasadzie, która jest dość ważna podczas wędzenia sera razem z innymi wędlinami. Otóż pamiętajmy, aby sery wisiały ponad wędlinami, tak, by soki z mięsa na nie nie kapały. Jeśli szukasz więcej porad, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o wędzeniu.

Przygotowanie sera twarogowego, sera koziego i innych serów do wędzenia

Jeśli zastanawiamy się na tym, jaki ser nadaje się do wędzenia, to tak naprawdę każdy gatunek może być uwędzony, nawet ser kozi, mozzarella i ser twarogowy. Ważnym elementem jest tylko to, aby nie rozpadał się, a był zwarty. Wtedy bez problemu proces wędzenia się uda, o ile będziemy przestrzegać wszystkich zasad.

W przypadku świeżego sera białego przed wędzeniem musimy włożyć go do solanki do serów, której stężenie będzie wynosiło 8-10%. Solanka do sera nie jest jednak używana w przypadku serów żółtych, które przedtem nie były w solance. Ser biały powinien znajdować się w solance przez około 12 godzin.

Po tym czasie wyciągamy ser, delikatnie osuszamy całą powierzchnię papierowym ręczniczkiem i odstawiamy go w chłodne miejsce na minimum 2 godziny. Warto też poczekać, aż cała skórka przeschnie, ponieważ do wędzenia powierzchnia sera musi być całkowicie sucha. Po tym zabiegu można przystąpić do obtaczania sera w różnorodne przyprawy, jeśli jest to konieczne. Przed wędzeniem sera żółtego lub jakiegokolwiek innego, musimy pamiętać o wsadzeniu go do siatki wędliniarskiej lub gazy i zawiązujemy ją z obu stron. Jeśli szukasz więcej porad, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o mięsach i wędlinach.

Takie przygotowanie naszych serów zapewni nam wysoką jakość wędzenia. Jeśli więc chcemy, aby nasze sery smakowały dobrze, a ich przydatność do spożycia była jak najdłuższa, warto właśnie postępować w przedstawiony wyżej sposób. Wtedy właśnie nasze sery przybiorą odpowiednie barwy, smak i trwałość.

Przepis na wędzenie sera białego i wędzenie sera żółtego

Przepisy na wędzenie serów są bardzo różne. Zależą przede wszystkim od tego, czy wolimy wędzenie sera białego, czy też może preferujemy wędzony ser żółty. Dodatkowym aspektem jest to, czy chcemy, aby nasze sery uzyskały jakiś wyjątkowy smak, poprzez wykorzystanie do ich marynowania różnych przypraw. Zobaczmy więc przykładowe przepisy na wędzenie serów białych oraz wędzenie serów żółtych.

Przepis na wędzenie sera białego jest bardzo prosty. Należy tutaj pamiętać jedynie o prawidłowym doborze czasu wędzenia i wszystkich poprzedzających wędzenie czynnościach.

Wędzone sery na domowy sposób
Jak wędzić ser? Praktyczny poradnik wędzenia sera w domu

Składniki:

  • ser,
  • 80 g soli kuchennej,
  • 1 l wody przegotowanej,

Dodatkowo:

  • siatka do sera.

Jeśli chodzi o ser, to możemy wybrać mozzarellę, biały twaróg albo też podpuszczkowy ser typu włoskiego. Warto wiedzieć, że zamiast siatki wędliniarskiej możemy zastosować jałową gazę, lecz wcześniej należy ją wywietrzyć, aby pozbyć się jej charakterystycznego zapachu. Sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o wędlinach.

Przygotowanie:

  • Wodę i sól mieszamy ze sobą.
  • Do mieszanki wody i soli wkładamy nasz ser i odstawiamy na 8 godzin.
  • Po 8 godzinach odlewamy wodę.
  • Ser wkładamy do siatki wędliniarskiej i zawiązujemy.
  • Przystępujemy do wędzenia.

Czas wędzenia zależy od typu sera. Przykładowo mozzarella powinna być wędzona krótko i w temperaturze do 45oC, a podpuszczkowy ser typu włoskiego i ser biały wędzi się w temperaturze około 60oC, a czas tego zabiegu wynosi około 4 godzin.

Ser żółty wędzi się w praktycznie taki sam sposób. Pamiętajmy jednak, że nie wkłada się go do solanki. Do wędzenia dobrze jest wybierać sery żółte w krążku, bo one ułatwiają nam wędzenie. Optymalny czas wędzenia to około 5 godzin i tak jak inne sery, ser żółty wędzimy dymem zimnym. A może zainteresuje cię także ten artykuł o czasie wędzenie kiełbasy?

ikona podziel się Przekaż dalej