Czym się różni kapusta kwaszona od kapusty kiszonej?

Obydwie kapusty charakteryzuje podobny wygląd, jednak różnią się one diametralnie, jeśli chodzi o skład. Kapusta kiszona jest produktem uzyskanym w wyniku działalności bakterii fermentacyjnych, które rozkładają węglowodany obecne w produkcie. Żeby zrobić kapustę kiszoną, trzeba ją najpierw dokładnie poszatkować razem z marchewką.

Następnie dodajemy przyprawy i odkładamy do słoików lub do dużej beczki. Kapusta powinna zostać zamknięta bardzo szczelnie na około 2 tygodnie, po tym czasie będzie gotowa do spożycia. Natomiast kapusta kwaszona mimo początkowego podobnego przygotowania, czyli szatkowania i ubijania, zalewana jest octem z dodatkiem cukru, przypraw i substancji konserwujących. W tym przypadku nie dochodzi do procesu z fermentacyjnego.

Kwaszona kapusta z octem

Choć sposobów na wykonanie kapusty kiszonej jest wiele, to na próżno szukać porad, jak wykonać kapustę kwaszoną z octem. Poniżej znajdziesz sprawdzony przepis na kwaszenie kapusty, wykorzystując ocet.

Składniki:

  • 500 g kapusty
  • 3 marchewki
  • 2 liście laurowe
  • kubek wody
  • 4 łyżki cukru
  • pół łyżki soli
  • 3 łyżki oleju
  • 50 ml octu

Przygotowanie:

  1. Kapustę dokładnie myjemy i usuwamy górne liście. Następnie kroimy ją bardzo drobno. Możemy ją również poszatkować przy pomocy tarki. Pokrojoną kapustę odkładamy do głębokiego naczynia.
  2. Marchew myjemy, obieramy i ścieramy na tarce o grubych oczkach. Na końcu dodajemy ją do poszatkowanej kapusty.
  3. W oddzielnym naczyniu Przygotowujemy marynatę, wlewając wodę, dodając cukier i sól. Gdy woda zacznie wrzeć, dodajemy do niej ocet.
  4. Do ułożonej wcześniej w kapusty z marchwią, wlewamy gorącą zalewę I układamy na wierzchu liście laurowe, pieprz i ziele angielskie, a następnie przykrywamy całość i odstawiamy na 24 godziny. Kwaszenie może trwać krócej, jednak wtedy kapusta będzie mniej wyrazista. Najlepszy smak kapusta zakwaszana ma po długim leżakowaniu w zalewie.
  5. Po upływie jednego dnia możemy przystąpić, do spożywania pysznej i kapusty.

Tak przygotowana kapusta kwaszona z octem ma wspaniały smak, będzie dobrym dodatkiem do surówek obiadowych i wielu innych potraw. Przygotowanie zalewy octowej do złudzenia może przypominać marynatę, którą zalewane są opieńki marynowane. Użycie identycznych składników sprawia, że mają one podobny smak.

Przepyszna kiszona kapusta

Wypróbuj ten doskonały przepis i samodzielnie wykonaj kapustę kiszoną. Już nie będziesz musiał biec do sklepu, gdy przyjdzie Ci ochota na skosztowanie tego pysznego specyfiku. Wystarczy, że we własnym domu przygotujesz kapustę kiszoną i przełożysz ją do słoików. Tak przygotowane przetwory, będą stanowiły fantastyczne zabezpieczenie na zimę. Porady na to ile soli dodać do kapusty kiszonej i skrupulatny przepis standardowo znajdziesz poniżej.

Składniki:

  • 5 kg poszatkowanej kapusty białej
  • 5 marchewek
  • 4 łyżki kminku
  • 4 łyżki soli kamiennej

Sposób przygotowania

  1. Jeśli zdecydowałeś się na główkę kapusty, to pierwszym krokiem będzie umycie jej i oderwanie zewnętrznych liści. Następnie przechodzimy do części, w której kapusta powinna zostać poszatkowana. Możemy oczywiście użyć już gotowej cienko pokrojonej kapusty.
  2. Kwaszona kapusta w słoiku
    Kiszenie kapusty w słoiku oraz najlepsze przepisy na kiszoną kapustę krok po kroku oraz jak ukisić kapustę
  3. Marchewkę myjemy, obieramy i ścieramy na tarce o grubych oczkach. Następnie mieszamy ją z wcześniej poszatkowaną kapustą. Do całości dodajemy kminek, sól i wszystko dokładnie mieszamy.
  4. Poszatkowaną kapustę wkładamy do drewnianej beczki, jeśli taką posiadamy, albo do dużego garnka. Podczas nakładania kapusty należy pamiętać, aby robić to bardzo ściśle.
  5. Gdy kapusta zostanie ułożona, beczkę przykrywamy i odstawiamy ją na około 2-3 tygodnie. Po tym czasie nasza kapusta kiszona będzie już gotowa. Możemy ją przełożyć do mniejszych słoików.

Jeśli naszym celem jest wykonanie przetworów na zimę, to najlepszym sposobem będzie układanie poszatkowanej kapusty od razu do słoików. W ten sposób unikniemy niepotrzebnego kłopotu związanego z przekładaniem ukiszonej kapusty. Od razu możemy je ustawić na regale, stawiając je obok takich przetworów, jak boczniaki marynowane czy opieńki marynowane. Sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o kiszonej kapuście.

Do czego możemy wykorzystać kapustę kiszoną?

Z pewnością zdajesz sobie sprawę, jakie wartości odżywcze posiada kapusta kiszona. Doskonale wpływa ona na procesy trawienne. Ma dobroczynny wpływ na układ odpornościowy. Zmniejsza poziom cholesterolu we krwi.

Okazuje się też, że bardzo pozytywnie wpływa na osoby, skarżące się na problemy kardiologiczne. Kapusta kiszona jest bogatym źródłem witaminy C, magnezu, potasu, żelaza, a także wapnia. Oprócz tych niewątpliwych zalet posiada jeszcze jeden atut, którym jest niska kaloryczność.

Do najpopularniejszych potraw, w których wykorzystywana jest kapusta kiszona, należą:

kapuśniak, kwaśnica, kulebiak, pierogi z kapustą, surówka z kiszonej kapusty, kapusta z grochem, bigos, łazanki, krokiety z kapustą, a także żeberka w kapuście, do których dodać możesz sekretny dodatek, jakim jest najostrzejsza papryka, jaką znajdziesz. To oczywiście nie wszystkie potrawy, które można wykonać z tego wspaniałego produktu i do których pasuje najostrzejsza papryka.

ikona podziel się Przekaż dalej