Ogórki w musztardzie - najlepsze przepisy na ogórki z musztardą na różne sposoby
Przetwory z ogórków zajmują poczesne miejsce w kuchni polskiej. Ogromną popularnością cieszą się zarówno ogórki małosolne i kiszone, jak i ogórki w occie. Zalewa octowa pozwala na urozmaicenie potraw przez dodawanie różnych składników wzbogacających smak. Jednym z wariantów ogórków marynowanych są ogórki w occie z musztardą, które zachwycają niepowtarzalnym smakiem. Warto znać przepis na ogórki marynowane w musztardzie, aby zimą cieszyć się tą niezwykłą przekąską.
Jeśli szukasz więcej porad, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o ogórkach.
Przetwory z ogórków do słoików na zimę
Ogórki w musztardzie to tylko jeden z wariantów przetworów, które możemy zrobić z ogórków. Polska kuchnia oferuje mnóstwo sposobów wykorzystania ogórków, szczególnie w postaci przetworów na zimę do słoików. Wykorzystując proces kiszenia robimy ogórki kiszone i ogórki małosolne. Natomiast ogromne pole do popisu w dziedzinie kulinarnej dają nam ogórki marynowane, których smak można modyfikować poprzez dodawanie musztardy, chili, a nawet miodu. Ogórki w occie mają smak bardziej intensywny i zdecydowany niż ogórki małosolne, a liczba ich zwolenników jest ogromna.
Ogórki konserwowe w musztardzie czy bez zawsze robimy w zalewie octowej, która składa się z następujących składników:
- 5 szkl. wody
- 1 szkl. octu 10%
- 1 szkl. cukru
- 3 płaskie łyżki soli
Składniki mieszamy, gotujemy i zalewamy ogórki lub inne warzywa. W zalewie do ogórków konserwowych możemy zrobić nie tylko ogórki w musztardzie, lecz także ogórki z chili, ogórki w miodzie czy też tradycyjne ogórki w occie. Taka sama zalewa posłuży także do zrobienia innych marynat, jak z dynia, papryka czy grzybki w occie.
Mając bazową zalewę do ogórków konserwowych, możemy tworzyć jej warianty przez dodawanie musztardy, chili, curry, miodu, kurkumy czy innych przypraw. Przepis na ogórki konserwowe z musztardą wymaga dodania do zalewy 5 łyżek musztardy. Musztardę dodajemy do zalewy na samym końcu.
Możemy używać do tego przepisu dowolnej musztardy. Dobrze sprawdzi się zarówno musztarda sarepska, musztarda francuska, jak i musztarda czosnkowa. Jeśli szukasz więcej inspiracji, sprawdź także ten artykuł z przepisami na przetwory z ogórków gruntowych.
Ogórki w musztardzie - przepis na ogórki konserwowe z musztardą
Jak zrobić ogórki w musztardzie? Otóż przepis na ogórki w musztardzie jest bardzo prosty i nawet osoby z mniejszym doświadczeniem w robieniu przetworów na zimę poradzą sobie z nim z powodzeniem.
Aby wykonać przepis na ogórki w musztardzie przygotuj 2 kg ogórków lub więcej w zależności od tego, ile słoików chcesz zrobić. Ogórki powinny być dorodne, zdrowe i najlepiej kupione u sprawdzonego dostawcy. Na przetwory z ogórków w occie wybieraj ogórki małe. Oprócz ogórków będą potrzebne przyprawy, jak: liść laurowy, ziele angielskie, gorczyca, czosnek i ziarenka pieprzu.
Postępuj według niżej wymienionych kroków:
- umyj ogórki i pokrój wzdłuż na ćwiartki, plasterki lub połówki,
- przygotuj wyparzone słoiki,
- do każdego słoika włóż 2 listki laurowe, ziele angielskie (3 ziarenka), kilka ziaren gorczycy, 3 ziarenka pieprzu i ząbek czosnku,
- do słoików powkładaj ogórki tak aby były ciasno ułożone i nie pływały luźno,
- przygotuj zalewę według składników podanych wyżej i zagotuj,
- na koniec dodaj do zalewy 5 łyżek musztardy,
- gorącą zalewą zalej ogórki w słoikach,
- zakręć słoiki i odstaw w chłodne i ciemne miejsce.
Ogórki w occie z musztardą w różnych wariantach
Ogórki w occie z musztardą można zrobić na różne sposoby, dodając różne dodatki, jak curry, chili, miód, papryka czy inne.
Ciekawym urozmaiceniem menu jest przepis na ogórki konserwowe z musztardą i miodem. Wbrew pozorom nie jest to danie na słodko. Miód nadaje ogórkom słodko-kwaśny smak. Ogórki w occie z musztardą i miodem świetnie nadają się jako przekąska lub jako dodatek do dań mięsnych. Przepis ten jest bardzo prosty. Po prostu dodajemy do zalewy miód w ilości takiej samej jak musztarda. Pamiętaj, aby zarówno musztardę, jak i miód dodać na koniec, po zagotowaniu zalewy. A może zainteresuje cię także ten artykuł z przepisami na ogórki małosolne?
Ten sam przepis możemy wykorzystać, aby wykonać przetwory z ogórków z curry lub z chili. Różnica polega tylko na tym, że zamiast miodu dodajemy curry lub chili w proszku w ilości 3 łyżeczek. Chili jest ostre, dlatego ilość dostosowujemy do naszych upodobań.
Innym wariantem przepisu na ogórki w occie z musztardą są ogórki z czerwoną papryką. Paprykę dodajemy do ogórków dla koloru i dla urozmaicenia. Ogórki wkładamy do słoików, przekładając paseczkami świeżej, czerwonej papryki. Całość zalewamy zalewą musztardową według wyżej podanego przepisu.
Ogórki w musztardzie z różnymi dodatkami lub bez można zrobić w postaci całych ogórków, pokrojonych lub w postaci sałatki. Ogórki do słoików możemy pokroić wzdłuż na połówki lub na ćwiartki. Jeśli uzyskać sałatkę z ogórków w occie z musztardą z dodatkami lub bez, ogórki kroimy na cienkie plasterki.
Ogórki w occie z musztardą to potrawa zachwycająca niepowtarzalnym smakiem. Przepis ten warto wypróbować, szczególnie że wymaga składników ogólnodostępnych i nie jest ani trudny, ani pracochłonny.