Orzechy w miodzie krok po kroku - oto najlepszy przepis
Na pewno wielokrotnie widziałeś orzechy w miodzie w ozdobnych słoiczkach. Ten przysmak staje się coraz popularniejszą formą ekskluzywnego podarunku. Często dołącza się go do koszy z prezentami, czasami jest upominkiem dla gości weselnych od pary młodej. Jest to smaczna przekąska, w sam raz dla łasuchów, którzy uwielbiają słodycze i możesz przygotować je samodzielnie. Dowiedz się, jak to zrobić.
Jeśli szukasz więcej porad i informacji, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o orzechach.
Przepyszne orzechy z miodem
Tradycja przygotowywania orzechów z miodem sięga połowy XIX stulecia. To wtedy orzechy w miodowej otoczce stały się bardzo popularnym przysmakiem i często pojawiały się na stołach. Potem nieco o nich zapomniano, ale obecnie stają się coraz bardziej popularne. Często można spotkać je w sklepach z żywnością ekologiczną, przysmak jest przygotowywany także przez właścicieli pasiek. To prawdziwy rarytas, a mały słoiczek potrafi osiągnąć naprawdę zawrotne ceny.
Dlatego warto samodzielnie przygotować orzechy w słoiku. Zarówno po to, żeby po prostu zjeść je ze smakiem, na przykład do filmu lub po prostu jako uświetnienie leniwej niedzieli. Można jednakże zrobić z nich wspaniałe upominki. Wystarczy znaleźć ozdobne słoiki, przełożyć do nich orzechy i ozdobić całość wstążeczką czy ciekawą nalepką.
Taki upominek będzie wspaniałą pamiątką dla gości weselnych. Może być również gratisem dla gości gospodarstwa agroturystycznego czy po prostu – elementem słodkiego kosza z upominkami dla jubilata. Orzechy w miodzie są idealne na każdą okazję.
Orzechy w miodzie: przepis podstawowy
Tak naprawdę przygotowanie orzechów w miodzie jest banalnie proste. Możesz je zapasteryzować w słoiku, żeby wytrzymały na dłużej, możesz jednakże zrobić tylko porcję do zjedzenia na raz. Tradycyjnie przygotowuje się orzechy włoskie w miodzie, jednakże możesz użyć dowolnych orzeszków lub ich mieszanki. Orzech włoski, migdały czy brazylijskie także świetnie się sprawdzą.
- 2 garście orzechów,
- 2 łyżki miodu.
Jeśli decydujesz się na orzechy włoskie w miodzie, pamiętaj, że powinny być dobrze wysuszone. Wtedy nie będą się szybko psuły. Proponujemy zastosowanie miodu akacjowego, ponieważ długo nie ulega krystalizacji, jednakże każdy inny się nada. Możesz wybrać swój ulubiony, chociaż w przypadku rzepakowego przysmak nie będzie się tak pięknie prezentował, a gryczany może być zbyt gorzki.
- Jeśli używasz migdałów, zalej je ciepłą wodą i obierz ze skórki.
- Posiekaj orzechy na większe kawałki (orzech laskowy na pół, włoski i migdały na ćwiartki, brazylijskie na jeszcze mniejsze kawałki).
- Wsyp orzechy na suchą patelnię i podpraż przez chwilę.
- Wymieszaj orzechy z płynnym miodem i przełóż do słoików. Zakręć.
- Pasteryzuj w gorącej wodzie na małym ogniu przez 15 minut. Poziom wody powinien sięgać mniej więcej 1 cm poniżej zakrętki.
- Wyciągnij orzechy, nakryj je ściereczką i zostaw do wystygnięcia.
Orzechy możesz także od razu zjeść, nie musisz ich pasteryzować. Jeśli masz skrystalizowany miód, możesz rozpuścić go w kąpieli wodnej lub dodać bezpośrednio do orzechów na gorącą patelnię. Do smakołyku jedzonego na bieżąco możesz dodać także suszone morele lub na przykład żurawinę.
Orzechy z miodem: opcje smakowe
Miód z orzechami można urozmaicić niezwykłymi przyprawami i dodać mu co nieco smaku. Wystarczy zastosować kawałki skórek z cytrusów, laskę wanilii lub korę cynamonu. Wkłada się je po prostu do słoiczka przed wypełnieniem orzechami. Po kilkunastu dniach miód przejdzie smakiem przyprawy.
Przepis na takie urozmaicone danie jest bardzo prosty: wystarczy otrzeć skórkę z cytryny lub pomarańczy, ale tak, by nie było na niej białych części. Przed tarciem należy sparzyć owoc. Cynamon i wanilię przed włożeniem do słoiczków trzeba na chwilę zanurzyć w gorącej wodzie. Dzięki temu przysmak nie będzie się psuć.
Orzechówka, czyli nalewka z orzecha włoskiego
Jeśli zrobisz orzechy włoskie w miodzie i zostanie ci trochę i miodu, i orzechów, dobrym wyjściem jest orzechówka. Jest to nalewka z orzecha włoskiego, ale w wersji na słodko. Najczęściej robi się nalewkę gorzką, niedojrzałych orzechów, która ma właściwości lecznicze i wspomaga działanie układu trawiennego. Jednakże można z nich zrobić także słodki, aromatyczny trunek. Miód z orzechami to świetne połączenie, także w wersji alkoholowej.
- 2 szklanki orzechów włoskich (wyłuskanych),
- 3 łyżki miodu,
- ½ l czystej wódki
Przygotowanie nalewki nie jest trudne, jednakże trzeba trochę poczekać, aż trunek będzie gotowy do spożycia.
- Orzechy przesyp do słoika, podzielone na ćwiartki lub połówki.
- Dodaj miód i alkohol.
- Odstaw na 2-3 miesiące, co jakiś czas wstrząsaj słoik, żeby miód się rozpuścił.
- Przelej nalewkę przez sączek (na przykład gazę lub filtr do ekspresu do kawy) i przelej do butelki. Smacznego!
Nalewka od razu nadaje się do spożycia, ale najlepsza jest, jeśli chociaż 4-5 tygodni jeszcze postoi i nabierze smaku. Jeśli szukasz więcej inspiracji, sprawdź także ten artykuł z przepisami na nalewkę z orzechów włoskich.