Placek z czereśniami - przepisy, wykonanie, dodatki, porady
Czereśnie to owoce sezonowe. Najwcześniejsze odmiany dostępne są już na przełomie maja i czerwca. Soczystymi owocami możemy zajadać się do końca lipca, kiedy to dojrzewają odmiany najpóźniejsze. Warto wykorzystać krótki sezon na te zdrowe i smaczne owoce. Możemy delektować się świeżo zerwanymi czereśniami lub przyrządzić pyszne czereśniowe ciasta, kompoty i konfitury. Przeczytaj, jak zrobić szybki placek z czereśniami.
Jeśli szukasz więcej porad i informacji, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o czereśniach.
Czereśniowe ciasto – prosty przepis na placek z czereśniami
Ucierane ciasto z czereśniami
Aromatyczny placek z czereśniami najlepiej smakuje podczas rodzinnych spotkań, jako dodatek do popołudniowej herbaty – w letnim ogrodzie, na tarasie lub balkonie.
Składniki:
- ½ kg czereśni
- 20 dag mąki
- 15 dag cukru
- 20 dag masła
- 4 jaja
- Cukier puder do posypywania
Przygotowanie:
- Masło ucieramy na pianę, dodając po jednym całym jajku i po 1 łyżce cukru.
- Do ciasta, pod koniec ucierania, dodajemy – porcjami – mąkę.
- Ucierane ciasto wykładamy na blachę, przykrytą papierem do pieczenia lub natłuszczoną masłem.
- Na wierzchu placka kładziemy wydrylowane osączone czereśnie.
- Czereśniowy placek pieczemy w piekarniku, w temperaturze 200 stopni Celsjusza, przez 30 minut.
Gotowy tarty placek z czereśniami, jeszcze gorący, posypujemy lekko cukrem pudrem. Ciasto kroimy w kwadraty.
Prosty przepis na szybki kruchy placek z czereśniami
Ciasto jest łatwe i szybkie w przyrządzeniu. Możemy podać je na dwa sposoby – pyszne ciastko czereśniowe, oprószone cukrem pudrem lub jako kolorowy deser czereśniowy, zalany smakowitą owocową galaretką.
Składniki:
- 15 dag mąki
- 15 dag cukru
- 15 dag masła
- 2 jajka
- czereśnie do pokrycia ciasta
Przygotowanie:
- Masło ucieramy do białości, a następnie dodajemy mąkę i całość lekko mieszamy.
- Całe jaja wbijamy do osobnej miski, dodajemy cukier i ubijamy.
- Ubite jajka dodajemy do ciasta i mieszamy.
- Ciasto wykładamy na suchą blachę – powinno mieć grubość około 1,5 cm.
- Czereśnie drylujemy, płuczemy i osączamy. Wykładamy na ciasto połówki owoców, dokładnie pokrywając jego powierzchnię.
- Ciasto wstawiamy do gorącego piekarnika (200 stopni Celsjusza) i pieczemy około 40 minut.
Upieczony kruchy placek z owocami należy oprószyć cukrem pudrem. Ostudzony placek możemy zalać lekko stężoną owocową galaretką i wstawić ciasto do lodówki, by galaretka do końca stężała. Przepis możemy zmodyfikować, pokrywając placek innymi owocami, np. połówkami moreli, śliwek lub wiśni.
Dobre ciasto – drożdżowy placek z czereśniami
Nie obawiajmy się spożywania drożdżowego ciasta. Drożdże zawierają witaminy z grupy B, poprawiające odporność organizmu, wpływające na system nerwowy i trawienny, a także na zdrowy wygląd skóry, paznokci i włosów. Drożdże bogate są w mikro i makroskładniki, regulujące, między innymi, ciśnienie krwi, pracę trzustki i wzmacniające kości. Ciasto drożdżowe jest mniej słodkie, więc może być serwowane osobom cierpiącym na cukrzycę – oczywiście z umiarem i od czasu do czasu.
Składniki ciasta:
- 20 dag (1,5 szklanki) mąki pszennej
- ¼ szklanki mleka
- 2 łyżki cukru
- 3 łyżki masła
- 1 jajko
- 3 dag drożdży
- 1 opakowanie cukru waniliowego
- Cukier puder do oprószenia ciasta
- Szczypta soli
Składniki masy:
- 30 dag ciemnych czereśni
- 1 szklanka śmietany 30%
- 3 jajka
- ¼ szklanki cukru pudru
- 1 łyżeczka startej skórki z cytryny
- 1 łyżka soku z cytryny
Przygotowanie:
- Drożdże mieszamy z ciepłym mlekiem, z dodatkiem 2 łyżek cukru i 3 łyżkami mąki. Odstawiamy na około 30 minut, w ciepłe miejsce.
- Wyrośnięty rozczyn mieszamy i dodajemy pozostałe składniki ciasta – mąkę, jajko, chłodne roztopione masło, cukier oraz szczyptę soli. Całość wyrabiamy – powinno stać się gładkie i elastyczne, łatwo odchodzące od dłoni. Jeśli jest zbyt klejące – dodajemy nieco mąki.
- Wyrobione ciasto odstawiamy w ciepłe miejsce, na około 1 godzinę. Powinno podwoić swoją objętość.
- Wyrośnięte ciasto przekładamy do okrągłej formy – natłuszczonej lub wyłożonej papierem do pieczenia. Rozciągamy je na grubość około 1 cm, wylepiając formę i jej boki.
- Na górę ciasta wylewamy przygotowaną masę: do ubitej śmietany, dodajemy ubite z cukrem pudrem jajka, skórkę i sok z cytryny.
- Wierzch ciasta pokrywamy wydrylowanymi czereśniami.
- Ciasto pieczemy w temperaturze około 200 stopni Celsjusza, przez 50 minut.
- Po wystudzeniu ciasto posypujemy cukrem pudrem.
Dobre drożdżowe ciasto jest wspaniałym deserem, którym możemy się popisać w czasie rodzinnych spotkań. Doskonale smakuje z kawą lub z mlekiem. Nie powinniśmy popijać placka herbatą, która utrudnia wchłanianie cennej witaminy B. A może zainteresuje cię także ten artykuł o najlepszych przetworach z czereśni?
Pyszne i zdrowe czereśnie – nie tylko na słodko
Czereśnie bogate są w witaminy (C, A, PP, witaminy z grupy B) oraz w składniki mineralne (potas, fosfor, wapń, magnez, chlor, cynk, sód, siarkę, żelazo, jod, miedź, cynk), dlatego warto po nie sięgać w ciągu całego, niestety, niezbyt długiego sezonu. Najlepiej smakują te świeże, Nie wszyscy wiedzą, że czereśnie są wyśmienitym składnikiem sałatek – podkreślają smak warzyw i mięsa, jednocześnie dodając im swoistego smaku i aromatu, co sprawia, że potrawy, z dodatkiem czereśni, stanowią oryginalne urozmaicenie sezonowego menu.
Sałatka z selera naciowego z żurawiną, z dodatkiem czereśni może okazać się przebojowym letnim daniem. Jędrna łodyga selera naciowego wyróżnia się specyficznym smakiem i zapachem. Lekko cierpka żurawina, bogata w błonnik i witaminy, dobrze wpływa na pracę serca. Komponuje się z mięsem drobiowym oraz innymi warzywami. Do sałatki możemy dodać również orzechy, posiekany koperek, dobrym dodatkiem jest ser feta. Czereśnie, wydrylowane i osączone, dodadzą sałatce soczystości. Żywa barwa owoców z pewnością zwróci uwagę biesiadników. Sałatka z selera naciowego z żurawiną i czereśniami najlepiej smakuje z dodatkiem jogurtowo-majonezowego sosu, z dodatkiem, np. roztartych 2 ząbków czosnku, startego zielonego lub kiszonego ogórka, a także ostrej papryki.
Porady i ciekawostki:
- Większe czereśnie są mięsiste i bardziej soczyste, niż te mniejsze, więc lepiej sprawdzą się w sałatce. Czereśnie jasne są mniej słodkie, najsłodsze są czereśnie ciemnoczerwone.
- Warto wspomnieć, że seler naciowy zawiera feromony, dlatego uważany jest za afrodyzjak.
- Mrożona żurawina jest mniej cierpka niż żurawina świeża.