Staropolski przepis na ogórki kiszone. Sprawdzona receptura
Ogórki kiszone od wielu lat robi się w większości polskich domów. Przepis na chrupiące ogórki przekazywany jest z pokolenia na pokolenie. Polacy uwielbiają jeść nie tylko ogórki kiszone, ale również małosolne i konserwowe. Jak zrobić staropolski przepis na ogórki kiszone? Które ogórki najlepiej wybrać do kiszenia? Dlaczego Polacy tak chętnie przyrządzają ogórki kiszone w domu? Sprawdź najważniejsze informacje na ten temat!
Jeśli szukasz więcej porad i informacji, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły z przepisami kulinarnymi.
Staropolski przepis na ogórki kiszone – sprawdź, jak zrobić chrupiące kiszone!
Dlaczego powinniśmy jeść ogórki kiszone? Najważniejsze właściwości ogórków kiszonych
Ogórki kiszone, inaczej nazywane również kwaszonymi, znane są chyba każdej polskiej rodzinie. Przyrządzamy je od wielu lat, a przepisy na ogórki przekazywane są z pokolenia na pokolenie. Nic w tym dziwnego, ponieważ ogórki kiszone mają wiele cennych właściwości zdrowotnych. Są poza tym niskokaloryczne, więc powinno się na stałe włączyć je do codziennej diety. Ogórki kiszone otrzymuje się z fermentacji mlekowej – właśnie ona ma wpływ zarówno na kaloryczność, jak i właściwości zdrowotne ogórków. Ogórki kiszone znane są w naszym kraju od wieków, podobnie jak staropolski przepis na peklowanie szynki czy pasztet z królika po staropolsku. Większość ludzi zna ogórki kiszone z Polski, jednak ciekawostką jest, iż w rzeczywistości pochodzą one z… Mezopotamii! Ogórki kiszone zaczęto robić bowiem już dwa tysiące lat przed naszą erą, więc ich cenne właściwości znane były starożytnym Rzymianom i Grekom.
Ogórki kiszone doskonale wpływają na nasz organizm, zwłaszcza na układ pokarmowy. Za sprawą kwasu mlekowego ogórki poprawiają trawienie i sprawiają, że jelita funkcjonują wręcz doskonale. Właśnie ogórki w naturalny sposób wzmacniają też układ immunologiczny, co czyni je naturalnymi probiotykami. Ogórki kiszone obniżają również poziom złego cholesterolu we krwi, jednocześnie zmniejszając ryzyko wystąpienia zawału albo groźnych chorób serca. Poza tym zawierają naprawdę niewiele kalorii – znacznie mniej niż np. świeże ogórki. Jako że w procesie fermentacji cukier w ogórkach przekształca się w kwas mlekowy, kiszone mają zaledwie 11 kalorii na 100 gramów. Sprawia to, że ogórki te można jeść na diecie redukcyjnej. Poza tym w ogórkach kiszonych znajduje się mnóstwo witamin z grupy B, a także składników mineralnych – wapnia, żelaza, magnezu i potasu. Jako że ogórki kiszone mają też sporo błonnika pokarmowego, w naturalny sposób zapobiegają zaparciom. Jak widzisz, warto wobec tego włączyć je do swojego codziennego menu.
Ogórki do kiszenia – które są najlepsze?
Zanim zaczniesz przygotowywać staropolski przepis na ogórki kiszone, powinieneś pamiętać o tym, aby poprawnie wybrać ogórki do kiszenia. Muszą być one nie tylko smaczne, ale przede wszystkim jędrne. Warto zwrócić uwagę na ich odmianę – nie każda nadaje się bowiem do ukiszenia. Ogórki, które mają iść na kiszenie, nie mogą mieć zbyt dużej komory nasiennej, ponieważ mogą stracić wówczas jędrność w słoiku. Nie zaleca się też brać ogórków z pustymi komorami nasiennymi, bo szybko zmiękną i nie będą nadawać się na przechowanie. Właśnie dlatego postawić należy na ogórki proste o kształcie walcowatym, które są ciemnozielone. Na kiszenie nadadzą się np. ogórki gruntowe, ponieważ podczas procesu fermentacji robią się one bardziej aromatyczne i smaczniejsze od innych odmian.
Chcesz ukisić ogórki z własnego ogródka? Zbieraj je tylko we właściwym okresie, gdy uprawia się ogórki. Najwcześniejsze zbiory powinno się przeznaczyć na ogórki małosolne. Do kiszenia najlepiej nadadzą się ogórki pochodzące ze zbioru środkowego. Późniejsze będą mieć niestety dużo cukrów i pektyn, co wpłynie na ich niską trwałość po ukiszeniu. Ogórki do kiszenia powinno się zbierać wcześnie rano, ponieważ właśnie wtedy są najbardziej jędrne. Ogórki muszą mieć maksymalne do 15 cm, a także być jednolicie wybarwione na skórce. Nie mogą mieć też żadnych przebarwień, uszkodzeń lub oznak zepsucia.
Ogórki do kiszenia powinno się przygotować od razu po zbiorze. Nie zapominaj o tym etapie, ponieważ wraz z upływem czasu zmniejsza się ilość cukru w ogórkach. Ich obecność jest ważna, bo właśnie cukry przekształcane są w kwas mlekowy w procesie fermentacji. To kwas mlekowy odpowiedzialny jest z kolei za konserwację ogórków. Te ogórki, które będą mieć mało cukrów, zostaną źle ukiszone i na pewno nie będą smaczne. Warto pamiętać, że zebranych ogórków nie wolno także zostawiać na słońcu, ponieważ stracą jędrność. Ukiszone ogórki należy schować do chłodnego pomieszczenia. Muszą jednak pozostać w zalewie, aby mogły nadal się kisić. Sprawdź także ten artykuł z 4 przepisami na ogórki kiszone.
Jak przygotować staropolski przepis na ogórki kiszone? Sprawdź to!
Staropolski przepis na ogórki kiszone – prosty sposób, krok po kroku
Polacy uwielbiają domowe przetwory. Przyrządzamy je od pokoleń! Wśród najbardziej popularnych jest np. staropolski przepis na peklowanie szynki i pasztet z królika po staropolsku. Od dawna w naszym kraju przyrządza się także ogórki kiszone. To smaczny dodatek do wielu dań, np. niedzielnego obiadu czy mięsa z grilla. Do przygotowania ogórków kiszonych według staropolskiego przepisu potrzebujesz następujących składników: ogórki gruntowe, czosnek, chrzan, sól i koper ogrodowy. Najpierw zagotuj wodę i dodaj do niej sól. Rozpuść ją w wodzie, po czym poukładaj ogórki ciasno w słoju. W szczeliny, które zostaną wolne, wepchaj ząbki czosnku, chrzan, a także pokrojony na części koper. Zalej całość roztworem wody z solą. Następnie odstaw ogórki w słoju w ciemne i chłodne miejsce na ok. 7 dni. Po tym czasie staropolski przepis na ogórki kiszone będzie już skończony. Gotowe ogórki możesz przełożyć do mniejszych słoiczków.
Ogórki kiszone są znakomitym dodatkiem do większości dań. Przepis na ogórki jest bardzo prosty, dlatego bez problemu poradzi z nim sobie nawet największy amator kulinarny. Ogórki zrobione według staropolskiego przepisu będą z pewnością jędrne i bardzo chrupiące. Szczególnie fascynujący jest ich delikatnie czosnkowy smak, a także uniwersalność. Ogórki kiszone idealnie pasują bowiem zarówno do niedzielnego obiadu, jak i na kanapki. Własnoręcznie przygotowane ogórki kiszone z pewnością będą o wiele lepsze niż te kupne. Warto poświęcić więc czas, aby je zrobić. Nie dość, że smakują wybornie, to w dodatku mają wiele cennych właściwości odżywczych i witamin.
Warto wiedzieć!
Staropolski przepis na ogórki kiszone to świetna alternatywa dla warzyw i owoców w zimowym okresie. Dzięki fermentacji zyskują one bowiem wiele wyjątkowych właściwości, a także robią się niezwykle wartościowe. Warto pamiętać jednak o tym, aby zawsze dokładnie myć i wyparzać słoiki, w których będą kiszone ogórki. Dzięki temu nie zepsujesz ich smaku i nie odbierzesz cennych wartości. Nakrętki, którymi zamyka się słoje, powinny być czyste i bez rdzy. Niestety, nawet jej odrobina może bowiem zepsuć ogórki kiszone. Należy pamiętać jeszcze o tym, aby układać ogórki możliwie blisko siebie i zalać je całe płynem. W ten sposób w słoiku nie rozwinie się pleśń.