Sałatka śledziowa z burakami – wartości smakowe i zdrowotne

Śledzie to ryby, które w Polsce spożywano od najdawniejszych czasów. Najstarsze zapiski o ich wykorzystaniu w średniowiecznej kuchni sięgają X wieku. Tłuste mięso bałtyckiego śledzia cenione było za mocny specyficzny smak. Warto sięgnąć po tę rybę, bowiem jest doskonałym źródłem białka, witamin B12, E i D, kwasów omega-3 oraz potasu, fosforu i selenu. Osoby dbające o dietę, docenią ich niską kaloryczność –100 g ryby zawiera 160 kcal. Śledzie możemy smażyć i marynować. Są niezastąpioną zakąską w czasie uroczystości rodzinnych, składnikiem sałatek i kanapek. Na rynku możemy nabyć śledzie bałtyckie i większe śledzie oceaniczne.

Spożywanie śledzi korzystnie wpłynie na nasze zdrowie, gdyż:

  • nienasycone kwasy tłuszczowe obecne w tłustym rybim mięsie chronią nasz układ krwionośny przed miażdżycą i wzmacniają serce,
  • jedzenie ryb pomoże obniżyć poziom tzw. złego cholesterolu LDL,
  • zyskamy silniejsze kości,
  • będziemy lepiej widzieć.

Śledzie najlepiej serwować z warzywami, zawierającymi potas. Smaczne i zdrowe jest połączenie ryb z buraczkami. Warto przypomnieć, że popularny obiadowy dodatek, jakim jest sałatka z buraków, to bogactwo witamin, między innymi A, C, B, K i PP, a także soli mineralnych, naturalnych barwników i pektyn. Jedząc buraki, wzmacniamy swój organizm i zapobiegamy nadciśnieniu, schorzeniom jelit i wątroby. Śledzie z buraczkami, podawane nie tylko w czasie świąt Bożego Narodzenia, są propozycją na tradycyjne i wyjątkowo zdrowe danie. A może zainteresuje cię także ten artykuł z przepisami na kompot z suszu?

Warstwowa sałatka śledziowa – łatwe przepisy na smaczne danie

Przepis na sałatkę nr 1 - Sałatka z buraków i śledzi z ziemniakami

W sprzedaży dostępne są gotowe do spożycia płaty śledziowe – matiasy, z młodych śledzi, poławianych na wiosnę i konserwowanych w solance. Jeśli uznamy, że ryba jest zbyt słona, namoczmy ją w mleku lub w kefirze – po upływie 15 - 30 minut nabiorą delikatniejszego i mniej słonego smaku. Śledzie z beczki są bardziej słone i mają intensywny ostry zapach. Wymagają dłuższego moczenia w wodzie – od 1 do 2 godzin. Dłuższe moczenie ryb sprawi, że będą miały subtelniejszy smak.

Sałatka śledziowa z burakami i ziemniakami znana jest jako Śledź pod pierzynką:

Składniki:

  • matiasy – 4 filety
  • buraki – 4 średniej wielkości sztuki
  • ziemniaki – 4 średnie sztuki
  • cebula – 2 sztuki
  • jajka – 2 sztuki
  • majonez – około 4 – 5 łyżek
  • sól i pieprz do smaku

Przygotowanie:

Śledź pod pierzynką to warstwowa sałatka śledziowa, która najlepiej zaprezentuje się w szklanej wysokiej misce, w której wyeksponowane zostaną wszystkie kolorowe warstwy potrawy. Możemy sałatkę ułożyć na półmisku, z dbałością o naprzemienne zaprezentowanie wszystkich składników. Sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o choince na święta.

Śledziowa sałatka z buraków
Wigilijna sałatka śledziowa z burakami - wybraliśmy najlepszy przepis
  1. Ziemniaki dokładnie myjemy i gotujemy w mundurkach, w osolonej wodzie. Po ostudzeniu, obieramy ze skórki i kroimy w drobną kostkę.
  2. Buraki, po umyciu, gotujemy w osolonej wodzie – po ostudzeniu obieramy i kroimy w kostkę. Można przygotować również pieczone buraki – umieszczamy je w piekarniku, zawinięte w folię aluminiową i pieczemy do miękkości, przez około 1 godzinę. Po wystudzeniu, obieramy ze skórki i kroimy w kostkę.
  3. Jajka gotujemy na twardo i kroimy w kostkę.
  4. Cebule, po obraniu łupin, siekamy.
  5. Śledzie kroimy w paseczki.
  6. W szklanym naczyniu lub na półmisku, układamy:
  • doprawioną pieprzem warstwę ziemniaków, na niej rozprowadzamy łyżkę majonezu,
  • warstwę z buraczkami, z 1 łyżką majonezu,
  • warstwę śledzi z cebulką – z warstwą majonezu.

Po wyczerpaniu wszystkich składników sałatkę ozdabiamy pierzynką, którą tworzą posiekane jajka, doprawione solą i pieprzem. Warstwowa sałatka śledziowa z burakami może zostać wzbogacona, np. o kiszone ogórki, co dodatkowo podkreśli kolor potrawy i wpłynie na jej smak.

Innym sposobem na przygotowanie Śledzia pod pierzynką jest dokładne wymieszanie ze sobą pokrojonych drobno składników – jajek, ziemniaków, śledzia, kiszonych ogórków – z majonezem. Sałatkę doprawiamy i układamy naprzemiennie dwie warstwy – sałatkę śledziową i starte na grubej tarce gotowane lub pieczone buraki. Całość możemy ozdobić zieloną pietruszką.

Przepis na sałatkę nr 2 – Sałatka śledziowa z burakami i orzechami

Składniki:

  • płaty śledziowe - 3 filety
  • buraki – 2 średniej wielkości sztuki
  • cebula – 1 sztuka czerwonej cebuli
  • kiszone ogórki – 4 średnie sztuki
  • groszek konserwowy – 150 g
  • majonez – 4 łyżki
  • orzechy włoskie – 15 dag
  • zielona pietruszka do dekoracji potrawy

Przygotowanie:

  1. Płaty śledziowe moczymy w wodzie, by pozbyć się zbyt słonego smaku. Po odsączeniu, kroimy je w kostkę.
  2. Buraki gotujemy w mundurkach, w osolonej wodzie. Miękkie warzywa studzimy, obieramy ze skórki i kroimy w kostkę.
  3. Kiszone ogórki i cebulę także kroimy w drobną kostkę.
  4. Wszystkie składniki przekładamy do miski, dosypujemy groszek konserwowy, ¾ posiekanych orzechów włoskich, majonez, sól i pieprz do smaku. Całość dokładnie mieszamy.
  5. Gotową sałatkę przykrywamy pokrywką i wstawiamy do lodówki. Po 1 – 2 godzinach, gdy smaki połączą się, przekładamy ją na półmisek, dekorujemy pozostałymi orzechami i zieloną pietruszką.

Sałatka śledziowa z burakami jest potrawą, którą tradycyjnie podajemy w czasie wigilii. Oprócz walorów smakowych, wyróżnia się efektownym wyglądem, co jest szczególnie ważne przy dekorowaniu świątecznego stołu. Sprawdzi się również w czasie spotkań z przyjaciółmi i jako zdrowy i smaczny dodatek do pieczywa, w codziennym menu. A może zainteresuje cię także ten artykuł z przepisem na kompot z suszonych śliwek?

Zobacz więcej przepisów na śledzie na wigilię.

ikona podziel się Przekaż dalej