Domowy przecier pomidorowy krok po kroku - 3 dobre przepisy
Przecier pomidorowy w słoikach jest przez nas chętnie kupowanym przetworem z pomidorów. Jednak zanim kupimy przecier pomidorowy w sklepie, powinniśmy dowiedzieć się jak zrobić domowy przecier z pomidorów i jaki jest najlepszy przepis na to. Co więcej, powinniśmy znać także różnicę między koncentratem pomidorowym a domowym przecierem z pomidorów. Zobaczmy więc, jakie są przepisy na domowej roboty przecier pomidorowy.
Jeśli szukasz więcej porad i informacji, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o pomidorach.
Przecier pomidorowy a koncentrat pomidorowy - czym różnią się te przetwory z pomidorów
Przetwory z pomidorów są bardzo popularne w zimie, ale i nie tylko. Jednymi z chętniej kupowanych i przyrządzanych przetworów są przecier pomidorowy i koncentrat pomidorowy. Wiele osób twierdzi, że koncentrat pomidorowy i przecier pomidorowy to jedno i to samo, natomiast są oni w błędzie. Zobaczmy więc, jaka jest różnica między przecierem pomidorowym a koncentratem pomidorowym.
Zacznijmy od tego, że przecier pomidorowy jest zupełnie inaczej przygotowywany niż koncentrat pomidorowy. Przecier pomidorowy to przetwór, do którego przygotowania wykorzystuje się pomidory poddane wysokiej temperaturze i są one następnie lekko duszone. Wielokrotnie możemy spotkać się z tym że w słoiku z przecierem pomidorowym spotkamy jeszcze ziarenka, czy skórki, chyba że korzystamy z bardziej kremowych przecierów, do których pomidory były obrane ze skórki.
Konsystencja przecieru pomidorowego jest zupełnie inna niż koncentratu. Otóż przecier pomidorowy jest o wiele bardziej wodnisty, doprawiony jest on ziołami i ma intensywnie pomidorowy smak. Z kolei koncentrat pomidorowy przygotowywany jest z pomidorów, które zostały poddane wysokiej temperaturze, następnie są one rozdrobnione i zagęszczone. Do koncentratu pomidorowego korzysta się z samego miąższu pomidorów. Sama konsystencja jest dość gęsta.
Domowej roboty przecier pomidorowy - jakie są przepisy na te przetwory z pomidorów na zimę do słoików
Domowy przecier z pomidorów - jak zrobić własny przecier do słoików
Przepisów na przeciery pomidorowe jest wiele. Jednak każdy z nas powinien poznać jeden z najprostszych przepisów i najbardziej podstawowych przepisów, który później może być bazą do naszego własnego przepisu. Zobaczmy więc, jak wygląda przepis na domowy przecier z pomidorów.
Składniki na przecier:
- 1 kg pomidorów,
- przyprawy: 5 g soli, 5 g cukru, pieprz czarny mielony.
Przygotowanie:
- Pomidory dokładnie myjemy i kroimy na mniejsze kawałki.
- Pokrojone pomidory gotujemy.
- Po rozgotowaniu się pomidorów przecieramy je przez drobne sitko.
- Przetarte przez sitko pomidory wkładamy do garnka i dodajemy przyprawy.
- Całość zagotowujemy.
Gotowy przecier pomidorowy wkładamy do słoików i pasteryzujemy około 15-20 minut. Jeśli nie mamy sitka, możemy całą masę pomidorową zmiksować blenderem. Jeśli szukasz więcej inspiracji, sprawdź także ten artykuł z przepisami na pomidory na zimę.
Przepis na domowej roboty przecier pomidorowy - doskonały na zimę
Podstawowy przepis na przecier pomidorowy możemy dowolnie modyfikować. Przepis modyfikuje się przede wszystkim różnorodnością przypraw, które użyte są do przygotowania tych przetworów z pomidorów na zimę. Zobaczmy więc, jak wygląda kolejny przepis na przygotowanie pomidorowego przecieru.
Składniki na przecier:
- 2 kg podłużnych i twardych pomidorów,
- przyprawy: 0,5 łyżki soli, 1 łyżka cukru, zioła prowansalskie.
Zamiast ziół prowansalskich możemy skorzystać także z innych ziół.
Przygotowanie:
- Pomidory przelewamy wrzątkiem.
- Przelane wrzątkiem pomidory obieramy ze skórki, usuwamy szypułki oraz gniazda nasienne.
- Miąższ z pomidorów wkładamy do garnka i przykrywamy pokrywką.
- Całość gotujemy około 15 minut na dużym ogniu.
- Po rozgotowaniu pomidorów musimy je rozetrzeć blenderem.
- Do garnka dokładamy przyprawy.
- Całość mieszamy i gotujemy jeszcze około 15 minut bez pokrywki.
- Gorący przecier pomidorowy przelewamy do wyparzonych słoików.
Dobrze jest postawić słoiki z gorącym przecierem do góry dnem i odczekać do ostygnięcia.
Własny przecier pomidorowy - co zrobić, by przecier pomidorowy miał ciekawy smak
Przecier pomidorowy z czosnkiem - przepis
Powinniśmy wiedzieć, że doskonałym towarzyszem pomidorów jest także czosnek, który możemy wykorzystać w swoim własnym domowym przecierze pomidorowym. Warto pamiętać również o tym, by przed rozpoczęciem prac nad przetworami z pomidorów, przygotować sobie blender, który znacznie ułatwi i przyspieszy nam prace nad robieniem przecieru pomidorowego. Zobaczmy, jak przygotować smaczny i zdrowy przecier pomidorowy z czosnkiem.
Składniki na przecier:
- 2,5 kg pomidorów,
- 1 główka czosnku,
- kilka gałązek tymianku,
- przyprawy: sól, pieprz, suszona bazylia.
Przygotowanie:
- Pomidory sparzmy i obieramy ze skorki.
- Usuwamy z nich szypułki i gniazda nasienne.
- Czosnek obieramy i przeciskamy przez praskę.
- Miąższ z pomidorów wkładamy do garnka razem z tymiankiem.
- Całość gotujemy do odparowania wody.
- Po tym czasie dodajemy czosnek, bazylię oraz sól i pieprz. Całość mieszamy.
- Przecier miksujemy blenderem i przekładamy do słoików.
Gotowy przecier pomidorowy pasteryzujemy około 30 minut od momentu zagotowania się wody.
Jak możemy stworzyć własne przepisy - doskonały sposób
Przeciery pomidorowe są doskonałą bazą do różnego rodzaju sosów i zup. Pamiętajmy, że w domowym koncentracie pomidorowym, przygotowanym we własnej kuchni, nie jest tak wiele konserwantów i innych sztucznych składników, ja w gotowych przetworach z pomidorów, które możemy zakupić w sklepach. Dlatego, jeśli chcemy używać zdrowych i smacznych przetworów, lepiej przygotować samemu przecier pomidorowy, tym bardziej że nie jest to skomplikowane i cała czynność nie zajmuje dużo czasu.
Wielokrotnie dzieje się również tak, że gotowe przeciery pomidorowe nie smakują nam, ponieważ jest w nich jakaś dziwna przyprawa. Natomiast przyrządzając własne przetwory z pomidorów, mamy pełną kontrolę nad ich smakiem. Wykorzystane do przecieru pomidorowego przyprawy zależą tylko i wyłącznie od nas.
Pamiętajmy, że możemy skorzystać z czosnku, cebuli, tymianku, rozmarynu, bazylii, czy też ziół prowansalskich. Powinniśmy wiedzieć, że najlepszymi pomidorami do przygotowania przecieru pomidorowego są pomidory podłużne, które są twardsze. Jest w nich więcej miąższu, dzięki czemu przecier będzie gęstszy.