Ogórki kiszone w słoikach – sprawdzone przepisy, jak zrobić ogórki kiszone
Ogórki kiszone są przysmakiem uwielbianym chyba przez większość Polaków. Świetnie sprawdzają się zarówno podczas obiadów, jak i na kanapkach. Ogórki kiszone w słoikach najlepiej jest robić latem – gdy warzywa są świeże i łatwo dostępne. Jak zrobić ogórki kiszone samodzielnie? Przetwory z ogórków nie należą do najtrudniejszych, więc bierzmy się do roboty!
Jeśli szukasz więcej inspiracji, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o zielonych warzywach.
Dobry przepis na ogórki kiszone
Tajemnica ukryta w słoikach
Domowe ogórki smakują naprawdę wybornie, zwłaszcza gdy robią je nasze mamy czy babcie. Ogórki kiszone jednak wcale nie tak trudno przyrządzić samemu! Jeżeli chcesz poznać sekret jędrnych i mocno aromatycznych ogórków w słoikach, odkryjesz go testując poniższy przepis.
Lista składników
- ogórki gruntowe
- czosnek polski
- koper z łodygą
- świeży chrzan
- sól kamienna do przetworów
Ogórki kiszone w słoikach są jednym z naszych narodowych smakołyków. Obcokrajowców często dziwi nasz zachwyt nad „kiszonkami” – oni zdecydowanie bardziej wolą ogórki z curry lub ogórki z chili, czyli z przyprawami znanymi niemal na całym świecie. Za granicą można znaleźć ogórki konserwowe w słoikach, jednak już np. nasze pyszne ogórki małosolne spotyka się raczej rzadko. Wróćmy jednak do naszej listy składników. Oto naprawdę dobry przepis na ogórki kiszone! Jeśli szukasz porad i inspiracji, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o ogórkach.
Ogórki kiszone w słoikach – sposób przygotowania
- Umyj ogórki i ułóż je pionowo w słoikach – muszą być czyste i suche. Obierz czosnek i chrzan, a do każdego litrowego słoja włóż po 3 ząbki czosnku, kawałek chrzanu oraz koper z łodygą.
- Przygotuj zalewę – zagotuj odpowiednią ilość wody do słoików. Wsyp sól do swoich przetworów w ilości 1:1.
- Wlej wrzątek do przygotowanych słojów oraz szybko je zakręć. Zalewa do ogórków kiszonych musi całkowicie pokrywać warzywa. Dopilnuj, żeby zakrętka i krawędź w słoikach były suche.
- Ogórki kiszone w słojach przykryj kocem i pozostaw na ok. 12 godzin w ciemnym oraz chłodnym miejscu – to zagwarantuje dobre ich zawekowanie.
O czym pamiętać, gdy robisz przetwory z ogórków kiszonych?
Obojętnie czy przygotowujesz ogórki z curry, ogórki małosolne, ogórki konserwowe czy inne pyszne domowe ogórki pamiętaj, żeby umieszczać je w nowych słoikach oraz z nowymi wieczkami. Nie mogą być one ani przerdzewiałe, ani powyginane – inaczej np. zalewa do ogórków kiszonych może stracić swoje właściwości i smak. Żeby ogórki były znakomite, muszą być przyrządzane ze świeżych, średniej wielkości ogórków, które nie są niczym pryskane – dlatego tak często wybiera się w tym celu ogórki gruntowe.
Jak zrobić ogórki kiszone trzema sposobami?
Sposób numer 1 na ogórki kiszone
Będziesz potrzebować:
- ogórków
- czosnku
- kopru
- chrzanu
- Proporcje dobierz po swoje oczekiwania co do ilości uzyskanych przetworów. Umyte ogórki ułóż pionowo w słoikach, gdzie na dnie wcześniej położyłeś koper, czosnek w ząbkach oraz obrany chrzan.
- Przygotowuj zimną zalewę, mieszając przegotowaną wodę z solą (1:1).
- Zalewę wlej do słoików i odstaw ogórki na tydzień.
Sposób numer 2 na ogórki kiszone
Składniki się nie zmieniają, jednak możesz dorzucić do środka np. kawałek wiśni lub porzeczki.
- Zalewę przygotuj z litra wody oraz łyżki soli. Tym razem woda ma być… gorąca.
- Po wlaniu wody do słoików zakręć je i odstaw na około 5-6 dni.
- Po upływie wskazanego czasu pasteryzuj słoiki przez około 2 minuty.
Sposób numer 3 na ogórki kiszone
Składniki wciąż pozostają takie same, jak w sposobie numer 1 na pyszne ogórki kiszone w słoikach. Przepis różni się jednak sposobem kiszenia ogórków – nie zamyka się ich bowiem w słoikach od razu!
- Ułóż w kamionkowym naczyniu dodatki – chrzan, czosnek i koper. Ogórki układaj poziomo, na przemian z dodatkami (staraj się układać je warstwami).
- Zalej całość roztworem wyrobionym z litra wrzącej wody z łyżką soli.
- Przykryj naczynie ścierką, połóż talerz i obciąż nim ścierkę. Ukiszone ogórki przełóż następnie do słoików.
- Zalej słoiki wodą, która pozostała w kamionce, a następnie pasteryzuj całość.
Pamiętaj, że…
Obojętnie jaki z powyższych trzech sposobów zastosujesz, ogórki kiszone będą wykazywały naturalne właściwości… probiotyczne! Zalewa do ogórków kiszonych wprowadza w nie kwas mlekowy, który zawiera sporo dobroczynnych substancji. Dlatego domowe ogórki wzmacniają układ odpornościowy i regulują florę bakteryjną w jelitach. Dodatkowo zwiększają one przyswajalność żelaza – co chroni przed anemią. Przetwory z ogórków są również cennym źródłem… błonnika! Sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o przetworach domowych.
Ogórki kiszone z wiśnią i porzeczką
Pyszne ogórki kiszone w słoikach
Żeby podbić smak ogórków kiszonych, warto dodatkowo umieścić z nimi liście wiśni oraz porzeczki. Sposób przygotowania jest prosty i równie smaczny jak pozostałe.
Lista składników
- ogórki gruntowe
- woda
- 1 pełna łyżka soli (na 1 litr wody)
- 4 ząbki czosnku
- 3 baldachimy kopru z łodygami
- 1 liść laurowy
- 4 cm korzenia chrzanu
- pół łyżeczki gorczycy
- 3 liście wiśni i porzeczki
Pamiętaj, żeby najpierw wymoczyć ogórki w zimnej wodzie, a następnie dokładnie wyszorować je szczoteczką.
Jak zrobić ogórki kiszone z wiśnią i porzeczką – sposób przygotowania
- Zagotuj wodę z solą i mieszaj do momentu, gdy sól się rozpuści.
- Na dnie wyparzonych słoików umieść ząbki czosnku, baldachimy kopru, obrany korzeń chrzanu, liść laurowy, gorczycę oraz liście wiśni i czarnej porzeczki.
- Włóż do słoika przygotowane ogórki – staraj się układać je ciasno i w pionie.
- Zalej ogórki wrzącą wodą. Pamiętaj, żeby ogórki nie wystawały, a zalewa do ogórków kiszonych zakrywała je całkowicie.
- Zakręć słoiki i odstaw w chłodne miejsce. Po maksymalnie 3 tygodniach ogórki kiszone powinny być już gotowe! A może zainteresuje cię także ten artykuł o przetworach z pomidorów koktajlowych?
Pyszne domowe ogórki kiszone podstawą zupy ogórkowej!
Ogórki kiszone będą idealne jako dodatek do dań mięsnych, kanapek, sosów lub sałatek. Są one także podstawowym składnikiem naszej tradycyjnej, bardzo aromatycznej zupy ogórkowej! Jednak najlepiej smakują wyciągane bezpośrednio… ze słoika!
Ogórki kiszone z papryką
Źródło energii i zdrowia
Kiedy sezon na ogórki ruszy „pełną parą”, warto będzie pokusić się o jakiś dobry przepis na ogórki kiszone. Jednym z nich jest przepis na ogórki kiszone z papryką, która znacznie podnosi ich smak i jest świetnym dodatkiem do wielu dań. Dodatkowo, papryka to przecież cenne źródło energii, witamin i… zdrowia. Dlaczego więc nie czerpać go z tego domowego przepisu?
Lista składników
- 2 kg małych, twardych ogórków
- 10 ząbków czosnku
- 4 zielone papryki
- pęk baldachimów kopru z łodygami
- 1 łyżka ziaren gorczycy
- 6 liści porzeczki lub wiśni (dla smaku)
- 3 łyżki soli
- 6 szklanek przegotowanej wody
Ogórki kiszone możesz zrobić w zwykłych słoikach lub tzw. weckach z gumkami. Słoiki dobrze wyparz i osusz, a gumki możesz dodatkowo wygotować. Do małych ogórków najlepiej przygotować mniejsze słoiki.
Ogórki kiszone w słoikach z papryką – sposób przygotowania
- Najpierw przygotuj sobie wszystkie warzywa, poprzez umycie ich i pokrojenie. Pamiętaj, żeby usunąć gniazda nasienne z papryk. Obierz również chrzan i pokrój na kilkucentymetrowe kawałki. Później przygotuj czosnek, a jego duże ząbki przekrój na pół.
- Układaj warzywa ciasno w uprzednio wyparzonych słoikach. Na słoik dodawaj po 2 liście wiśni, 2 liście czarnej porzeczki, duży kwiat kopru (albo dwa małe), kilkucentymetrowy kawałek korzenia chrzanu oraz pół dużego ząbka czosnku (ewentualnie jeden mały).
- Zagotuj wodę i dodaj po łyżce soli kamiennej na jeden litr wody.
- Zalej ogórki jak najbardziej gorącą wodą, uważając na ostrożne zlewanie jej po ogórkach tak, żeby przypadkowo nie pękł słoik – temperatura może bowiem szybko „załatwić” gorsze jakościowo, cienkie szkło.
- Od razu zakręć słoik i odstaw go w ciemne, chłodne miejsce.
- Jeżeli lubisz jeść ogórki małosolne, możesz otworzyć je już po trzech dniach. Ogórki ukiszą się prawidłowo po około tygodniu. Co ciekawe, zachowają one swoją jędrność oraz niepowtarzalny smak nawet do… roku czasu!
Ogórki kiszone – o czym pamiętać?
Dość wysoka zawartość sodu w ogórkach kiszonych sprawia, że nie są one zalecane osobom z podwyższonym ciśnieniem krwi lub wszystkim tym, którzy mają problemy z układem krążenia. W takiej sytuacji lepiej zdecydować się na inne domowe przetwory.