Ogórki i pomidory kuszą smakiem – sałatka z ogórków na zimę

We wrześniu kończy się zbiór świeżych ogórków. Mogliśmy przez całe lato cieszyć się ich orzeźwiającym smakiem. Chociaż nie zawierają wielu witamin, cenimy je za niską kaloryczność i obecność składników mineralnych - potasu, fosforu i wapnia. Domowe przetwory na zimę są sposobem na urozmaicenie codziennego jadłospisu w zdrowe i pozbawione konserwantów dodatki do obiadu lub na kanapki.

Pomidory są warzywami, które dostarczają bogactwa witamin, zwłaszcza C, B, K oraz E. Zawarte w nich minerały, np. potas, wapń, magnez, żelazo i brom - pomagają obniżyć ciśnienie krwi, działają uspokajająco na układ nerwowy i poprawę pracy serca. Przetwory z pomidorów zawierają duże ilości likopenu - przeciwutleniacza, dzięki któremu organizm wolniej się starzeje.

Połączenie świeżych ogórków z pomidorami w jednej potrawie nie jest zalecane, ze względu na obecną w ogórkach askorbinazę – enzym, niwelujący działanie witaminy C. Możemy zapobiec utracie cennej witaminy, dodając do sałatki oliwę z oliwek lub zakwaszając ją sokiem z cytryny lub octem. Problem znika, gdy składnikami sałatki będą ogórki kiszone lub dodana zostanie zaprawa do ogórków konserwowych.

Przepis na ogórki w pomidorach – z przecierem pomidorowym

Ogórki po cygańsku wyróżniają się słodkawo-kwaśnym smakiem, który jest wyróżnikiem polskiej kuchni od najdawniejszych czasów.

Składniki:

  • świeże ogórki gruntowe – 3 kg
  • cebula – 50 dag
  • czosnek – 4 ząbki
  • przecier pomidorowy – 500 ml
  • ocet – ¼ szklanki
  • cukier – ½ szklanki
  • olej – ½ szklanki
  • sól – 1 łyżka
  • przyprawy – do każdego słoika: 3 ziarna pieprzu, 2 ziarenka ziela angielskiego, 1 liść laurowy
Ogórki po cygańsku w pomidorach
Jak zrobić ogórki po cygańsku, czyli przepis na ogórki w pomidorach na zimę

Przygotowanie:

  1. Na sałatkę wybieramy zdrowe i nieuszkodzone ogórki. Dokładnie je myjemy. Nie obieramy ze skórki.
  2. Osuszone ogórki kroimy w grubsze plasterki i przekładamy do miski, do której dodajemy cebulę - obraną z łupin i pokrojoną w drobną kostkę.
  3. Po zamieszaniu składników, posypujemy je solą i odstawiamy na noc, by puściły sok.
  4. Po upływie zalecanego czasu, warzywa mieszamy, odcedzamy sok.
  5. W rondlu zagotowujemy ocet, cukier, przecier pomidorowy i olej. Taką zalewę wlewamy do sałatki i mieszamy. Dolewamy nieco odcedzonego soku, jeśli sałatka jest mało wilgotna.
  6. Przygotowujemy słoiki. Musimy je dokładnie umyć i wyparzyć. Do każdego słoika wsypujemy przyprawy i nakładamy sałatkę. Dokładnie dokręcamy nakrętki.
  7. Pasteryzujemy przetwory około 15 minut.
  8. Po ostygnięciu, nasze ogórki po cygańsku mogą trafić do domowej spiżarni.

Jeśli preferujemy bardziej wyraziste, ostre smaki, możemy dodać do sałatki więcej octu. Smaczna potrawa stanowi wyborne uzupełnienie mięsnych potraw, dań obiadowych i kolacyjnych. Wystarczy sięgnąć po marynaty z ogórków, by szybko przygotować efektowny dodatek do imprezowych kanapek. Przepisy kulinarne na ogrki po cygańsku to nie jedyna propozycja. Jeśli masz dużo ogórków na przetwory, sprawdź także ten artykuł z przepisami na ogórki w zalewie musztardowej.

Ogórki po cygańsku na zimę – oryginalny przepis krok po kroku

Cienkie plasterki ogórków, z dodatkiem cebuli, czosnku i przecieru poddaje się obróbce cieplnej, co pozwala wszystkim smakom połączyć się ze sobą w wyjątkowo smaczną całość.

Składniki:

  • ogórki gruntowe – 2 kg
  • cebula – ½ kg
  • czosnek – 4 ząbki
  • ocet – ½ szklanki
  • cukier – ½ szklanki
  • olej – ½ szklanki
  • sól – 2 płaskie łyżki stołowe
  • przecier pomidorowy – 1 słoik (190 g)

Przygotowanie:

  1. Ogórki przebieramy, przeznaczając na sałatkę zdrowe sztuki. Obieramy je skórki i ścieramy na tarce, na cienkie plasterki.
  2. Cebulę obieramy z łupin i kroimy w piórka. Łączymy ją z ogórkami.
  3. Czosnek przeciskamy przez praskę i dodajemy do sałatki.
  4. Dodajemy sól, cukier, ocet i olej – wszystko razem mieszamy.
  5. Tak przygotowaną sałatkę odstawiamy na godzinę, przykrywając ją ściereczką.
  6. Po upływie zalecanego czasu, sałatkę przekładamy do wysokiego garnka. Wlewamy przecier pomidorowy i ponownie wszystko dokładnie mieszamy.
  7. Zawartość garnka gotujemy na małym ogniu, przez około 20 minut.
  8. Gorącą sałatkę przekładamy do wyparzonych słoików. Pasteryzujemy je przez 10 minut.
  9. Po ostudzeniu, przetwory możemy przenieść do domowej spiżarni.

Ogórki po cygańsku z przecierem pomidorowym są bardzo delikatne. Słodko- kwaśna sałatka podkreśli smak dań mięsnych, makaronu, doda charakteru kanapkom. Możemy dodać do niej czerwoną paprykę, pokrojoną w paseczki, co dodatkowo wzbogaci kolor i smak potrawy. Przepisy kulinarne na ogórki po cygańsku są warte wypróbowania.

ikona podziel się Przekaż dalej