Przepis na ogórki konserwowe z papryką i cebulą

Od lipca do września zbieramy ogórki z własnych ogrodowych grządek lub kupujemy je w sklepach. Świeże ogórki cenione są głównie za orzeźwiający smak, bowiem zawierają niewiele witamin i mają niską wartość kaloryczną. W ogórkach zawarte są zasady, które pomagają zobojętnić nadmiar kwasów w organizmie, powstających przy spożywaniu, np. chleba, mięsa czy sera. Obecne są również związki mineralne - potas, fosfor i wapń.

Kiszenie oraz marynowanie ogórków to sposoby na zaopatrzenie domowej spiżarni na zimę. Niewielkie sztuki, często wstępnie ukiszone, a następnie marynowane w zalewie octowej, nazywamy korniszonami. Po smaczne przetwory możemy sięgać przez cały rok. Są zdrowym dodatkiem do obiadu, nadają się na chłodnik z ogórków, wspaniale smakują na kanapkach i stanowią popularną zakąskę.

Tradycyjne ogórki po kartusku

Składniki:

  • zielone ogórki – 2 kg
  • cebula – 2 sztuki
  • papryka czerwona – 2 sztuki
  • przyprawy: gorczyca, liść laurowy, 2 ząbki czosnku, kwiat kopru

Na zalewę:

  • woda – 1 l
  • sól – 1 łyżeczka
  • ocet 10% - 1 szklanka
  • cukier – ½ szklanki
  • ziele angielskie – 1 łyżeczka

Przygotowanie:

  1. Na przetwory wybieramy tylko całe i zdrowe ogórki. Kupując, wybierajmy odmiany o niegorzkniejących owocach, bowiem inne odmiany, uprawiane w czasie niesprzyjającej pogody, często są gorzkie.
  2. Wszystkie składniki zalewy musimy zagotować, po czym odstawić.
  3. Ogórki na przetwory dokładnie płuczemy i kroimy na cząstki – w plasterki lub ćwiartki.
  4. Paprykę płuczemy, usuwamy gniazdo nasienne, a całość kroimy w paseczki.
  5. Cebulę obieramy z łupin i kroimy w plastry.
  6. Na dnie wyparzonych słoików układamy warstwami: plaster cebuli, ogórki i paprykę. Dodajemy przyprawy.
  7. Wypełniony warzywami słoiki zalewamy zimną zalewą octową i zakręcamy nakrętki.
  8. Słoiki pasteryzujemy przez 10 minut.
  9. Gotowe ogórki konserwowe z papryką i cebulą ustawiamy do góry dnem. Po ostudzeniu możemy wynieść je do domowej spiżarni.

Tak przygotowane ogórki po kaszubsku są najlepsze po kilku tygodniach, gdy wszystkie smaki się połączą. Możemy je serwować jako dodatek do głównych potraw lub smaczną i efektowną wizualnie przekąskę. Pokrojone w kostkę, nadają się na chłodnik z ogórków, podobnie jak ogórki kiszone. Jeśli szukasz więcej inspiracji, sprawdź także ten artykuł z przepisami na ogórki z czosnkiem.

Ogórki po kaszubsku - przepis na ogórki w zalewie musztardowej

Ogórki w zalewie musztardowej wyróżniają się oryginalnym ostro-słodkawym smakiem. Z pewnością docenią ich wyjątkowość osoby, poszukujące nowych wrażeń smakowych. Jeśli zdecydujemy się na przygotowanie przetworów, zaopatrzymy naszą spiżarnię w wykwintny smakołyk na całą zimę.

Składniki:

  • ogórki – 4 kg małych ogórków gruntowych
  • cebula – 2 sztuki
  • kwiaty kopru
  • sól – 1 łyżeczka na słoik

Na zalewę:

  • woda – 2 ½ l
  • ocet 10% - 2 szklanki
  • musztarda – 1 słoiczek
  • cukier – 50 dag

Przygotowanie:

  1. Najlepiej wykorzystać ogórki świeżo zerwane. Ogórki dokładnie myjemy. Zakupione ogórki można wrzucić do zimnej wody – po godzinie staną się bardziej jędrne.
  2. Cebulę obieramy z łupin i kroimy w plastry lub piórka.
  3. Na dnie wyparzonych i osuszonych słoików układamy cebulę i koper.
  4. Ogórki ciasno układamy w słoiku, z dbałością, by zajęły całą wolną przestrzeń.
  5. Przygotowujemy zalewę – zagotowujemy wszystkie składniki i gorącym płynem zalewamy zawartość słoików. Dokręcamy nakrętki.
  6. Ogórki w zalewie musztardowej krótko pasteryzujemy – przez około 5 minut.
  7. Gotowe przetwory odwracamy dnem do góry i po wystudzeniu – przenosimy do spiżarni.

Do przygotowania przetworów nadaje się musztarda francuska lub sarepska – każda z nich nada ogórkom nieco inny, specyficzny smak. Ciekawym wariantem tego przepisu, jest dodanie do zalewy około ½ szklanki płynnego miodu. Zalewą uzupełniamy słoiki, wypełnione ogórkami, obranymi ze skórki oraz dodatkami. Pasteryzujemy słoiki przez około 15 minut.

Przepis na ogórki korniszony – krok po kroku

Ogórki korniszony, zanim trafią do octowej zalewy, musimy odpowiednio przygotować. Wybieramy jak najmniejsze i zdrowe sztuki. Ogórki dokładnie myjemy, po czym nakłuwamy je widelcem i układamy w szerokim naczyniu. Do 1 l przegotowanej zimnej wody dosypujemy 10 dag soli, całość mieszamy i taką solanką zalewamy ogórki na 24 godziny.

Składniki na ogórki korniszony:

  • ogórki korniszony – 1 kg
  • ocet 10% - 2 szklanki
  • woda
  • cukier – 5 dag
  • przyprawy – ½ dag (pieprz ziarnisty, ziele angielskie, liście laurowe, nasiona kopru)

Przygotowanie:

  1. Korniszony, po 24 godzinach w solance, nadają się do dalszego przetwarzania. Solankę zlewamy.
  2. Przygotowujemy zalewę: ¾ szklanki octu zagotowujemy z 3 szklankami wody. Gorącą zalewę wlewamy do ogórków, obciążamy je, by nie wypływały i pozostawiamy na nastepne 24 godziny.
  3. Po upływie zalecanego czasu, zlewamy płyn do rondelka i zagotowujemy, z dodatkiem 1 łyżki stołowej octu. Po ostudzeniu ponownie zalewamy nią ogórki i odstawiamy na dalsze 24 godziny.
  4. Następnego dnia ogórki wyjmujemy z zalewy i ciasno układamy w wyparzonych słoikach.
  5. Przygotowujemy świeżą zalewę: zagotowujemy 1 ¼ szklanki wody, z 1 ¼ szklanką octu 10%, dodajemy cukier i przyprawy. Całość zagotowujemy.
  6. Zalewę studzimy i zimnym płynem zalewamy ogórki w słoikach. Dokładnie zakręcamy nakrętki. Ogórki korniszony gotowe są do przechowania w spiżarni.

Pomimo tego, że przygotowanie korniszonów jest pracochłonne, warto poświęcić czas, by uzyskać przysmak, który wzbogaci nasz codzienny i świąteczny stół.

ikona podziel się Przekaż dalej