Ogórki z miodem - najlepsze przepisy na przetwory z ogórków na zimę
Ogórki marynowane stanowią jeden z filarów polskiej kuchni. Stanowią one przekąskę, która urozmaica dania. Ogórki marynowane nie są tak zdrowe, jak ogórki małosolne, ale mają charakterystyczny pikantny smak, który wielu przypada do gustu. Jednym z wariantów ogórków konserwowych są ogórki z miodem, które mają ciekawy słodko-kwaśny smak. Robimy je, korzystając z zalewy octowej jak do ogórków konserwowych. Poznaj najciekawsze przepisy na ogórki w miodzie na zimę, aby przez cały rok cieszyć się niepowtarzalnym słodko-kwaśnym smakiem tych szczególnych ogórków w occie.
Jeśli szukasz więcej porad, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o ogórkach.
Przetwory z ogórków w miodzie
Ogórki z miodem nie są tak popularne, jak ogórki konserwowe czy ogórki małosolne, niemniej jednak warto znać przepis na tę potrawę. Ogórki z miodem wpisują się w cały krąg przepisów na przetwory, jakie możemy zrobić z ogórków.
Sezon na świeże ogórki trwa od lipca do sierpnia i jest to jedyny okres, w którym można wzbogacić swoją spiżarnię o świetne przetwory z ogórków. Wykorzystując proces kiszenia, robimy ogórki małosolne zarówno do bezpośredniego spożycia, jak i do słoików na zimę. Niemniej popularny sposób konserwowania ogórków na zimę to ogórki marynowane. Mają one mocniejszy smak niż ogórki małosolne i dlatego mają swoich zdecydowanych zwolenników. Zła wiadomość jest taka, że ogórki konserwowe, tak jak ogórki z miodem, ogórki z chili czy też ogórki w musztardzie, nie są tak zdrowe, jak ogórki małosolne. Ocet zawarty w zalewie wpływa niekorzystnie na układ pokarmowy i krwionośny. Niemniej jednak potrawy marynowane, ze względu na intensywny smak, nie są nigdy jedzone w dużych ilościach. Stanowią raczej ciekawe urozmaicenie naszego menu.
Ogórki w miodzie możemy zrobić całych ogórków lub pokrojonych wzdłuż na paski. Możemy je obrać ze skórki lub nie. Jest to kwestia upodobań. Jeśli szukasz więcej inspiracji, sprawdź także ten artykuł z przepisami na przetwory z ogórków gruntowych.
Najczęściej wykonujemy ogórki w miodzie na zimę w słoikach. Potrzebujemy do tego umytych i wyparzonych słoików najlepiej litrowych. Na zakończenie procesu należy słoiki pasteryzować co zapobiega rozszczelnianiu się słojów. Jednak nie jest to absolutnie konieczne, gdyż sam ocet dobrze konserwuje.
Zalewa do ogórków konserwowych - przepisy
Ogórki konserwowe robimy korzystając z zalewy octowej. Dzięki różnym dodatkom do zalewy możemy tworzyć różne warianty tej popularnej potrawy. Mogą to być ogórki z chili, ogórki w musztardzie czy też ogórki z curry czy z kurkumą. Jednym z przetworów, jakie możemy zrobić korzystając z zalewy do ogórków konserwowych, są ogórki z miodem.
Tradycyjna zalewa do ogórków konserwowych zawiera wodę, sól, cukier i ocet 10%. Ważne są proporcje i na 1 kg ogórków należy przygotować następujące ilości składników:
- 1 szklanek octu
- 5 szklanek wody
- 1 łyżka soli
- 5 łyżek cukru
- 1 łyżka oleju (opcjonalnie)
Zalewa do ogórków konserwowych, wykonana według tych proporcji, posłuży do wykonania takich potraw, jak ogórki marynowane, ogórki w musztardzie, ogórki z miodem, ogórki z curry czy też ogórki z kurkumą. Zalewa do ogórków konserwowych służy generalnie do marynowania różnych potraw. Możemy przy jej pomocy zrobić marynowane grzybki, marynowaną paprykę lub dynię i wiele innych.
Wyjątkiem od tej zasady jest przepis na zalewę do ogórków z chili. Ogórki z chili wymagają zalewy, która nie zawiera wody. Zalewę gotujemy z octu, cukru i soli. Dodajemy natomiast olej w ilości około 8 łyżek. A może zainteresuje cię także ten artykuł z przepisami na ogórki małosolne?
Przepisy na ogórki z miodem na zimę
Jak wspomniano wyżej, przetwory z ogórków w miodzie robi się podobnie, jak ogórki marynowane. Wbrew pozorom ogórki z miodem nie są potrawą na słodko. Dodatek miodu sprawia, że tego rodzaju ogórki marynowane mają smak słodko-kwaśny. Przetwory z ogórków w miodzie mogą posłużyć jako przekąska, jako dodatek do dań mięsnych czy też do kanapek oraz jako składnik sałatek.
Przepis na ogórki w miodzie wymaga następujących składników:
- 2 kg świeżych ogórków
- koper
- 1 łyżka soli
- przyprawy: gorczyca, listek laurowy, ziarna czarnego pieprzu
Do zalewy potrzebne będzie:
- 2,5 szklanki wody
- ½ szklanki octu 10 %
- ½ szklanki miodu
Wykonanie krok po kroku:
- ogórki umyj i umieść w słoikach, wciśnij je ciasno tak aby wykorzystać pojemność słoika i żeby ogórki nie pływały luźno,
- zrób zalewę łącząc podane składniki i zagotuj ją, miód dodaj na samym końcu,
- gorącą zalewą zalej ogórki w słoikach,
- zakręć słoiki i pasteryzuj przez 5 minut,
- odstaw słoje do przechowania w ciemne i chłodne miejsce.
Przetwory z ogórków w miodzie mają również swoje warianty, jak ogórki w miodzie z musztardą czy ogórki w miodzie z chili oraz z curry. Sprawdź także ten artykuł z przepisami na ogórki w occie.
Ogórki w miodzie i musztardzie robimy tak samo, jak ogórki w miodzie, z tym że do składników dodajemy jeszcze pół szklanki musztardy. Może to być każdy rodzaj musztardy jak musztarda francuska czy sarepska. Miód i musztardę dodaj do zalewy na samym końcu.
Ogórki do tej potrawy możemy zostawić w całości lub pokroić je wzdłuż w ćwiartki. Możemy również pokroić ogórki wzdłuż w długie i cienkie paski, które zwijamy w rulonik. Aby uzyskać sałatkę, możemy posiekać ogórki w cienkie plasterki.
Inny wariant tego przetworu to ogórki z chili z miodem, które będą pikantne z nutą słodkości. W tym przypadku potrzebujemy 3 łyżki miodu i 3 łyżeczki chili w proszku na 2 kg ogórków.
Mamy nadzieję, że zachęciliśmy do eksperymentowania w kuchni i wypróbowania mniej popularnych, lecz nie mniej ciekawych przepisów i smaków. Jeśli szukasz więcej inspiracji, sprawdź także ten artykuł z przepisami na przetwory z ogórków.