Opieńki marynowane - przepisy, zalewy, porady, ciekawostki
Wraz z nadejściem jesieni rozpoczyna się sezon na opieńki. Jeśli masz dostęp do tych pysznych grzybów, to z pewnością zainteresuje Cię możliwość wypróbowania pysznych przepisów na marynowane opieńki. Sprawdź, która podanych receptur będzie najlepsza dla Ciebie i Twoich bliskich.
Jeśli szukasz więcej porad i inspiracji, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły z przepisami kulinarnymi.
Z tego artykułu dowiesz się:
Jak przygotować grzyby opieńki do marynowania?
Opieńki to fantastyczne grzyby, które z łatwością możesz zamarynować. Ich głównym atutem jest dostępność. Bardzo często pojawiają się w domowych ogrodach i na łąkach. Żeby przygotować te grzyby do marynowania, trzeba jedynie oczyścić i odciąć ogonki. Do marynowania wybieramy małe i średnie okazy. Oczywiście większe sztuki również możemy zamarynować, należy je wówczas wyczyścić i pokroić na kawałki.
Nie wiesz jak zrobić grzyby marynowane? Opieńki obgotowujemy przez około 30 minut, dodając do wody łyżkę soli. Żeby grzyby nie ściemniały, można dodać do nich kilka kropel cytryny. Tak przygotowane grzyby można marynować, mrozić lub wykorzystać jako dodatek do innych potraw. Nie każdy wie, że opieńki można również suszyć. Jeśli mamy taki zamiar, to nie gotujemy wcześniej opieniek, ani żadnych innych grzybów. Suszymy wyłącznie surowe grzybki.
Jeśli chcesz poznać sprawdzony i dobry przepis na opieńki w marynacie, to zapoznaj się z poniższą propozycją.
Marynowane opieńki
Zalewę octową możesz wykorzystać do marynowania wszystkich grzybów, nie tylko opieniek. Jest uniwersalna i niezwykle smaczna, dlatego powinieneś ją wypróbować. Przepis na nią znajdziesz poniżej.
Składniki:
- 1 kg opieniek
do każdego słoiczka dodajemy:
- 1 listek laurowy
- ziele angielskie
- 6 ziarenek gorczycy
- 2 ziarenka pieprzu
Zalewa:
- 4 szklanki wody
- 1 szklanka octu
- 5 łyżek cukru
- 3 łyżki soli
Przygotowanie:
- Do marynowania opieniek wybieramy niewielkie słoiki, które trzeba najpierw wymyć i wyparzyć.
- Opieńki gotujemy przez około 30 minut. W tym czasie Możemy również przygotować zalewę. Wspomniane wcześniej składniki, umieszczamy w garnku i doprowadzamy do wrzenia.
- Do przygotowanych wcześniej słoików, wkładamy ugotowane grzyby, przyprawy takie jak: liść laurowy, ziele angielskie i inne wymienione powyżej. Całość zalewamy gorącą marynatą.
- Tak przygotowane grzyby pasteryzujemy przez około 20 minut, a następnie ustawiamy je do góry dnem.
- Pasteryzowane grzyby możemy przechowywać w piwnicy, szafce kuchennej lub lodówce.
Jeśli lubisz słodką zalewę, to w takim razie zmodyfikuj ten przepis i dodaj odrobinę więcej cukru. Jeśli nie masz dostępu do opieniek, w ten sam sposób możesz przygotować boczniaki marynowane.
Z pewnością ciekawą informacją może być to, że boczniaki można kupić w sklepie spożywczym lub samodzielnie wyhodować we własnej piwnicy. Uprawa boczniaka to ciekawe hobby, którym interesuje się coraz więcej osób, głównie ze względu na fantastyczny smak tych grzybów.
Marynowane opieńki w occie winnym
Miłośnicy delikatniejsze i słodszych potraw z pewnością chętnie wypróbują przepis na delikatną marynatę do opieniek. Do przygotowania tej marynaty będziesz potrzebować grzyby, cebulę i marchew. Sprawdź jak łatwo i szybko można przygotować zalewę do grzybów.
Składniki:
- 2 kg opieniek
- 2 duże cebule
- 3 marchewki
przyprawy do słoika:
- liść laurowy
- ziele angielskie
- 6 ziaren gorczycy
- 2 ziarenka pieprzu
Marynata:
- 4 szklanki wody
- 1 płaska łyżka soli
- 5 łyżek cukru
- 1 szklanka octu winnego
Przygotowanie:
- Opieńki oczyszczamy i gotujemy. W międzyczasie kroimy cebulę i marchew.
- W garnku zagotowujemy zalewę złożoną z wody z octu soli i cukru.
- Słoiki dokładnie myjemy i wyparzamy, a następnie układamy w nich grzyby. Na wierzch kładziemy piórka cebuli i marchewki.
- Grzyby zalewamy gorącą zalewą i odstawiamy do wystygnięcia. Następnie pasteryzujemy przez około 20 minut.
- Tak przygotowane opieńki można dodawać do kanapek lub spożywać bez dodatków.
Te delikatne opieńki marynowane w occie winnym, będą wspaniałą przekąską podczas imprez ze znajomymi. Sprawdź także ten artykuł z przepisem na zalewę do grzybów.
Przepyszne opieńki marynowane na słodko
Kolejnym ciekawym pomysłem na marynatę do grzybów, będzie słodka zalewa octowa z wykorzystaniem octu 10%. Ten przepis jest najchętniej wykorzystywany przez większość pań domu, które lubią wyraziste smaki. Wypróbuj ten sprawdzony i prosty przepis i dowiedz się jak zrobić opieńki na słodko.
Składnik:
- 1 kg opieniek
- 2 łyżki soli
- 1 szklanka cukru
- 1 szklanka octu 10%
Do słoików:
- 2 ziarenka ziela angielskiego
- 1 liść laurowy
- 2 ziarenka pieprzu
- 6 ziarenek gorczycy
Przygotowanie:
- Jeśli mamy większe opieńki, odcinamy nóżki i kroimy grzyby na ćwiartki. Grzyby obgotowujemy w osolonej wodzie.
- W międzyczasie przygotowujemy zalewę złożoną z wody, cukru, octu i soli.
- Słoiki myjemy, wyparzamy i układamy w nich ugotowane grzyby.
- Do słoików wkładamy liść laurowy, ziele angielskie, pieprz i gorczycą, a następnie całość zalewamy wcześniej przygotowaną gorącą zalewą.
- Słoiki ustawiamy do góry dnem i czekamy, aż wystygną.
- Pasteryzacja grzybów powinna trwać około 20 minut.
Ten świetny przepis z pewnością spodoba się całej Twojej rodzinie a w szczególności dzieciom, które często preferują wyraziste smaki.
Czy warto marynować opieńki?
Niewiele osób zdaje sobie z tego sprawę. Opieńki to bardzo zdrowe i pyszne grzyby, które bez wątpienia warto zbierać. Wyróżniamy trzy rodzaje opieniek jadalnych i są nimi opieńki miodowe, opieńki ciemne i opieńki bezpierścieniowe. Choć te ostatnie występują stosunkowo najrzadziej. Grzyby te mogą mieć wiele zastosowań, jednak najchętniej wykorzystywane są do marynowania, a to wszystko przez ich niewielkie rozmiary. Małe opieńki znakomicie sprawdzają się jako grzyby marynowane.
Choć większe okazy również można marynować, to warto też przemyśleć ich suszenie. Choćby ze względu na konieczność poświęcenia większej ilości czasu na oczyszczanie blaszek. Mniejsze grzybki będą o wiele czystsze i łatwiejsze do czyszczenia. Przy większych może być konieczne ich umycie od wewnętrznej strony kapelusza. Zarówno do marynowania, jak i suszenia wykorzystujemy wyłącznie kapelusze. Trzonki odcinamy i wyrzucamy.