Pikowanie pomidorów krok po kroku - jak i kiedy pikować pomidory
Smak pomidorów wyhodowanych na własnej działce nie da się porównać z tymi kupionymi w sklepie. Słodsze, soczystsze, bardziej słoneczne, na nie czekamy cały rok. Nie musisz kupować drogich sadzonek, możesz samodzielnie przygotować siewki pomidorów z nasion. Aby jednak uprawa się udała, konieczne jest pikowanie pomidorów. Dowiedz się, jak to zrobić i kiedy jest na to najlepszy moment.
Jeśli szukasz więcej porad i informacji, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o pomidorach.
Pikowanie pomidorów krok po kroku
Nasiona pomidora może nie są tak malutkie jak marchwi czy pietruszki, dlatego teoretycznie łatwo jest je zasiać w odpowiedniej odległości. Teoretycznie, ponieważ najczęściej okazuje się, że młode rośliny wyrastają jedna obok drugiej. To nic – teraz właśnie przychodzi czas na pikowanie pomidorów, to znaczy rozsadzanie ich z siewnika czy skrzynek do osobnych większych doniczek rozsadnikowych.
W tym czasie wybiera się najładniejsze sadzonki a niewyrośnięte lub chore odrzuca. Pikowanie pomidorów to moment, kiedy siewki stają się większymi sadzonkami. W większych doniczkach i pojemnikach mogą się lepiej rozwinąć i będą nadawać się do zasadzenia na stałe miejsce w ogrodzie.
Kiedy pikować pomidory?
Zanim zabierzesz się za pikowanie, musi upłynąć co najmniej kilka tygodni. Inaczej rośliny będą za małe, żeby je przesadzać i po prostu nie przyjmą się w nowym miejscu. Jeśli chcesz mieć ładne sadzonki, które na pewno będą się dobrze rozwijać, koniecznie poczekać mniej więcej 3 tygodnie od wykiełkowania.
Siewki pomidorów są gotowe by je przesadzać, kiedy mają 4 liście (2 liście i 2 liścienie). W tym czasie możesz odrzucić rośliny, które nie wykształciły jeszcze 3 i 4 liścia, ponieważ prawdopodobnie nie rozwiną się dobrze. Liścienie po kilku dniach odpadną i tylko liście szczytowe będą karmiły młodego pomidorka zanim wytworzy on kolejne. Wybierając najlepsze sadzonki nie kieruj się ich wielkością. Najprawdopodobniej masz pomidory co najmniej kilku odmian, a one mogą mieć po prostu różny wzrost. O poziomie rozwoju siewki świadczy liczba liści, nie wysokość. Jeśli szukasz więcej porad, sprawdź także ten artykuł o wyborze sadzonek pomidorów.
Doniczki i ziemia do pikowania pomidorów
Młode rośliny należy przesadzić do specjalnej ziemi. W zasadzie możesz użyć także podłoża ogrodowego, jednakże ziemia do siewu i pikowania jest lepszą opcją. Przede wszystkim została wzbogacona o nawóz startowy, który zapewni niezbędne składniki pokarmowe roślinom. To ważne, ponieważ nawożenie młodych pomidorów jest ryzykowne – łatwo podać im za wiele składników odżywczych. Ziemia do pikowania i siewu ma drobniejszą strukturę, dzięki czemu lepiej utrzymuje wilgoć i ma większą zasobność powietrzną. To oznacza optymalne warunki do korzenienia się roślin.
Co do doniczek, masz naprawdę bardzo duży wybór. Bardzo często stosuje się niewielkie doniczki plastikowe, które mają spore otwory na dnie, by nadmiar wilgoci był odprowadzany. Można także zastosować rozsadniki – palety małych doniczek połączonych ze sobą. Taki układ zajmuje mniej miejsca, na dodatek możesz doniczki od razu przykryć na przykład folią, jeśli chcesz podpędzić siewki.
Pomidory pikowane sadzi się także w doniczki celulozowo-torfowe. Są to pojemniki ekologiczne, stworzone z naturalnych materiałów. Kiedy już zaczynasz przesadzanie pomidorów do gruntu, możesz od razu wkopać je w ziemię razem z doniczką. Jest ona biodegradowalna, rozłoży się w ciągu roku, a zawarty w jej strukturze torf jest po prostu świetnym nawozem dla pomidorów.
Jak pikować pomidory?
Jak uprawiać pomidory w gruncie? Ponieważ nowe siewki są drobne i najczęściej mają splątane korzenie, pojawia się pytanie jak pikować pomidory, by nie uszkodzić ich struktury. Za pomocą patyczka lub malutkiej łopatki do pikowania, delikatnie wyciągamy siewki z ziemi. Następnie subtelnymi ruchami rozdzielamy bryłę korzeniową. Wybrane siewki trzeba wsadzić do nowej doniczki.
Zanim to zrobisz wszystkie pojemniki należy napełnić podłożem i lekko zwilżyć, ale tak, żeby nie zrobiło się błoto. Następnie za pomocą patyczka, na przykład pałeczki od sushi lub cienkiego ołówka, należy zrobić otwór w podłożu, w którym umieścisz siewkę. Jak głęboko je sadzić? Zdecydowanie głębiej niż rosła wcześniej. Należy umieścić ją w ziemi na wysokość około 2 cm poniżej liścienia. Zakopana w podłożu łodyżka wypuści korzenie. Następnie rośliny należy podlać.
Pomidory pikowane – postępowanie
Sadzonki pomidorów należy przechowywać w temperaturze 18-26 stopni Celsjusza. Powinny mieć także stale wilgotne powietrze, dlatego jeśli użyłeś wielodoniczek, dobrze sprawdzi się nakładana miniszklarenka. Dopiero w drugiej połowie maja pomidory można wysadzić do ogrodu. Do tego czasu należy je podlewać od dołu lub bezpośrednio do doniczek, ale ostrożnie, by nie zamoczyć liści.
Ziemia do pikowania pomidorów jest zasobna w nawóz, jednak młode rośliny prawdopodobnie cały wykorzystały. Dlatego należy dodatkowo nawieźć posadzone na stałym miejscu rośliny. Należy także pamiętać o ich podlewaniu, ponieważ to gatunek podatny na suszę. Kiedy rośliny są większe, trzeba zapewnić im paliki i zastanowić się, jak podwiązać pomidory, by łodyga się nie łamała pod wpływem ciężaru owoców.