Co zrobić z czerwonej porzeczki - przetwory z porzeczek na zimę

Łatwy przepis na dżem z porzeczek

Zanim przystąpimy do przetworzenia czerwonej porzeczki, bardzo dokładnie wypłuczmy owoce, obrywając je delikatnie z gałązek, jednocześnie pozbywając się uszkodzonych. Po odsączeniu zdrowe i jędrne jagody wykorzystujemy do przygotowania smacznego dżemu. W owocach znajdują się pektyny, dzięki którym w obecności cukru i kwasu tworzy się galaretka, więc do zrobienia dżemu potrzebujemy jedynie porzeczek i cukru.

Składniki na dżem z czerwonej porzeczki:

  • Czerwona porzeczka – 1 kg
  • Cukier – 1 szklanka/ 1kg

Z takiej ilości owoców otrzymamy 4 słoiczki dżemu o pojemności 200 ml.

Przygotowanie:

  1. Umyte i przebrane owoce przesypujemy do rondla i dodajemy cukier. Warto wycisnąć trochę soku z cytryny, by zachować intensywnie czerwony kolor owoców. Jeśli uznamy, że dżem może mieć mało słodki smak – dosypmy więcej cukru.
  2. Owoce z cukrem gotujemy na małym ogniu, często mieszając zawartość rondla drewnianą łyżką. Cukier rozpuści się, a porzeczkowa masa zacznie gęstnieć. Odpowiednio gęsty dżem z czerwonej porzeczki otrzymamy po około 2 godzinach. Kropla dżemu na zimnym talerzyku powinna krzepnąć – wówczas dżem jest gotowy.
  3. Gorący dżem przelewamy do wyparzonych słoików, zostawiając nieco wolnej przestrzeni, około 1 cm, od brzegów. Dokręcamy dokładnie wyparzone zakrętki i odwracamy słoiki dnem do góry.
  4. Zimny dżem z porzeczek przenosimy w chłodne i ciemne miejsce, by sięgnąć po zdrowy smakołyk zimą. Dżem wspaniale smakuje jako nadzienie naleśników, słodki dodatek do kanapki, deserów oraz herbaty.

Porzeczki możemy połączyć z innymi owocami, otrzymując pyszny dżem wieloowocowy. Smacznym dodatkiem do mięsa będzie porzeczkowa galaretka. Przygotujemy ją z 1 ½ kg owoców i z cukru. Sprawdź także ten artykuł z przepisem na dżem z czerwonej porzeczki.

Przygotowanie galaretki do mięsa:

Owoce miażdżymy i zalewamy 1- 2 szklankami wody tak, by przykryć zawartość. Całość gotujemy około 5-10 minut. Porzeczki puszczą sok, który po odciśnięciu musimy zmierzyć. Na 1 l soku porzeczkowego powinno przypadać 1 kg cukru. Wsypujemy cukier i gotujemy, mieszając, i zbierając pianę z powierzchni. Kropla galaretki powinna ścinać się na zimnym talerzyku – wtedy jest gotowa do przeniesienia do słoików.

Nalewka z czerwonej porzeczki – najlepsza na zimowe wieczory

Nalewka owocowa jest wyjątkowym napojem alkoholowym. W Polsce stała się popularnym napitkiem w XVI wieku. Częstowano nią w czasie uroczystości rodzinnych, dawkowano na liczne dolegliwości i poprawę nastroju. Receptury na domowe nalewki udoskonalano i pilnie strzeżono przed ciekawskimi. Bywało, że przepis na wyborną nalewkę zapisywano w testamencie. Także i dzisiaj miłośnicy domowych przetworów chętnie wyrabiają smaczne nalewki, które szczególnie smakują w czasie zimowych wieczorów.


Przetwory z czerwonej porzeczki - nalewka

Składniki:

  • Czerwone porzeczki – około 70 dag
  • Cukier – 1 szklanka
  • Wódka – 2 szklanki
  • Spirytus –1 szklanka

Dżem z czerwonej porzeczki w słoiku
Przetwory z czerwonej porzeczki - najlepsze przepisy na przetwory na zimę

Przygotowanie:

  1. Przebrane, umyte owoce, przesypujemy cukrem. Najlepiej składniki umieścić w większym szklanym słoju.
  2. Porzeczki z cukrem odstawiamy w słoneczne miejsce, by puściły sok. Nastąpi to w ciągu 48 godzin. Co jakiś czas wstrząsamy zawartością słoja.
  3. Do słoja dolewamy alkohol. Odstawiamy słój z zawartością w ciemne i ciepłe miejsce, na 6 tygodni.
  4. Nalewkę przelać do butelek, natomiast pozostałe owoce wykorzystujemy jako atrakcyjny dodatek do deserów.
  5. Nalewka nadaje się do picia po dłuższym leżakowaniu, trwającym przynajmniej 3 miesiące.

Nalewka z czerwonej porzeczki ceniona jest za właściwości wzmacniające. Popijana w celach leczniczych, dobrze wpływa na procesy trawienne oraz działa przeciwzapalnie. Dawkujemy nalewkę dwa razy dziennie, po 1 łyżce stołowej. A może zainteresuje cię także ten artykuł o uprawie czerwonej porzeczki w ogrodzie?

Konfitura z porzeczek – lato zamknięte w słoikach

Są delikatesem, który nasze babcie z namaszczeniem smażyły, celebrując gotowanie na każdym etapie powstawania konfitur. Mówiło się, że jeśli w domu są konfitury, można podejmować najdostojniejszych gości. Gospodynie przechowywały cenne przepisy, przekazując je młodszemu pokoleniu. Najsmaczniejsze konfitury sporządzano ze słodkich owoców, np. z malin i gruszek. Podawano je na spodeczku do herbaty, na wzór rosyjski, nadziewano nimi ciasteczka, a w czasie przeziębienia – dodawano do gorących napojów. Współczesne panie domu nie zawsze mają czas na samodzielne przygotowanie konfitur, więc powodzeniem cieszą się gotowe wyroby. Jednak w wolnej chwili warto samemu przygotować pyszne konfitury, których smak wynagrodzi nam trud i poświęcony czas.

Przepisy na smaczne konfitury z czerwonej porzeczki

Na konfitury nadają się również czerwone porzeczki, które wprawdzie nie należą do owoców słodkich, ale z dodatkiem odpowiedniej ilości cukru, nadają się do przygotowania konfitur, bogatych w witaminę C.

Składniki:

  • Czerwona porzeczka – 1 kg – owoce powinny być zdrowe i jędrne. Płuczemy je suszymy, po usunięciu ogonków.
  • Cukier – 1 kg
  • Woda – 1/2l

Przygotowanie:

  1. Do wrzącej wody wsypujemy cukier i gotujemy tak długo, aż powstanie gęsty syrop. Będzie gotowy, gdy w czasie nabierania łyżką, będą tworzyły się cukrowe nitki.
  2. Do gorącego syropu dodajemy osuszone porzeczki. Gotujemy konfitury, zbierając szumowiny. Zawartość rondla delikatnie mieszamy drewnianą łyżką. Ten etap trwa około 30 minut. kończymy gotowanie, gdy porzeczki wypełnią naczynie. Gorące konfitury odstawiamy do wystudzenia.
  3. Kontynuujemy przygotowanie konfitur następnego dnia. Gotujemy je, aż staną się, w charakterystyczny sposób przezroczyste.
  4. Gorące konfitury przelewamy do wyparzonych słoiczków, zakręcamy nakrętki i odwracamy słoiki dnem do góry. Po wystudzeniu, przechowujemy w chłodnym miejscu. Sprawdź także ten artykuł z przepisami na nalewkę z czerwonej porzeczki.

Konfitura z porzeczek i czereśni

Wyjątkowy smak mają przetwory z czerwonej porzeczki i czereśni. Konfitury przygotujemy z 2 kg czereśni, 80 dag czerwonej porzeczki oraz 1,5 kg cukru.

Przygotowanie:

  1. Czereśnie myjemy i drylujemy. Przekładamy je do rondla. Podgrzewamy, aż puszczą sok, który odlewamy. Możemy wykorzystać go, jako dodatek do napojów lub deserów.
  2. Porzeczki myjemy, a następnie sparzamy wrzątkiem i wyciskamy z nich sok.
  3. Ważymy – osobno – sok z porzeczek i odsączone czereśnie.
  4. Sok przelewamy do czystego rondla i dosypujemy cukier. Gotujemy syrop przez około 5 minut.
  5. Dodajemy do wrzącego syropu czereśnie i gotujemy, aż staną się szkliste. Mieszamy drewnianą łyżką, by ich nie uszkodzić.
  6. Gorące konfitury przelewamy do wyparzonych słoików, zakręcamy nakrętki i odwracamy słoiki dnem do góry.

 Przetwory z porzeczek przygotowane na zimę, kiedy brakuje dostatecznych ilości świeżych owoców i warzyw, pozwalają na urozmaicenie jadłospisów w cenne dla zdrowia składniki. Sprawdź także ten artykuł z przepisami na wino z czerwonej porzeczki.

ikona podziel się Przekaż dalej