Przetwory z jabłek na zimę – przepisy i pomysły na przygotowanie jabłek
Jabłka są jednym z najbardziej popularnych i lubianych owoców. Zawierają witaminy, minerały, pektynę oraz stanowią źródło węglowodanów i błonnika. Na surowo zaleca się je spożywać chorym na cukrzycę i hiperglikemię. Można je jeść też po różnych przeróbkach kulinarnych jako przetwory domowe, m.in. jako: kompoty do słoików, marmolada z jabłek, przecier z jabłek do ciasta na szarlotkę, mus jabłkowy czy różne zaprawy z jabłek.
Jeśli interesują cię odmiany jabłoni do ogrodu, zebraliśmy je dla ciebie w tym miejscu.
Przetwory z jabłek na zimę - pomysły
Przetwory z jabłek papierówek
Masz ochotę na przetwory z jabłek na zimę? Popularnością w polskiej kuchni cieszą się przetwory z jabłek papierówek. Przepisy na tego typu przetwory domowe do słoików są różne. Można z nich przygotować konfitury z jabłek, przecier z jabłek, proste lub fantazyjne zaprawy z jabłek czy zetrzeć je na szarlotkę do ciasta. Oczywiście nadadzą się także inne, smaczne odmiany tego owocu.
W zależności od upodobań czy diety niektórzy z nas przygotowują nawet przetwory z jabłek na zimę do słoików bez cukru czy robią przetwory z papierówek z cynamonem. Można przygotować je także na słono, na przykład jako domowe chipsy. Ponadto wykorzystuje się je także do produkcji domowego octu jabłkowego.
Przetwory z jabłek do mięsa
Przetwory z jabłek na zimę do słoików można także przygotować z myślą o dodawaniu ich do różnych mięs i dań mięsnych. Przepisy na przetwory z jabłek do mięsa są najróżniejsze. Oto pomysł na jabłka duszone do słoików – przepis na 1 słoik.
Najpierw przygotuj: jabłka, 1 goździk, 2 ziarna pieprzu czarnego i 2 ziarna ziela angielskiego. Do zalewy natomiast będą ci potrzebne: 1 l wody, 40 dag cukru, ½ łyżeczki soli, 1 łyżeczka kwasku cytrynowego (można zastąpić 3 łyżkami octu 10%).
Teraz przechodzimy do przygotowania konfitury. Jabłka myjemy, kroimy w ćwiartki i usuwamy z nich gniazda nasienne. Kolejnym krokiem jest ułożenie jabłek w słoikach i dodanie do nich naszych przypraw: goździka, pieprzu czarnego i ziela angielskiego. Wstawiamy garnek na ogień i do wody dodajemy wcześniej wskazane składniki zalewy. Czekamy do zagotowania i wtedy należy zalać nimi nasze przetwory domowe. Teraz czeka nas pasteryzacja. Jak to zrobić? Szczelnie zamknięte słoiki wkładamy do dużego garnka i tam trzymamy je w temperaturze około 85 stopni przez około 20 minut. Tak oto, w prosty i dość szybki sposób mamy gotowe przetwory z jabłek do mięsa.
Przepisy są jednak różne i warto sięgnąć też po inne możliwości, które będą najbardziej dopasowane do naszego gustu. To opcja dla wielbicieli słodko-kwaśnych przetworów do słoików. Do czego można takich duszonych jabłek używać? Znakomicie komponują się z przekąskami mięsnymi, pasują też do drobiu, szczególnie kaczki. A może zainteresują cię także drzewka owocowe do ogrodu?
Przetwory z jabłek na zimę do słoików
Przetwory domowe - przecier z jabłek na szarlotkę
Jeśli jesteście amatorami pysznej szarlotki, warto zawczasu pomyśleć o przygotowaniu przecieru z jabłek. Przepisy różne wariacje jego przygotowania, oto jedna z możliwości, czyli smażone jabłka. Jak je zrobić? Poniżej przepis na przecier do 3 słoików.
Najpierw przygotuj potrzebne składniki: 3 kg jabłek, 75 g cukru (ta receptura wyjdzie wam także bez cukru), sok z ½ cytryny, cynamon i imbir oraz woda.
Zaczynamy od umycia, obrania i usunięcia z jabłek gniazd nasiennych. Następnie kroimy każdy owoc w kostkę. Odmierzamy połowę jabłek, które wrzucamy do garnka – uprzednio wlej do niego troszkę wody wraz z sokiem z cytryny. Smażymy je tak na wolnym ogniu aż do całkowitego rozpadu owoców – zazwyczaj będziemy potrzebowali do tego około 40 min. Po tym czasie dodajemy drugą połowę jabłek, cukier oraz cynamon i imbir – tak smażymy jeszcze przez około 15 min. Jeśli jabłka będą się nam przypalały, podlewamy je delikatnie wodą. Po upływie wskazanego czasu przekładamy je do uprzednio wymytych i wyparzonych słoików. Zakręcamy je mocno, odwracamy do góry dnem i tak pasteryzujemy je na sucho, wstawiając na 20 minut do piekarnika rozgrzanego do 130 stopni. Nasze przetwory domowe na zimę są już gotowe! Sprawdź także, jak zrobić przetwory z pomidorów na zimę.
Konfitury z jabłek jako przetwory domowe
Jeśli macie ochotę przygotować coś pysznego na przetwory z jabłek na zimę i nie wiecie, które przepisy zaowocują czymś naprawdę wyjątkowym, polecamy aromatyczną jabłkową konfiturę.
Potrzebne składniki to: 1,5 kg jabłek (umytych, obranych i bez gniazd nasiennych), 700-900 g cukru, sok z 1 pomarańczy i z 1 cytryny oraz odrobina cynamonu.
Teraz przechodzimy do przygotowania naszej aromatycznej konfitury. Jabłka kroimy w kostkę. Do szerokiego garnka wrzucamy owoce, cukier, dodajemy sok z pomarańczy i cytryny zaprawiony szczyptą cynamonu. Tak prażymy jabłka przez około 15 minut, jednocześnie nieustannie mieszając. Kiedy uzyskają jasnozłoty kolor i będą szkliste to oznaka, że możemy zdjąć je już z ognia. Wkładamy je do umytych i uprzednio wyparzonych słoików – robimy to jeszcze, gdy nasza aromatyczna konfitura jest gorąca. Kolejną ważną czynnością jest włożenie słoików z konfiturą do garnka wypełnionego do połowy wodą. Kiedy woda będzie wrzała gotujemy je tak przez około 10 minut. Po tym czasie wyjmujemy z garnka, odwracamy do góry dnem i zostawiamy weki do wystudzenia. Konfitura z jabłek to świetny dodatek do deserów.
Dżem jabłkowy
Jak zrobić dżem jabłkowy? Które przepisy zasługują na uznanie? Proponujemy naturalną recepturę.
Do przygotowania takiego przetworu na zimę będziemy potrzebowali: jabłka i cukier.
Jak zrobić dżem jabłkowy? Zaczynamy od umycia, obrania i pozbycia się gniazd nasiennych z jabłek. Następnie kroimy je w kosteczkę i posypujemy delikatnie cukrem. W takim stanie odstawiamy je na około 2 godziny. Kiedy puszczą sok, smażymy je na małym ogniu aż się rozpadną – zazwyczaj będziemy potrzebowali do tego około 1,5 godz. Bardzo ważne, aby cały czas mieszać jabłka, najlepiej używać do tego drewnianej łyżki. W trakcie smażenia, zależnie od gustu i potrzeb, dosładzamy naszą konfiturę. Po upływie wskazanego czasu i kiedy jabłka będą już złociste, gorący dżem przekładamy do uprzednio umytych i wyparzonych słoików, zakręcamy i pasteryzujemy przez około 20 min. To zdrowy i domowy dżem idealny dla dzieci. A może zainteresuje cię także nalewka z wiśni?
Marmolada z jabłek papierówek
Przetwory na zimę do słoików to także marmolada z jabłek. Jeśli jesteście jej fanami macie do wyboru różne przepisy na przetwory z papierówek. Oto jeden z nich na pyszną konfiturę, którą będziemy mogli raczyć swoje podniebienia, kiedy za oknem będzie biało i zimno.
Receptura jest prosta. Zacznijmy od składników: 2 kg jabłek papierówek i 60 dag cukru.
Najpierw myjemy, obieramy i pozbawiamy gniazd nasiennych jabłka. Następnie kroimy je na kawałeczki, wkładamy do garnka i gotujemy je aż do rozgotowania. Do odgotowanych i pozbawionych soku jabłek dodajemy cukier – gotujemy na małym ogniu aż poczujemy, że marmolada zacznie gęstnieć. Kiedy będzie gotowa, wkładamy ją do umytych i uprzednio wyparzonych słoików. Weki zakręcamy i odwracamy do góry dnem. Kiedy wystygną nasz domowy przetwór na zimę jest już gotowy do skonsumowania lub przechowywania. Marmolada z jabłek sprawdzi się świetnie w wielu przepisach na ciasta z jabłkami.
Mus jabłkowy
Musy jabłkowe to doskonały przysmak na zimę nie tylko dla dzieci, ale i każdej dorosłej osoby lubiącej słodko-kwaśne smakołyki. Zimą doda nam potrzebnej energii i rozgrzeje. Papierówki na zimę to doskonały pomysł!
Co potrzebujemy do jego przygotowania? Składniki to: 3 kg jabłek antonówek, 200 g cukru (jest to ilość sugerowana – tak naprawdę ilość cukru trzeba uzależnić od upodobań, a także konkretnej odmiany jabłek, z której go przygotowujemy), 2 łyżeczki cynamonu, 3 łyżki soku z cytryny (to także ilość sugerowana, dodajemy go odpowiednio do odmiany jabłek) oraz goździki.
Zaczynamy od umycia, obrania i usunięcia z jabłek gniazd nasiennych. Potem kroimy je na tzw. ósemki i delikatnie skrapiamy sokiem z cytryny. Wrzucamy do garnka z grubym dnem i dodajemy odrobinę wody. Przez około 50 minut dusimy je na małym ogniu aż do ich rozpadnięcia. Jeśli zauważamy, że jabłka się nam przypalają, delikatnie podlewamy je wodą. W tym momencie trzeba dodać przyprawy i cukier – jeśli smak nie do końca nam odpowiada, odpowiednio go korygujemy. Następnie gorący mus przekładamy do umytych i uprzednio wyparzonych słoików. Pasteryzujemy go przez około 20 min. Słoiki odwracamy do góry dnem i po przestygnięciu mamy gotowy przetwór na zimę. Mus jabłkowy będzie jak znalazł jako dodatek do naleśników, na kanapkę, do deserów czy jako samodzielny smakołyk podawany na przykład z bitą śmietaną, herbatnikami i cynamonem. To najlepsza przekąska dla dzieci. Wśród przetworów warto uwzględnić także kompot z jabłek.