Zalewa do ogórków konserwowych - sprawdzone przepisy na zalewę krok po kroku
Podstawą dobrych i smacznych ogórków konserwowych jest odpowiednio przygotowana zalewa octowa. Poznaj bazowy przepis na zalewę do ogórków w occie, który posłuży nie tylko do przetworów z ogórków, lecz także do robienia różnych marynat. Dzięki dodatkom do zalewy można uzyskać ogórki o zróżnicowanych smakach - od łagodnych do bardzo ostrych. Dowiedz się, jak zrobić dobrą zalewę krok po kroku i jak możesz urozmaicić smak swoich przetworów.
Jeśli szukasz więcej inspiracji, sprawdź także ten artykuł z przepisami na przetwory z ogórków.
Zaprawy z ogórków - co warto wiedzieć?
Przetwory z ogórków stanowią nieodłączny element kuchni polskiej. Zaprawy z ogórków na zimę wymagają zalewy, która konserwuje ogórki i nadaje im odpowiedni smak. Dlatego też, aby przetwory się udały, warto znać właściwy przepis na zalewę.
Zaprawy z ogórków do słoików robimy przy pomocy kiszenia lub marynowania. W procesie kiszenia powstają ogórki kiszone lub ogórki małosolne. Zalewa do ogórków kiszonych składa się z wody i soli. Bardzo ważna jest odpowiednia proporcja, która musi wynosić 1 łyżka soli na 1 litr wody. Wykonanie zalewy do ogórków kiszonych jest bardzo proste: dodajemy sól do wody gorącej lub zimnej i wlewamy całość do ogórków. Temperatura ma znaczenie, gdyż jeśli zalejemy ogórki wodą gorącą ukiszą się szybciej.
Inaczej wygląda przepis na zalewę do ogórków marynowanych. Aby zrobić ogórki konserwowe, potrzebna będzie zalewa octowa składająca się z wody, octu, cukru i soli. Zalewa octowa służy nie tylko do robienie przetworów z ogórków, lecz także do marynowania innych warzyw i grzybów. Przy pomocy octu możemy konserwować na zimę paprykę, wspomniane grzyby, dynię, kalafiory, cebulę i wiele innych warzyw. Jeśli szukasz więcej informacji, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o ogórkach.
Jak się robi ogórki konserwowe?
Ogórki konserwowe, czyli po prostu ogórki w occie zostaną zakonserwowane przy pomocy zalewy octowej. Potrzebne będą dobrej jakości ogórki gruntowe, zalewa octowa oraz przyprawy. Sezon na ogórki trwa od lipca do sierpnia i w tym okresie ogórki gruntowe są najtańsze. Jednak zaprawy z ogórków można robić już od czerwca i aż do października, czyli wtedy, gdy ogórki gruntowe są dostępne na rynku. Na ogórki konserwowe wybieraj ogórki małe. Muszą być zdrowe, dorodne i twarde w jasnym kolorze. Unikaj ogórków przywiędłych, ze skazami i w ciemnym kolorze. Najlepiej kupować ogórki u sprawdzonych sprzedawców.
Ponadto do ogórków konserwowych potrzebne będą przyprawy, jak:
- liście laurowe,
- ziele angielskie,
- biała gorczyca,
- pieprz ziarnisty,
- czosnek (opcjonalnie).
Aby zrobić ogórki konserwowe do słoików na zimę, postępuj według następujących kroków:
- przygotuj czyste i wyparzone słoiki,
- na dno każdego słoika dodaj przyprawy: 2 listki laurowe, 3 ziarenka ziela angielskiego, kilka ziaren gorczycy, 3 ziarenka pieprzu i opcjonalnie ząbek czosnku,
- ułóż ogórki ciasno w słoikach,
- przygotuj zalewę do ogórków i gorącą zalej słoiki tak aby zalewa przykryła ogórki,
- zakręć słoiki i odstaw w ciemne i chłodne miejsce.
Ogórków w occie nie trzeba pasteryzować, gdyż ocet dobrze konserwuje potrawy. Niemniej jednak można pasteryzować słoiki przez 5 minut dla pewności, aby się nie rozszczelniły.
Przepis na zalewę do ogórków konserwowych
Zalewa do ogórków konserwowych zawiera następujące składniki, które wystarczą do zamarynowania około 1 kg ogórków:
- 5-6 szklanek wody,
- 1 szklanka octu 10%,
- 3 łyżki cukru,
- 1 łyżka soli.
Aby zrobić zalewę należy połączyć wszystkie składniki i zagotować ją, a następnie gorącą zalewać ogórki w słoikach.
Jest to bazowa zalewa do ogórków konserwowych, która może posłużyć do robienia różnych marynat. Marynowanie pozwala jednak na duże urozmaicenie potraw, jeśli do zalewy dodajemy różne dodatki. Dzięki temu możemy uzyskać ogórki słodko-kwaśne, pikantne lub o różnych, ciekawych smakach.
Ogórki konserwowe o smaku lekko pikantnym uzyskamy dodając do zalewy musztardę w ilości 3 łyżek do 1 kg ogórków. Sprawdzi się tu zarówno musztarda sarepska, musztarda francuska czy też musztarda czosnkowa. Otrzymamy wówczas ogórki o niepowtarzalnym, lekko pikantnym smaku. Sprawdź także ten artykuł z przepisami na ogórki z kurkumą.
Aby stworzyć ogórki o smaku słodko-kwaśnym, przyda się przepis na zalewę z miodem. Do zalewy dodajemy 3 łyżki miodu. Można również zrobić ogórki w occie z miodem i musztardą o lekko pikantnym, słodko-kwaśnym smaku. Warto pamiętać, że zarówno miód jak i musztardę dodajemy na samym końcu do gorącej zalewy, tuż przed zalaniem ogórków w słoikach.
Zalewa do ogórków może zostać wzbogacona o takie przyprawy jak curry czy kurkuma. 3 łyżki curry dodane do zalewy stworzą ogórki o smaku orientalnym słodko-winnym. Natomiast 1 łyżka kurkumy nada ogórkom żółty kolor oraz lekko korzenny smak.
Jeśli lubisz ogórki mocno pikantne skorzystaj z przepisu na ogórki z chili. W tym przepisie zalewa do ogórków konserwowych ma nieco inny skład. Zamiast wody dodajemy kilka łyżek oleju. Na 2,5 kg ogórków przygotowujemy zalewę o następującym składzie:
- 3 łyżki soli
- 1 łyżeczka chili w proszku
- 1 łyżeczka pieprzu
- 1 główka czosnku
- 1,5 szklanki octu
- 8 łyżek oleju
- 3 szklanki cukru
Chili jest bardzo ostre. Dlatego też, jeśli chcemy, aby ogórki były mniej pikantne, dodajemy mniej chili.
Zalewa do ogórków konserwowych pozwala na znaczne urozmaicenie przetworów dzięki różnym dodatkom smakowym. Możemy skorzystać z wyżej wspomnianych przepisów lub poeksperymentować z własnymi dodatkami. A może zainteresuje cię także ten artykuł z przepisami na przetwory z ogórków gruntowych?