Sałatka z fasolki szparagowej - cztery błyskawiczne przepisy
Fasolka szparagowa często gości na naszych stołach. Popularna fasolka, o strąkach zielonych lub żółtych, jest smacznym i zdrowym składnikiem letnich posiłków. Dania z gotowanej fasolki wyróżniają się delikatnym smakiem. Fasolka szparagowa podawana jest do obiadu - z roztopionym masłem z bułką tartą, jest kolorowym składnikiem zupy jarzynowej lub odżywczych sałatek. Doskonale smakuje na ciepło i na zimno. Jesienno-zimową porą chętnie sięgamy po fasolkowe przetwory. Poznaj szybkie przepisy na sałatki z zielonej i żółtej fasolki szparagowej.
Jeśli szukasz więcej porad i informacji, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o sałatkach i surówkach.
Z tego artykułu dowiesz się:
Jak zrobić sałatkę z fasolki szparagowej - szybkie przepisy krok po kroku
Sałatka z żółtej fasolki szparagowej – smaczny dodatek do obiadu oraz na grilla
Składniki:
- 80 dag żółtej fasolki szparagowej
- 4 łyżki śmietany lub naturalnego gęstego jogurtu
- 2 łyżki mąki
- 1 – 2 łyżeczki do smaku soku z cytryny
- sól i cukier do smaku
Przygotowanie:
- Fasolkę dokładnie płuczemy, obieramy z włókien i kroimy na mniejsze kawałki, o długości około 3 cm.
- Pokrojoną fasolkę wrzucamy na wrzącą wodę, z dodatkiem soli i cukru. Gotujemy ją do miękkości przez około 20 minut. Pod koniec gotowania dodajemy sok z cytryny. Uwaga! Dodatek soku z cytryny na początku gotowania sprawi, że warzywa będą twardawe, ponieważ kwas hamuje proces ich zmiękczania.
- Mąkę mieszamy z 5 łyżkami wywaru, dodajemy do fasolki i zagotowujemy.
- Fasolkę szparagową wykładamy na salaterkę i przed podaniem na stół dodajemy śmietanę lub naturalny gęsty jogurt. Sałatkę mieszamy.
Tak przygotowana sałatka z gotowanej fasolki jest wyśmienitym dodatkiem do mięs. Sałatkę możemy przyrządzić także z mrożonej fasolki. Gotujemy ją około 10 minut. Uwaga! Mrożone warzywa zalewamy zimną wodą.
Sałatka z młodej zielonej fasolki szparagowej
Składniki:
- 30 dag zielonej fasolki szparagowej
- 1 cebula
- 3 ząbki czosnku
- 3 łyżki oliwy
- 1 łyżka octu ziołowego
- ½ łyżeczki musztardy
- natka pietruszki
- cząber ogrodowy
- sól i pieprz do smaku
Przygotowanie:
- Młodą fasolkę dokładnie płuczemy i gotujemy w osolonej wrzącej wodzie. Nie musimy obierać jej z włókien, bo ich nie tworzy! Odcedzamy i pozostawiamy do ostudzenia.
- Przygotowujemy sos – roztarte ząbki czosnku łączymy z posiekaną cebulą, cząbrem ogrodowym, ziołowym octem, musztardą i oliwą. Doprawiamy do smaku pieprzem i solą.
- Gotowym sosem polewamy fasolkę i delikatnie mieszamy, by sałatka z fasolki szparagowej przesiąknęła aromatycznym sosem.
- Sałatkę serwujemy na zimno. Przed podaniem posypujemy ją posiekaną natką pietruszki.
Potrawa sprawdzi się jako sałatka na grilla – dobrze komponuje się z grillowanym mięsem lub z rybą z grilla. Możemy przygotować ją również z fasolki konserwowej, której nie trzeba gotować. Ostrożnie używajmy cząbru ogrodowego – jeśli dodamy go zbyt dużo, jego silny korzenny aromat zagłuszy inne zapachy. Ziele może zastąpić pieprz, jednak większa dawka nada sałatce gorzkawego posmaku. Nie unikajmy jednak cząbru – przyprawa ma właściwości lecznicze, pobudza apetyt i reguluje perystaltykę jelit.
Letnie sałatki na grilla – sałatka z fasolki szparagowej, z dodatkiem szpinaku oraz pieczarek
Prosta sałatka ze szpinakiem – smaczny dodatek do grillowanego mięsa
Składniki:
- 1 pęczek listków młodego szpinaku
- 10 sztuk niedużych pieczarek
- 25 dag zielonej fasolki szparagowej
- 4 sztuki cebulki dymki
- 2 jajka
składniki sosu:
- ¾ szklanki oliwy
- 2 łyżki octu winnego
- 1 łyżeczka musztardy
- 1 – 2 ząbki czosnku
- 1 łyżeczka miodu
- cukier, sól i pieprz do smaku
Przygotowanie:
- Przygotowujemy sos, którym będzie doprawiana sałatka ze szpinakiem: łączymy ze sobą wszystkie składniki sosu. Miód powinien mieć płynną konsystencję.
- Pieczarki obieramy ze skórki i kroimy w plasterki. Przekładamy je do miski i polewamy połową sosu – pieczarki powinny się marynować przez 50 – 60 minut.
- Listki szpinaku bardzo dokładnie płuczemy i kroimy w paski.
- Fasolkę szparagową gotujemy do miękkości, we wrzącej osolonej wodzie, z dodatkiem cukru. Po odcedzeniu pozostawiamy do ostygnięcia.
- Jajka gotujemy na twardo i studzimy. Kroimy je w kostkę.
- Szpinak, fasolkę, jajka i cebulkę dymkę dodajemy do sałatki z pieczarkami. Całość polewamy pozostałym sosem i lekko mieszamy.
Jeśli szukasz więcej inspiracji, sprawdź także ten artykuł z przepisami na sałatkę z kalafiora.
Błyskawiczna sałatka z fasolki szparagowej, z pieczarkami
Składniki:
- 20 dag pieczarek
- 20 dag żółtej lub zielonej fasolki szparagowej
- 1 pęczek natki pietruszki
- 3 ząbki czosnku
- sok z cytryny
- 125 ml oliwy
- sól i pieprz do smaku
Przygotowanie:
- Pieczarki obieramy ze skórki, grubo szatkujemy i przekładamy do miski. Polewamy je sokiem z cytryny i odstawiamy na 30 minut.
- Czosnek bardzo drobno siekamy.
- Fasolkę szparagową płuczemy, z żółtej fasolki ściągamy włókna. Fasolkę kroimy na 3 cm kawałki. Po ugotowaniu odstawiamy do ostygnięcia.
- Pieczarki, fasolkę i czosnek łączymy i posypujemy posiekaną natką pietruszki. Doprawiamy do smaku solą i pieprzem.
- Do sałatki z pieczarkami dodajemy oliwę. Całość delikatnie mieszamy.
Sałatki na grilla serwujemy schłodzone. Doskonale smakują z grillowanym mięsem i warzywami. Sprawdzą się również, jako oryginalne letnie danie, które podamy, np. na kolację, z dodatkiem pieczywa.
Letnia sałatka z fasolki szparagowej, z ziemniakami, pomidorem i ogórkiem
Składniki:
- 20 dag fasolki szparagowej
- 4 młode ziemniaki średniej wielkości
- 1 ogórek
- 1 pomidor
- 2 ząbki czosnku
- Jogurt naturalny
- Sól do smaku
Przygotowanie:
- Ziemniaki dokładnie myjemy i gotujemy w łupinkach. Po wystudzeniu obieramy i kroimy w drobną kostkę.
- Ogórek obieramy i kroimy w cienkie plasterki.
- Pomidor myjemy i kroimy w kostkę.
- Fasolkę szparagową obieramy z włókien, płuczemy i kroimy na mniejsze kawałki. Gotujemy ją w osolonej wrzącej wodzie, po odcedzeniu, studzimy.
- Warzywa przekładamy do salaterki, delikatnie mieszamy z sosem jogurtowym – zmiażdżone lub bardzo drobno posiekane ząbki czosnku łączymy z jogurtem. Solimy do smaku.
Letnia sałatka z fasolki szparagowej jest daniem smacznym i sycącym. Możemy serwować ją jako dodatek do grillowanych mięs, sprawdzi się w roli przystawki lub samodzielnej potrawy.
Fasolka szparagowa na zimę – prosty sposób na zimowe przetwory
Składniki:
- Zielona i żółta fasolka szparagowa
- 1 dag soli i 2 dag cukru/ 1 l wody
- słoiki o pojemności 1 l
Przygotowanie:
- Fasolkę dokładnie płuczemy - z żółtej fasolki obieramy włókna. Długie strąki możemy przepołowić.
- Fasolkę gotujemy przez 3 minuty, we wrzącej wodzie, z dodatkiem soli i cukru. Woda powinna zakryć fasolkę.
- Po ostudzeniu, fasolkę szparagową układamy pionowo, bardzo ściśle w słojach i zalewamy ciepłą zalewą, w której była gotowana. Pamiętajmy o zostawieniu wolnej przestrzeni od brzegów słoika (około 2- 3 cm).
- Na słoiki weka nakładamy wieczka. Pasteryzujemy fasolkę w garnku, wyłożonym ściereczką, z dbałością, by słoiki nie stykały się ze sobą. Do garnka nalewamy wodę, do ¾ wysokości słoików. Fasolkę pasteryzuje się dwukrotnie: od chwili zagotowania wody pasteryzujemy fasolkę przez około 1 godzinę - pierwszego dnia oraz przez 40 minut, w dniu następnym.
- Jeśli używamy słoików typu twist, po zakończonej pasteryzacji odwracamy słoiki do góry dnem i pozostawiamy do ostudzenia.
Dwukrotne pasteryzowanie fasolki szparagowej pozwoli pozbyć się toksycznych substancji. Fasolkowe przetwory na zimę stanowią surowiec do przygotowania smacznej sałatki – dodatku do obiadu lub odżywczej potrawy, podawanej np. na kolację.
Fasolka szparagowa – wartości odżywcze smacznego warzywa
Młode strąki fasolki szparagowej są bardzo delikatne i smaczne. Należy je ugotować, by pozbyć się szkodliwych substancji, zawartych w surowej fasolce. Młoda fasolka jest lekko strawna. Na sałatki wybierajmy zawsze strąki świeżo zerwane i jędrne. Te przywiędłe mogą wywoływać dolegliwości żołądkowe, a przygotowane z nich potrawy nie będą smaczne.
Fasolka szparagowa jest cennym źródłem białka, błonnika i witamin. Zielone odmiany fasolki zawierają karoten – prowitaminę A. Dzięki zawartości magnezu i potasu spożywanie fasolki korzystnie wpływa na pracę układu nerwowego oraz krwionośnego. Inozytol – witamina B8 – wspomaga przemianę materii i ułatwia przyswajanie wapnia.
Osoby dbające o linię docenią fakt, iż sycąca ugotowana fasolka ma jedynie 27 kcal w 100 g surowca. Świetnie komponuje się z innymi wartościowymi warzywami, takimi jak np. szpinak, który ma 23 kcal w 100 g. Dzięki błoniastym tylakoidom, występującym w listkach szpinaku, nie odczuwamy przez dłuższy czas głodu – uczucie sytości może utrzymywać się nawet do dwóch godzin po posiłku.