Sałatka z selera naciowego z żurawiną - przepisy, wykonanie, dodatki
Warzywa i owoce odgrywają bardzo ważną rolę w żywieniu - zawierają cenne składniki odżywcze - witaminy, składniki mineralne, cukry i błonnik. Lekkie niskokaloryczne sałatki szybko zaspokoją głód. Świeże aromatyczne przyprawy i dressing dodadzą sałatkom smaku i zapachu, ułatwiając przy tym trawienie. Sałatka to również doskonały sposób na wykorzystanie warzyw i owoców, w połączeniu z innymi dodatkami, np. z mięsem i serami. Poznaj prosty przepis na przyrządzenie sałatki z selera naciowego z żurawiną.
Jeśli szukasz więcej porad i informacji, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o sałatkach i surówkach.
Z tego artykułu dowiesz się:
Seler naciowy i żurawina – zdrowe przysmaki
Seler naciowy i seler korzeniowy zawierają wszystkie niezbędne dla organizmu składniki odżywcze. Szczególnie bogate są w żelazo i magnez. Mięsiste jędrne łodygi selera naciowego najczęściej serwowane są w surówkach i w sałatkach. Sok z selerów naciowych, pity systematycznie, ma korzystny wpływ na pracę systemu nerwowego – uspokaja i poprawia nastrój. Zielony seler stosowany jest także w kuracjach odchudzających – 100 g surowca zawiera jedynie 17 kcal!
Seler naciowy bogaty jest w feromony – androsteron oraz androstenol, dlatego uważany jest za afrodyzjak. Spożywanie dań z selerem naciowym wpływa na lepszą potencję, co wiąże się z mocniejszym ukrwieniem naczyń krwionośnych, dzięki obecności aminokwasu, argininy. Warto podkreślić, że arginina ma dobroczynny wpływ na funkcjonowanie całego organizmu, między innymi spowalnia starzenie się i poprawia pracę serca i układu krążenia.
Żurawina jest najsmaczniejsza po zamrożeniu, ponieważ traci swój charakterystyczny cierpki smak, który nie wszystkim odpowiada. Najlepiej zebrać ją samemu, po pierwszych przymrozkach. W sklepach dostępna jest żurawina suszona oraz rozmaite żurawinowe przetwory. Powinniśmy sięgać po nią jak najczęściej, bowiem bogata jest w witaminy, sole mineralne i pektyny. Spożywanie żurawiny sprzyja, między innymi, detoksykacji organizmu, zabezpiecza przed chorobami układu moczowego oraz wzmacnia naczynia krwionośne.
Prosty przepis - sałatka z selera naciowego z żurawiną
Przepis 1 – wegetariańska sałatka z selera naciowego z żurawiną
Składniki:
- seler naciowy - 75 dag
- cebula – 1 sztuka
- jabłko – 1 sztuka
- jajka – 2 sztuki
- suszona żurawina – 2 łyżki
- ½ szklanki majonezu
- zielenina – natka pietruszki, koperek, listki selera naciowego
- przyprawy – cukier, pieprz, sok z cytryny, sól
Przygotowanie:
- Selery opłukać i pokroić w poprzek na kilka części. Ugotować w osolonej wodzie do miękkości i pokroić na mniejsze cząstki.
- Cebulę obrać i posiekać.
- Jabłko drobno pokroić.
- Jajka ugotować na twardo i podzielić na cząstki.
- Wszystkie składniki przełożyć do miski. Dodać żurawinę oraz przyprawy. Całość polać majonezem i delikatnie wymieszać. Sałatkę posypać zieleniną.
Tak przygotowana sałatka z selera naciowego z żurawiną najlepiej smakuje z pieczywem, serwowana jako samodzielne danie. Jest również smakowitą przekąską lub dodatkiem do dania głównego.
Przepis 2 – wykwintna sałatka z selera naciowego z żurawiną i kurczakiem
Do sałatki z selera naciowego możemy dodać mięso z kurczaka – bogate w witaminy i składniki mineralne, smaczne i łatwostrawne. Do przyrządzenia potrawy warto poszukać kurczaka ekologicznego, w którego mięsie nie znajdują się antybiotyki.
Składniki:
- seler naciowy – 3 – 4 sztuki
- pierś z kurczaka – 1 pojedyncza duża
- śmietana 18% – 2 łyżki
- majonez – 2 łyżki
- suszona żurawina – 2 łyżki
- oliwki bez pestek – 2 łyżki
- jajka – 2 sztuki
- zielony groszek – ½ szklanki
- natka pietruszki
- sól, pieprz, cukier
- oliwa – do smażenia
Przygotowanie:
- Seler naciowy opłukać, przekroić wzdłuż łodygi i pokroić na kawałki. Udusić do miękkości w niewielkiej ilości wrzącej wody. Po około 10 minutach dodać sól i pieprz.
- Mięso z kurczaka pokroić w paseczki. Przełożyć na patelnię i smażyć na oleju – do zarumienienia się. Cebulę obrać, przepołowić i pokroić cienko w piórka – wzdłuż warstw. Dodać do mięsa, wymieszać całość i jeszcze przez chwilę trzymać na ogniu. Odstawić.
- Do miski przełożyć ostudzony seler naciowy i zimne mięso z cebulą. Dodać zielony groszek, oliwki i suszoną żurawinę.
- Jajka ugotować na twardo, obrać i podzielić na cząstki. Dodać do sałatki.
- Całość doprawić do smaku. Polać sosem śmietanowo-majonezowym i delikatnie wymieszać. Posypać poszatkowaną natką pietruszki.
Sałatka z selera naciowego z żurawiną i kurczakiem sprawdzi się w czasie rodzinnych i towarzyskich spotkań, jako przystawka, pobudzająca apetyt przed głównym daniem.. Możemy zaostrzyć jej smak, dodając do sosu starte ząbki czosnku, ostrą paprykę lub starty kiszony ogórek. Jako dodatek do sałatki sprawdzą się również czereśnie. Nie wszyscy wiedzą, że słodkie owoce nie tylko nadają się na placek z czereśniami – doskonale wzbogacą smak przystawki. Oczywiście, pyszny placek z czereśniami, aromatyczna kawa i kieliszek wina to dobry sposób na zakończenie letniego obiadu. A może zainteresuje cię także ten artykuł z przepisami na sałatki z kapusty pekińskiej?
Seler naciowy - zdrowe warzywo do dipu
Surowe chrupiące warzywa, zanurzone w smacznych aromatycznych sosach – dipach, to propozycja na zdrową przekąskę, podawaną w czasie okolicznościowych i rodzinnych przyjęć, a także sposób na włączenie warzyw do codziennej diety. Wystarczy pokroić w słupki jędrne łodygi naciowego selera, podobnie postąpić z obraną marchewką, papryką, kalarepką lub zielonym ogórkiem, ułożyć je na talerzu i nabierać nimi sos.
Najłatwiejszym do przygotowania sosem jest prosty dip jogurtowy:
- Do miseczki z gęstym jogurtem, np. jogurtem typu greckiego, dodajemy starte świeże 2 ząbki czosnku, sos lekko solimy. Do jogurtu można dodać łyżkę majonezu – dip nabierze gęstości i będzie bardziej kremowy, ale również bardziej kaloryczny!
- Dodatek posiekanego koperku pozwoli nam uzyskać dip koperkowy, odpowiedni dla najmłodszych smakoszy,
- 2 łyżki ketchupu, w połączeniu z jogurtem lub majonezem, to sposób na pikantny dip pomidorowy.
Sos cytrynowy z melisą:
Ścieramy skórkę z dwóch wyszorowanych cytryn. Z jednej cytryny wyciskamy sok. Listki świeżej melisy drobno siekamy. ½ szklanki śmietany ubijamy z dodatkiem szczypty soli i łączymy z dwiema łyżkami majonezu, z cytrynową skórką i posiekaną melisą. Doprawiamy do smaku solą, pieprzem i sokiem z cytryny. Dekorujemy świeżym listkiem melisy.
Tak przygotowany dip jest smacznym dodatkiem do surowych warzyw, a także do gorących ziemniaczków.