Sałatki Cezar — przepisy, wykonanie, dodatki, porady
Jeśli szukasz więcej porad i informacji, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o sałatkach i surówkach.
Najlepsze przepisy na sałatkę Cezar
Oprócz sałatki z tuńczykiem najchętniej robionymi sałatkami są sałatki z kurczakiem, które można wykonać na wiele ciekawych sposobów. Sałatka gyrosowa to jedna z najczęściej robionych sałatek w sezonie letnim. Jest pyszna, sycąca i może zastąpić gorące dania obiadowe, gdy na zewnątrz temperatura osiąga niebotyczne wysokości. Alternatywą dla sałatki gyros niewątpliwie jest sałatka cesarska, która ma wiele walorów estetycznych i smakowych. Doskonale sprawdzi się jako danie obiadowe, jak i danie podane na wykwintnej kolacji w towarzystwie czerwonego wina.
Sałatka Cezar z grzankami - przepis doskonały
Ten przepis jest najbardziej zbliżony do oryginalnej sałatki Cezar. Zaczynając swoja przygode z gotowaniem, dobrze najpierw wypróbować klasyczne smaki, a dopiero później modyfikować skład potraw. Dlatego poniżej przepis na najlepszą sałatkę cezar, jaką można zrobić we własnym domu na zwykły obiad lub odświętną kolację przy świecach.
Składniki potrzebne do wykonania sałatki:
(Poniższe składniki wystarczą do przygotowania trzech porcji potrawy)
- 3 niewielkie filety z kurczaka (około 600 g),
- 1 sztuka sałaty rzymskiej,
- odrobina parmezanu,
- papryka słodka, sól, pieprz,
- 3 łyżki oleju lub oliwy z oliwek,
- 3 kromki chleba tostowego,
- łyżka masła,
- 2 ząbki czosnku,
- 5 łyżek majonezu fit,
- jedna łyżeczka musztardy stołowej,
- łyżka soku z wyciśniętej cytryny,
- czosnek suszony.
Sposób przygotowania sałatki:
- Filety z kurczaka myjemy i oczyszczamy z błonek. W osobnym naczyniu (najlepiej w średniej misce) przygotować marynatę do filetów z 3 łyżek oleju lub oliwy, łyżeczki papryki słodkiej i odrobiny suszonego czosnku. Do marynaty dodajemy również sól. Wszystkie składniki dokładnie mieszamy, aż do połączenia się i obtaczamy w nich filety z kurczaka i odstawiamy do lodówki na noc, a minimum na 2 godziny.
- Na elektrycznym grillu kładziemy filety z kurczaka i grillujemy je do momentu, aż będą całkowicie upieczone. Pilnujemy, aby mięso nie przypaliło się ani zbytnio nie wysuszyło. Oczywiście, mięso z kurczaka można również upiec lub usmażyć na patelni.
- Gdy nasz kurczak jest już gotowy, możemy zabrać się za przygotowanie grzanek. Chleb tostowy kroimy na paski. Jedna kromka powinna zostać podzielona na 3 części. Czosnek przeciskamy przez praskę, a masło rozsmarowujemy na kawałkach chleba. Następnie na masło kładziemy przeciśnięty czosnek i odkładamy kawałki chleba na rozgrzaną suchą patelnię. Grzanki smażymy przez kilka minut z każdej strony. Czas powinien być dostosowany do ulubionego stopnia wypieczenia grzanek.
- Kolejnym etapem przygotowań będzie umycie i osuszenie liści sałaty rzymskiej. Ten etap należy wykonać ze szczególną uwagą.
- Aby przygotować sos, którym później polewamy naszą sałatkę, do miseczki dodajemy majonez, musztardę, sok z cytryny, sól i pieprz. Wszystkie składniki dokładnie mieszamy do uzyskania spójnej i jednolitej konsystencji.
- Na trzy osobne duże talerze nakładamy wcześniej poszarpaną sałatę rzymską.
- Wystudzone filety z kurczaka kroimy w plastry o grubości około 2 cm i układamy je na sałacie i całość polewamy wcześniej przyrządzonym sosem.
- Parmezan ścieramy i posypujemy wierzch potrawy. Obok grillowanego filetu z kurczaka układamy grzanki, które dopełnią wyglądem całą kompozycję.
Wskazówki:
Wybierając majonez do tej sałatki najlepiej zwracać uwagę na jego skład. Nie każdy produkt opisany jako fit, faktycznie taki będzie.
Choć klasyczne przepisy na sałatki cezar, są dostępne w wielu książkach kucharskich, to jednak doceniane stają się też bardziej zmodyfikowane przepisy, które nadają sałatce atrakcyjności i oryginalnego smaku. Poniżej zamieścimy propozycję, która sprawi, że spojrzycie na ten klasyk zupełnie inaczej.
W gotowaniu najważniejsze jest to, żeby czerpać radość z tego, co się robi i eksperymentować odkrywając nowsze i ciekawsze smaki.
Sałatka Cezar z szynką parmeńską i granatem
Sałatka, którą opisuje poniższy przepis, jest modyfikacją klasycznej sałatki cezar, w której nie występuje szynka parmeńska. Z poniższych składników otrzymamy 2 porcje tego pysznego dania. Z powodzeniem może być serwowane jako główny posiłek romantycznej kolacji przy świetle księżyca.
Składniki na sałatkę:
(Poniższe składniki wystarczą do przygotowania dwóch porcji potrawy)
- ⅔ główki sałaty rzymskiej,
- parmezan,
- 6 plastrów szynki parmeńskiej,
- 1 granat,
- 1 ząbek czosnku,
- 1 łyżeczka sosu worcestershire,
- 1 łyżeczka musztardy,
- 1 łyżka soku z cytryny,
- 4 łyżki oleju rzepakowego,
- sól i pieprz do smaku.
Jeśli szukasz więcej inspiracji, sprawdź także ten artykuł z 5 najlepszymi przepisami na sałatkę z brokułami.
Poniżej instrukcja jak zrobić sałatkę krok po kroku:
- Sałatę myjemy i osuszamy ręcznikiem papierowym lub umieszczamy ją na sitku, tak aby zgromadzona woda mogła swobodnie ściekać. Następnie liście sałaty szarpiemy na niewielkie kawałki i układamy jena talerzach.
- Kolejnym krokiem będzie przyrumienienie szynki parmeńskiej. Patelnię należy rozgrzać i położyć na nią plastry szynki parmeńskiej. W zależności od rodzaju używanej patelni może wystąpić konieczność dodania łyżki oleju, aby szynka nie przywarła do powierzchni. Każdy z plastrów smażymy z obydwu stron do momentu, aż będą przyrumienione. Po usmażeniu szynkę trzeba schłodzić. Wystarczy położyć ją na ręczniku papierowym. W miarę upływu czasu szynka powinna stawać się bardziej chrupiąca.
- Do szklanki wlewamy łyżeczkę sosu worcestershire, musztardę, olej i sok z cytryny. Dodajemy również pieprz i sól. Ząbek czosnku przeciskamy przez praskę. Całość mieszamy do połączenia składników.
- Granat myjemy, a następnie odkrawamy jego spód. Nad większą miską potrząsamy granatem tak, aby pestki mogły z niego swobodnie wypadać. Niekiedy łatwiej będzie uderzać łyżką o wierzch granatu. Otrzymane w ten sposób pestki wykorzystamy później do udekorowania sałatki.
- Na sałatę kładziemy szynkę parmeńską. Po trzy plastry na każdą porcję. Można ją podać w całości lub pokruszyć na mniejsze kawałki. Zamiast szynki parmeńskiej można użyć plastrów boczku, jednak oryginalny smak szynki parmeńskiej świetnie współgra z pestkami granatu.
- Potrawę posypujemy pestkami granatu i całość polewamy wcześniej przygotowanym sosem do sałatki.
- Dla zakończenia kompozycji ścieramy parmezan i dekorujemy nim wierzch potrawy. Można również podać jego cieniutkie plastry, jednak zdecydowanie lepiej smakuje w startej postaci.
Wskazówki:
Opcjonalnie sałatkę można podać z bułką czosnkową lub z grzankami własnoręcznie zrobionymi, które nadadzą jej wyrafinowanego smaku.
Można również wykonać klasyczną sałatkę z kurczakiem, z którym granat stworzy ciekawą kompozycję smakową.
Świeża i lekka Sałata Cezar
Kolejnym bardzo smacznym pomysłem na wykonanie sałatki, jest dodanie do niej pomidorków koktajlowych. Podobnie jak poprzedni przepis i ten można modyfikować. Ponadto niektóre składniki nie występują w oryginalnej wersji przepisu, jednak eksperymenty i zmiany składu klasycznej sałatki z kurczakiem są warte wypróbowania.
Sałata Cezar z pomidorami koktajlowymi i jajkiem
Składniki, których potrzebujesz:
(Poniższe składniki wystarczą do przygotowania dwóch porcji potrawy)
- 2 główki sałaty rzymskiej,
- 2 jajka,
- 1 większy filet z kurczaka (200 g),
- 10-12 pomidorków koktajlowych lub chery,
- parmezan,
- łyżeczka musztardy Dijon, (najlepiej wybrać taką, która ma dobry skład),
- 3 łyżki oleju,
- łyżka soku z cytryny,
- 1 łyżka majonezu
- sól i pieprz,
- łyżeczka słodkiej papryki,
- łyżeczka wędzonej papryki,
- olej do smażenia.
Zastanawiasz się jak zrobić sałatkę?
- Sałatę myjemy i oczyszczamy z ewentualnych zabrudzeń. Następnie pozwalamy jej się osuszyć na ręczniku papierowym lub na dużym sitku.
- Jajka z odrobiną soli gotujemy na twardo. Od momentu, gdy woda zacznie wrzeć, trzeba poczekać 10 minut i po tym czasie można rozpocząć proces studzenia jajek. Gotująca się wodę wylewamy, a zamiast niej do garnka nalewamy zimnej wody i zostawiamy jajka na kilka minut, żeby mogły wystygnąć.
- Filet z kurczaka myjemy, oczyszczamy z błon i kroimy w plastry. Każdy z plastrów solimy i oprószamy słodka i wędzoną papryką. Przyprawionego kurczaka układamy na rozgrzanym oleju i smażymy na złoty kolor, jednocześnie pilnując, aby kurczak był soczysty. Usmażone plastry kładziemy na ręczniku papierowym.
- Na płaskich talerzach układamy podarta na kawałki sałatę rzymską i układamy na niej kurczaka.
- Pomidorki kroimy na pół i układamy na sałacie wokoło plastrów kurczaka. Jeśli nie mamy pomidorów koktajlowych, możemy je zastąpić dwoma zwykłymi pomidorami.
- W szklance przyrządzamy sos do sałatki składający się z trzech łyżek oleju, jeden łyżki majonezu, soku z cytryny i musztardy Dijon. Wszystkie składniki dokładnie mieszamy, aż do połączenia się. Może to zająć kilka minut. Następnie doprawiamy solą i pieprzem.
- Jajka łupiemy ze skorupki i kroimy na ćwiartki. Układamy je obok wcześniej pokrojonych plastrów kurczaka.
- Przygotowaną wcześniej sałatkę polewamy zrobionym przez nas sosem, a następnie ścieramy odrobinę parmezanu i posypujemy nim wierzch sałatki.
Wskazówki:
Choć podane składniki przeznaczone są na dwie porcje, to z powodzeniem można je rozdzielić na 3 części.
Opcjonalnie skład sałatki można wzbogacić o ciabattę z suszonymi pomidorami lub oliwkami, która sprawi, że danie będzie o wiele bardziej syte.
Niewiele osób wie, że nazwa tej popularnej sałatki jest ściśle związana z osobą, która pierwszy raz ją wykonała. Był nią meksykański obywatel Cezar Cardini. Pierwszy raz wykonał ją 1924 r. dla swojej rodziny. Składniki skomponował zupełnie przypadkowo, wykorzystując to, co posiadał akurat w domu. Przyrządzając ją, nie przypuszczał, jakim hitem stanie się jego pozornie zwyczajna sałatka składająca się z parmezanu, sałaty rzymskiej i grzanek.