Surówka z buraków - 5 najlepszych przepisów krok po kroku
Zważywszy na ogrom składników odżywczych, które są w burakach ćwikłowych, warto byłoby jeść je codziennie. Możesz przemycać je do menu nie tylko w postaci ćwikłowych do obiadu. Jest wiele przepisów na ciekawe surówki zarówno z gotowanych, jak i pieczonych buraków, które mogą odmienić twój codzienny jadłospis. Poznaj najlepsze przepisy na surówki!
Jeśli szukasz więcej porad i informacji, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o sałatkach i surówkach.
Surówka z buraków – przygotowanie buraków krok po kroku
Nie ma lepszego dodatku do obiadu niż surówka. Dietetycy mówią o tym, że aż ½ naszego talerza powinna składać się z warzyw, a pozostałą część należy podzielić na mięso (lub inne źródło białka) i węglowodany. Surówki to najlepszy sposób, by przemycić sobie odpowiednią dawkę składników odżywczych i witamin, dlatego powinny po nie sięgać nie tylko osoby, które walczą o utrzymanie prawidłowej wagi.
Surówki z buraków można przygotować zarówno z pieczonych, gotowanych, kiszonych, jak i surowych warzyw. Pieczone buraki najbardziej kojarzą nam się z tak zwanym carpaccio – to sałatka z pieczonych buraków cieniutko pokrojonych i posypanych serem i orzechami, ale można dodać do nich także warzywa. Buraki piecze się ponad godzinę w piekarniku rozgrzanym do 200 stopni Celsjusza, najlepiej zawinąć je w folię aluminiową.
Kiszone buraki z reguły stosuje się do barszczu, jednakże można zastosować je także właśnie do zrobienia ciekawej surówki. Kiszone buraki kisi się podobnie jak ogórki – z dodatkiem niewielkiej ilości soli i warzyw przez 4-10 dni. Nie jest to trudne, raczej czasochłonne. Warzywo można także ugotować. Wstawia się je w skórkach w niewielkim garnku z wodą i solą. Jak długo gotować buraki? Najlepiej, by były niezbyt miękkie – aldente w surówce smakują lepiej, ponieważ są cudownie chrupiące i słodkie. Dlatego czas gotowania powinien wynosić około 40 minut (chyba, że używasz młodych buraków, czyli botwiny).
Prosta surówka z buraków – przepisy
Przepis na surówkę z buraka i jabłka
Do tej surówki możesz użyć zarówno surowych warzyw, jak i gotowanych. To najprostszy przepis, który idealnie sprawdza się do obiadu. Można ją wykonać bardzo szybko, a dodatek buraków sprawia, że jest bardzo smaczna. Jeśli przeszkadza ci ich słodki smak, dodaj kwaśniejsze jabłko.
- 2 ugotowane buraczki,
- 1 niewielkie jabłko,
- 1 marchew,
- 1 łyżka oleju rzepakowego,
- sól i pieprz do smaku
Jak łatwo się domyślić, przygotowanie surówki jest naprawdę bardzo proste. W zasadzie wystarczy połączyć warzywa ze sobą. Dodatek oleju jest konieczny – dzięki dodatkowi tłuszczu witaminy lepiej się przyswajają. Możesz zastosować inny dowolny olej – z pestek winogron, lniany lub oliwę z oliwek, możesz dodać także garść pestek dyni albo siemienia lnianego.
- Ugotowane buraczki obierz i zetrzyj na tarce o grubych oczkach.
- Obierz jabłko i zetrzyj na tarce.
- Obierz marchew i zetrzyj na tarce.
- Dodaj warzywa do siebie, wymieszaj. Dopraw do smaku, dodaj trochę oleju i dokładnie wymieszaj.
Surówka z buraków i kiszonej kapusty
Kiszona kapusta jest pyszna, zdrowa i niskokaloryczna. Jeśli już znudziły ci się standardowa surówka z kapusty i jabłka, dodaj do niej trochę buraczków. Od razu nabierze innego smaku i aromatu. Nie można zapomnieć także o większej ilości witamin i minerałów.
- 300 g kiszonej kapusty,
- 1 duże jabłko,
- 1 gotowany burak czerwony,
- 1 łyżka dowolnego oleju,
- pieprz, sól i cukier do smaku
Niektórzy do tej surówki dodają trochę śmietany, ale tak naprawdę najsmaczniejsza i najbardziej zdrowa będzie właśnie w takiej formie.
- Kapustę przepłucz tak, by miała odpowiadającą Ci kwaskowość.
- Poszatkuj na krótsze paseczki.
- Obierz jabłko i zetrzyj na tarce o grubych oczkach.
- Obierz buraka i zetrzyj na tarce o grubych oczkach.
- Wymieszaj warzywa ze sobą.
- Dodaj olej i przyprawy.
Jeśli szukasz więcej inspiracji, sprawdź także ten artykuł z przepisami na chłodnik z buraków.
Ciekawe przepisy na surówkę z buraków
Sałatka z kiszonych buraków
Buraki czerwone po kiszeniu mają jeszcze więcej składników odżywczych niż surowe. Są nie tylko źródłem witamin i żelaza, lecz także nabierają właściwości uzdrawiających układ trawienny. Dlatego sałatka z kiszonych buraków do każdego obiadu będzie prawdziwym strzałem w dziesiątkę. Jak ją przygotować? Potrzebujesz:
- 300 g kiszonych buraków,
- 1 duże jabłko,
- 1 cebula,
- 2 łyżki ziaren słonecznika,
- 1 pęczek świeżej pietruszki,
- 2 łyżki oliwy z oliwek
Zamiast oliwy z oliwek możesz zastosować olej. Jeśli jednak dodasz więcej słonecznika, możesz w ogóle zrezygnować z tłuszczu. Dzięki temu danie będzie niskokaloryczne, a pestki same w sobie także mają wiele tłuszczy, które usprawnią proces wchłaniania się witamin.
- Buraki pokrój w drobną kostkę.
- Obierz jabłko, pokrój w kostkę.
- Obierz cebulę, posiekaj ją na drobne kawałeczki.
- Poszatkuj pietruszkę.
- Wymieszaj wszystkie warzywa ze sobą. Dodaj oliwę z oliwek.
- Posyp po wierzchu nasionami słonecznika.
Surówki z buraków surowych i marchwi
Z surowych buraków ćwikłowych także można przygotować ciekawą surówkę. Dla wielu osób mają one ziemisty posmak, ale młode bulwy są słodkie i chrupiące i wspaniale sprawdzają się na surowo. Buraki czerwone do takiej surówki należy dobrze umyć i zetrzeć na tarce. Lepiej zastosować do tego rękawiczki – mogą zostawić na skórze krwiste ślady.
- 3 buraki ćwikłowe,
- ½ białej cebuli,
- ½ czerwonej cebuli,
- 2 marchewki,
- 1 ząbek czosnku,
- 1 łyżka oliwy z oliwek,
- sól, pieprz, majeranek i cukier do smaku
Młode warzywa są dość słodkie, dlatego możesz zrezygnować z dodawania białego cukru. To z pewnością wyjdzie ci na zdrowie. Oczywiście możesz zastąpić oliwę z oliwek innym dowolnym olejem lub łyżką podprażonego siemienia lnianego.
- Buraki obierz, zetrzyj na tarce o grubych oczkach.
- Cebule obierz z łupin, posiekaj na drobne kawałki.
- Marchew obierz, zetrzyj na tarce.
- Wymieszaj warzywa, dodaj tłuszcz i przyprawy.
- Obierz czosnek, rozgnieć go w prasce, dodaj do surówki.
- Dokładnie wymieszaj.
Surówka z pieczonych buraków z ogórkiem – przepis
Najbardziej znane danie z buraków pieczonych to carpaccio, ale można także zastosować je do przygotowania ciekawej surówki. Mają zupełnie inny smak, nieco bardziej słodki, ale nie muszą stracić na chrupkości. Surówki z buraków mogą być naprawdę ciekawą przystawką, a ta sałatka pieczonych buraków idealnie nadaje się na biesiadny stół, nie tylko do obiadu.
- 2 buraki czerwone pieczone,
- 1 średniej wielkości cebula,
- 1 duże jabłko,
- 3 duże ogórki kiszone,
- 2 łyżki oleju,
- 1 łyżeczka chrzanu,
- 1 łyżeczka soku z cytryny,
- ½ łyżeczki soli i pieprzu
Tajemnica smaku tej surówki tkwi nie tyle w pieczeniu buraków, co raczej w chrzanowym posmaku. Niektórzy dodają do niej jeszcze łyżkę śmietany lub majonezu, by miała bardziej kremowy smak. To dobre rozwiązanie, o ile oczywiście nie musisz liczyć kalorii.
- Buraki pokrój w cienkie plasterki, następnie na ćwiartki lub ósemki.
- Obierz jabłko, usuń gniazdo nasienne i pokrój w kawałeczki.
- Ogórki pokrój w kostkę, przełóż na sitko i pozostaw do odcieknięcia.
- Obierz cebulę i posiekaj na drobne kawałki.
- Wymieszaj ze sobą warzywa, dodaj olej, chrzan i sok z cytryny.
- Dopraw do smaku.