Surówka z marchewki - 4 proste przepisy na surówkę do obiadu
Marchew to jedno z najzdrowszych dostępnych warzyw, które wyśmienicie smakuje na surowo i po ugotowaniu. Jest lubianym dodatkiem wielu zup i potraw mięsnych. Z marchewki powstają również przepyszne ciasta, jednak najczęściej na naszych polskich stołach podawana jest jako baza surówek obiadowych. W tym artykule dowiesz się jak wykorzystać to pyszne warzywo tak, aby cała Twoja rodzina z zachwytem pochłaniała przygotowaną przez Ciebie surówkę, a wraz z nią cały obiad. Nawet największe niejadki pokochają marchewkę.
Jeśli szukasz więcej porad i informacji, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły z przepisami na sałatki i surówki.
Tradycyjne przepisy krok po kroku
Tradycyjna surówka z marchewki i jabłka
Jeśli jeszcze nie znasz tego przepisu i nie wiesz jak zrobić surówkę do obiadu, to poniżej znajdziesz pomysł na szybkie wykonanie tego dodatku obiadowego.
Ogromnym atutem tej sałatki jest prostota. Z pewnością każdy ze składników będzie w naszych domach, dlatego może być uznana za surówkę awaryjną, choć wiele pań domu woli o niej myśleć jako o ulubionej surówce swoich dzieci.
Składniki na surówkę:
- 3 średnie marchewki,
- 1 duże jabłko,
- mała śmietana lub jogurt naturalny,
- łyżeczka cukru lub erytrytolu, lub ksylitolu.
Sposób przygotowania surówki:
- Marchewki i jabłko myjemy i obieramy.
- Marchewkę ścieramy na drobnych oczkach, a jabłko po usunięcia gniazda nasiennego ścieramy na grubych oczkach.
- Dodajemy 3 lub 4 łyżki śmietany i cukier. Wszystko dokładnie mieszamy i odstawiamy na 30 min, aby składniki mogły się połączyć.
Wskazówki:
Jeśli zależy nam na wcześniejszym przygotowaniu surówki, to trzeba pamiętać, że jabłko może zmienić swoją barwę i najlepszy wygląd sałatka zawsze będzie miała na krótko po jej zrobieniu. Z pewnością nikt nie potrafiłby sobie wyobrazić obiadów bez surówki z marchewki i jabłka, jednak to nie jedyny sposób na wykorzystanie tego pomarańczowego warzywa. Kolejnym plusem jest to, że surówka jest niezwykle szybka w wykonaniu i bardzo tania. Najchętniej sięga się po nią jesienią tuż po zbiorze marchwi i jabłek.
Surówka z marchewki, pora i jabłka
Kolejnym ciekawym połączeniem gdzie występuje marchew i jabłko, jest surówka, która jest równie szybka w przygotowaniu. Do jej wykonania potrzebne są tylko 4 składniki, jednak należy pamiętać, że o ile marchew jest warzywem neutralnym, to jednak niektóre osoby, mogą nie przepadać za obecnością pora w surówce, dlatego można go zastąpić dodając seler, zarówno świeży jak i marynowany. Przepis i składniki na tę dobrą do dań mięsnych sałatkę znajdziecie poniżej.
Składniki:
- 1 por,
- 1 jabłko,
- 2 marchewki,
- 3-4 łyżki majonezu,
- odrobina soli,
- pieprz,
- łyżeczka cukru.
Wykonanie:
- Marchew myjemy i obieramy. Ścieramy ją na grubych oczkach.
- Jabłko myjemy, obieramy i również ścieramy na grubych oczkach podobnie jak marchewkę.
- Odkrawamy białą część pora, dokładnie ją myjemy i kroimy na cienkie paseczki. Niektórzy wolą pory starte na tarce, jednak zdecydowanie lepiej wyglądają w surówce, gdy są drobno pokrojone.
- Do warzyw dodajemy majonez i przyprawy.
- Na koniec wszystko dokładnie mieszamy. W razie konieczności dodajemy jeszcze łyżkę lub dwie majonezu i jeszcze raz sprawdzamy czy surówka jest dobrze doprawiona.
Wskazówki:
Osoby, które wolą dodać mniej majonezu zamiast niego, mogą dodać 2-3 łyżki jogurtu naturalnego, jednak smak ulegnie zmianie. Jeśli ktoś nie jest fanem pora, może go zamienić na seler, który nada surówce inny smak.
Surówka z surowej marchwi idealnie nadaje się do obiadu, podczas którego serwowana jest ryba. Oczywiście doskonałą kompozycję stworzy również z innymi mięsnymi daniami. Jej ciekawy smak sprawia, że może zostać zrobiona jako jedna surówka z całego zestawu podczas imprez okolicznościowych takich jak chrzciny, komunia lub inna uroczystość, na której będziemy serwować gościom obiad. Doskonale skomponuje się z ćwikłą i surówką z młodej kapusty lub z surówką z kiszonych buraków. Sprawdź także ten artykuł z przepisami na surówkę z marchewki i jabłka.
Pyszna surówka z młodej kapusty i tartej marchewki
Wraz z nadejściem wiosny na popularności zyskuje dobrze znana surówka z tartej marchewki i białej młodej kapusty. Choć jej wykonanie nie jest trudne, to mniej wprawne gospodynie obawiają się tej surówki, a zupełnie niepotrzebnie. Przepis na tę surówkę jest bardzo prosty i szybki w wykonaniu. Do tego sporą zaletą jest to, że składniki są bardzo proste i dostępne w każdym sklepie. Często zdarza się tak, że kupujemy kapustę, aby ją kisić, jednak nie chcemy wykorzystywać całości. W takim przypadku warto część kapusty przeznaczyć na wykonanie tej lekkiej surówki.
Składniki na surówkę:
- 400 g młodej kapusty białej,
- 1 duża marchewka,
- koper (2-3 gałązki),
- 2 łyżki majonezu,
- 2 łyżki jogurtu naturalnego,
- 1 średnia cebula biała.
Sposób wykonania:
- Marchewkę myjemy i obieramy, a następnie ścieramy na grubych oczkach.
- Kapustę szatkujemy, a jeśli nie mamy na czym, to możemy ją zetrzeć również na grubych oczkach.
- Cebulę obieramy i ścieramy na grubych oczkach.
- Całość dokładnie mieszamy i dodajemy jogurt oraz majonez.
- Na końcu drobno kroimy koperek i dodajemy do sałatki, całość jeszcze raz dokładnie mieszając.
Wskazówki:
Surówkę najlepiej zrobić na około godzinę przed planowanym obiadem, tak aby wszystkie składniki dokładnie się połączyły.
Ten ciekawy przepis zachwyci niejednego smakosza, choć często zdarza się, że mniejsze dzieci niekoniecznie doceniają smak tej wyjątkowej surówki. Najlepszym dla nich zastępstwem będzie surówka z marchwi i jabłka, do której przepis podany był powyżej. Ogromnym plusem surówki z marchewki i młodej kapusty jest to, że składniki są tanie i niezwykle smaczne w szczególności wiosną. To pyszna surówka, która doskonale sprawdzi się z młodymi ziemniaczkami polanymi masłem w sąsiedztwie kotleta mielonego. Zdecydowanie będzie to ulubiona surówka wszystkich mężczyzn w rodzinie!
Ciekawy pomysły na surówkę z marchwi
Gdy na stołach ciągle królują te same surówki będą one doskonałą alternatywą i wyborem na ciepłe dni.
Doskonała i pyszna surówka z kiszonych buraków, marchwi i jabłka
Pomysł na tę dobrą i łatwą surówkę nie jest pewnie szczególnie oryginalny, jednak zdecydowanie warty uwagi. Sprawdzi się również jako dodatek do dań podczas zimowych obiadów, gdzie królują zazwyczaj cięższe sosy i w których częściej podawane są smażone mięsa. Jej delikatny i lekko kwaskowaty smak będzie doskonale współgrać z przygotowanymi daniami. Zaletą tej surówki jest doskonały wygląd, dlatego warto wziąć ją pod uwagę, organizując wykwintny obiad dla rodziny i znajomych.
Składniki potrzebne na wykonanie surówki:
- 3 kiszone buraki,
- 2 marchewki,
- 1 biała cebula,
- 1 średniej wielkości jabłko,
- 2 łyżki octu jabłkowego,
- 1 łyżeczka miodu,
- 3 łyżki oliwy z oliwek,
- szczypta posiekanej pietruszki,
- sól i pieprz do smaku.
Wykonanie:
- Buraki odcedzamy z zalewy i ścieramy je na grubych oczkach.
- Marchew i jabłko myjemy i obieramy.
- Z jabłka usuwamy gniazdo nasienne i ścieramy jabłko na grubych oczkach.
- Marchew również ścieramy na grubych oczkach i dodajemy ją do surówki.
- Cebulę obieramy i drobno kroimy.
- Ocet, olej i miód łączymy ze sobą i dodajemy do surówki. Całość doprawiamy solą i pieprzem i dokładnie mieszamy.
- Na koniec posypujemy surówkę poszatkowaną pietruszką.
Wskazówki:
Zamiast jabłka w sezonie letnim można dodać gruszkę, która ma podobną konsystencję, ale nadaje zupełnie innego smaku surówce.
Surówka z kiszonych buraków będzie uniwersalnym dodatkiem do wszystkich dań, a do tego przypadnie do gustu zarówno młodszym, jak i starszym smakoszom. Wystarczy zrobić ją godzinę wcześniej i delektować się jej wspaniałym smakiem. Oczywiście można zrobić ją również rano i podać dopiero do obiadu. To jedna z tych surówek, której wygląd zawsze jest nieskazitelny, a przez to jej przygotowanie będzie mniej kłopotliwe.
Nie wiesz jak własnoręcznie kisić buraki? Potrzebny do tego będzie 1 kg buraków, który trzeba umyć, obrać, a następnie pokroić na cienkie kawałki. Buraki włożyć do słoików i do każdego dodać po 2 ząbki czosnku, listek laurowy i dwa ziarnka pieprzu. Buraki zalać osoloną wodą przegotowaną w proporcjach 750 ml wody i 1 łyżka soli. Kolejnym krokiem będzie zamknięcie słoików i odstawienie ich na 4-7 dni w ciemne i chłodne miejsce. Po tym czasie buraczki będą już ukiszone. Trzeba pamiętać, że maksymalna temperatura, w jakiej mogą być one przechowywane to 10 stopni.
Ważną informacją jest to, że buraki w takiej formie nie mogą być przechowywane dłużej niż miesiąc, ponieważ mogą się już nie nadawać do spożycia. Warto przygotować sobie kilka słoiczków buraków kiszonych i tworzyć inne ciekawe potrawy, a nawet jeść buraczki same bez dodatków. Buraki kiszone wspaniale wpływają na zdrowie i regulują procesy trawienne. Pośrednio pomagają osobom starającym się zrzucić zbędne kilogramy w osiągnięciu założonego celu.
Dlaczego warto jeść surową marchewkę?
Pewnie wiele osób zastanawia się, dlaczego warto jeść surową marchewkę i przemycać ją rodzinie w postaci smacznych sałatek. To przepyszne warzywo jest bogate w luteiny, likopenu beta-karoten i zeaksantyny. Jest źródłem witaminy C, A i witaminy z grupy B, E i K.
Marchew jest bogata w składniki mineralne takie jak magnez, cynk, potas, sód, fosfor, żelazo i wapń.
Marchew powinny spożywać osoby, które mają problem ze wzrokiem lub które mogą mieć predyspozycję do pojawienia się takich chorób jak zaćma, lub jaskra.
Ogromną rolę, jeśli chodzi o wygląd skóry, odgrywa beta-karoten, który nadaje skórze naturalny koloryt. Marchew ma pozytywne działanie na zbyt wysoki cholesterol i reguluje go, wykazując działanie przeciwmiażdżycowe.
Spożywanie marchwi ma pozytywne działanie na układ trawienny i pobudza pracę jelit. Marchew można również spożywać w formie soku, który podaje się nawet niemowlętom. Istnieje możliwość podania za dużej ilości marchewki, wówczas skóra dorosłego lub dziecka staje się nadmiernie pomarańczowa, jednak efekt ten ustąpi po jakimś czasie.
Dlaczego warto jeść surową marchewkę? Ponieważ marchewka podobnie jak inne warzywa, po obróbce termicznej tracą wiele substancji odżywczych. Dlatego też rekomenduje się spożywanie jak największej ilości surowych warzyw, w tym popularnej i lubianej przez Polaków, marchewki.