Sok z mięty - najlepszy przepis na syrop miętowy na zimę
Mięta i wiele jej odmian uprawiano już w średniowiecznej Europie, doceniając jej walory smakowe i właściwości lecznicze. Do dzisiaj aromatyczne liście znajdują zastosowanie w kuchni i w medycynie. Wystarczy kilka świeżych listków dodanych do wody z plasterkami cytryny lub z kwaskiem cytrynowym, by otrzymać orzeźwiający napój, gaszący pragnienie w czasie upalnych dni. Warto także przygotować syrop z mięty na zimę, aby korzystać ze smacznego i zdrowego dodatku do deserów oraz w czasie problemów trawiennych. Podajemy najlepszy przepis na zimowy sok z mięty domowej roboty.
Jeśli szukasz więcej porad i informacji, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o mięcie.
Sok miętowy – właściwości zdrowotne
Mięta jest ziołem o bardzo intensywnym zapachu, znajdującym zastosowanie zarówno w postaci świeżych liści, jak i w formie suszu. Jest źródłem wielu składników odżywczych, takich jak magnez, żelazo, kwas foliowy, witaminy A oraz B3 (niacyna). Sok z mięty pomaga oczyścić organizm ze szkodliwych produktów przemiany materii, co umożliwia utrzymanie ładnej sylwetki.
Syrop z mięty pomoże na dolegliwości trawienne i wzmocni organizm w okresie jesienno-zimowym. Popijanie ciepłego naparu miętowego ułatwi wykrztuszanie zalegającego w płucach śluzu, a obecny w mięcie antyseptyczny mentol złagodzi ból gardła. Zimny napój z mięty i cytryny, pity w czasie upałów, skutecznie ugasi pragnienie i schłodzi rozgrzany organizm.
Zimny sok miętowy popijany małymi łykami, pomoże pozbyć się czkawki oraz wzdęć. Mieszanka ziół mięty pieprzowej, korzenia waleriany, ziela melisy, lawendy i dziurawca polecana jest osobom cierpiącym na bezsenność. Aby przygotować napar, należy 3 łyżki ziół zalać 2 szklankami gorącej wody i odstawić na 4 godziny. Po upływie zalecanego czasu zagotowujemy mieszankę i popijamy ciepłą herbatkę przed udaniem się na spoczynek. A może zainteresuje cię także ten artykuł o uprawie mięty pieprzowej?
Sok z mięty na zimę – najlepszy przepis krok po kroku
Do przygotowania soku domowej roboty nadają się liście mięty zielonej lub mięty pieprzowej:
- mięta zielona Mentha spicata ma jasnozielone długie listki, pachnące jabłkowo. Jest łagodna w smaku, bowiem zawiera niewiele mentolu,
- mięta pieprzowa Mentha piperita wyróżnia się silnym, mentolowo-pieprzowym aromatem ciemnozielonych listków.
Składniki:
- Świeże listki mięty zielonej lub pieprzowej – około 30 gałązek
- Cukier – 2 szklanki
- Sok z cytryny – wyciskamy 1 cytrynę. Zamiast cytryny możemy przyrządzić sok z kwaskiem cytrynowym, stosując 1 łyżeczkę kwasku
- Woda – 2 l
Przygotowanie:
- Gałązki mięty płuczemy i odsączamy.
- Wodę gotujemy, po zagotowaniu garnek odstawiamy z gazu.
- Do wody wsypujemy cukier oraz wyciskamy sok z cytryny – całość mieszamy, do chwili rozpuszczenia się cukru.
- Do syropu wkładamy świeżą miętę, przykrywamy garnek i zawartość macerujemy przez 24 godziny.
- Po upływie zalecanego czasu wyjmujemy miętę. Powstały miętowy syrop należy przecedzić prze sitko i zagotować.
- Gorący napój z mięty i cytryny przelewamy do uprzednio wyparzonych słoików. dokładnie zakręcamy nakrętki.
- Krótkie pasteryzowanie, przez około 5 minut, przedłuży żywotność napoju.
Syrop miętowo-cytrynowy przed wypiciem rozcieńczamy wodą, w dowolnych proporcjach – według własnego smaku i uznania. Możemy polać nim lody, dodać do owocowych sałatek i deserów. Lecznicze właściwości mięty docenimy, popijając ciepłą herbatę z syropem z mięty w czasie dolegliwości trawiennych. Sprawdź także ten artykuł z przepisami na syrop z mięty.
Przepis możemy wzbogacić, dodając do świeżej mięty – świeże liście melisy. Gorącym syropem, przygotowanym z wody i cukru, zalewamy zioła i dodajemy plastry cytryny. Całość odstawiamy w chłodne miejsce na 3 dni. Potem przelewamy gęsty syrop do butelek i odstawiamy w chłodne i ciemne miejsce. Syropem możemy polewać lody, desery oraz dodawać do drinków.
Przepis na syrop z mięty - najlepszy na kaszel
Przygotowanie gęstego syropu z mięty, jest sposobem zabezpieczenia się przed przeziębieniem, wychłodzeniem organizmu i spadkiem odporności w czasie zimowych miesięcy. Domowy syrop z mięty jest aromatyczny, zawiera substancje odżywcze i może być wykorzystany zarówno w celach leczniczych, jak i kulinarnych – jako zdrowy dodatek do rozmaitych potraw. Oto łatwy przepis na wykorzystanie świeżych liści mięty – krok po kroku:
Składniki:
- Świeże liście mięty – z kilku gałązek
- Woda – ½ szklanki
- Cukier – 1 szklanka
Przygotowanie:
- Miętę dokładnie płuczemy i usuwamy z gałązek zwiędnięte listki. Odsączamy gałązki na sitku.
- Do garnka wlewamy wodę i doprowadzamy ją do wrzenia.
- Do gorącej wody wsypujemy cukier i gotujemy, aż całkowicie się rozpuści.
- Miętę przekładamy do garnka z gorącym syropem. Gotujemy całość na małym ogniu. Gdy ilość soku zmniejszy się o połowę, odstawiamy garnek na 4 godziny.
- Po upływie zalecanego czasu, ponownie gotujemy syrop z miętą, aż stanie się gęsty.
- Po usunięciu gałązek mięty, przelewamy gorący syrop do wyparzonych słoików i mocno dokręcamy nakrętki.
Otrzymany gęsty i słodki syrop, o zapachu i smaku mięty, pomoże pozbyć się kaszlu i bólu gardła. Dodajemy 1-2 łyżeczki do herbaty lub ciepłej wody i popijamy małymi łykami kilka razy dziennie. Miętowy syrop możemy wykorzystać także do wzbogacenia oryginalnym smakiem i aromatem, np. świątecznych deserów. Sprawdź także ten artykuł z przepisami na nalewkę z mięty.