Sok z pigwy – 4 najlepsze przepisy krok po kroku
Pigwa zaczyna wracać do łask. Jej prześliczne, gruszeczkowate owoce są niewiarygodnie bogatym źródłem składników odżywczych i antyoksydantów. Dlatego coraz więcej osób decyduje się na uprawę pigwy i przetwarza jej owoce na przetwory. Dowiedz się, jak zrobić sok pigwowy i na co będzie najbardziej skuteczny!
Jeśli szukasz więcej porad i informacji, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o pigwie.
Sok z pigwy – działanie
Sok z pigwy warto robić co roku i regularnie go pić, ponieważ ma niezwykłe właściwości prozdrowotne. Niepozorny owoc, ogromna zawartość składników odżywczych i minerałów. Pigwa jest nazywana polską cytryną, ponieważ zawiera bardzo dużo witaminy C. Dlatego ma dobry wpływ na układ odpornościowy, wspomaga leczenie przeziębień czy niedokrwistości. Ale to nie wszystko.
Duża zawartość witamin z grupy B, które powstrzymują rozwój infekcji. Na dodatek zawiera wapń, żelazo, magnez, fosfor i potas. Nie bez znaczenia jest wpływ owoców na układ kostny i nerwowy. Nawet niewielka ilość dodawana do herbaty raz dziennie może być skuteczną profilaktyką w okresie przeziębień i grypy. I oczywiście może wspomagać leczenie.
Pigwa nie nadaje się do jedzenia bezpośrednio. Jej owoce są bardzo kwaśne i mają cierpki smak. Dlatego jedzenie ich na surowo nie jest możliwe, więc jak jeść pigwę? Oczywiście w przetworach! Konfitura z pigwy do herbaty, nalewka z pigwy na bimbrze i w końcu oczywiście sok z pigwy – jest wiele możliwości, by w sezonie grypowym wprowadzić pigwę do codziennego menu.
Przepis na sok z pigwy
Sok z owoców pigwy – najlepsze owoce
Owoce pigwy są obecnie dostępne w sprzedaży w wielu marketach i warzywniakach. Dlatego możesz je kupić także poza sezonem i robić małe porcje soku do bezpośredniego spożycia. Jednak warto także zasadzić drzewo, by mieć własne owoce. Sok można zapasteryzować na całą zimę. Dzięki temu możesz uzyskać prosty, naturalny i smaczny lek na przeziębienia i grypę na cały sezon.
Warto jednakże zwrócić uwagę, że pigwa i pigwowiec to dwie różne rośliny. Pigwa jest drzewem, które ma dość duże wymagania, i cieplne i uprawne. Pigwowiec to niewielki krzew, który świetnie czuje się w naszych warunkach klimatycznych. Pigwa ma owoce, które przypominają kształtem małe gruszki, pigwowiec ma małe owoce o żółtej skórce. Wszystkie są dość kwaśne i mają wyrazisty smak. Poniższe przepisy są dedykowane do owoców pigwy, jednakże można je zaadaptować także do zrobienia soku z pigwówki. Sprawdź także ten artykuł z przepisami na dżem z pigwy.
Sok z pigwy – przepis krok po kroku
Przygotowanie soku z pigwy nie jest trudne. Podstawowy przepis pozwala na zrobienie zwykłego, słodkiego syropu, który można wlać do herbaty. To idealny sposób na poradzenie sobie z przeziębieniem, a kwaśny smak owoców zastąpi cytrynę. Przepis na podstawowy sok jest bardzo prosty, a przygotowanie zajmuje zaledwie 30 minut. Składniki to tylko:
- 2 kg pigwy,
- 1 kg cukru.
Sok możesz zrobić w dużym, na przykład dwulitrowym słoiku. Jeśli jednak chcesz, możesz od razu przygotować go więcej i rozlać do słoiczków, a potem zapasteryzować. To najlepszy sposób, by uzyskać zdrowy syrop na wszystkie zimowe dolegliwości.
- Umyj owoce, podziel je na ćwiartki i usuń z nich gniazda nasienne.
- Zetrzyj owoce na tarce o grubych oczkach.
- Wsyp do słoika na ¾ wysokości. Zasyp cukrem i przykryj gazą.
- Odlej pozostały sok do buteleczki lub słoiczka.
- Pasteryzuj przez 10 minut od momentu wrzenia.
Przepisy na sok z owoców pigwy
Jak zrobić sok z pigwy z miodem
Kwaśne owoce, słodki dodatek – połączenie idealne. Możesz zrobić sok z owoców pigwy z dodatkiem słodyczy do bezpośredniego picia. Trunek nie nadaje się do zapasteryzowania, należy więc przygotować porcję, którą zużyjesz na bieżąco. Można pić go z herbatą lub po prostu z wodą – słodko-kwaśny napitek świetnie gasi pragnienie.
- 10 sztuk owoców pigwy gruszkowej,
- 1/3 szklanki miodu.
Miód powinien być płynny. Jeśli masz tylko taki skrystalizowany, możesz rozpuścić go w kąpieli wodnej. Najlepiej sprawdzi się wielokwiatowy lub rzepakowy czy akacjowy. Gryczany, tymiankowy, nawłociowy mogą być zbyt intensywne i gorzkie.
- Umyj owoce i pokrój je na ćwiartki. Wytnij gniazdo nasienne.
- Owoce drobno pokrój w niewielką kostkę.
- Włóż owoce do słoika i zalej miodem.
- Odstaw na 2-3 dni w chłodne, ciemne miejsce.
- Kiedy pigwa puści sok, możesz go zlać przez sitko lub gazę lub po prostu dodawać do herbaty łyżeczkę soku razem z kawałkami owoców.
Sok z pigwy bez dodatku cukru – przepis
Sok z pigwy jest bardzo wartościowy, jednakże owoce są bardzo kwaśne, dlatego często wymaga dodania dużej ilości cukru lub miodu. Jeśli nie chcesz jeść tych składników, nie musisz rezygnować z pigwowego syropu. Możesz zrobić sok z dodatkiem innych słodkich, naturalnych składników.
- 2 kg owoców pigwy,
- 0,5 kg stewii lub erytrolu
Przygotowanie soku nie jest trudne. Stewia sprawdza się lepiej, nie ma wyczuwalnego charakterystycznego posmaku w czasie spożywania po podgrzaniu. Takie słodzidło może być dodane także do innych przetworów, jak konfitura z pigwy do herbaty. Ale już nalewka z pigwy na bimbrze powinna mieć dodany cukier.
- Umyj owoce, pokrój je na ćwiartki. Usuń gniazda nasienne.
- Pokrój owoce na drobne kawałeczki i przełóż do słoika.
- Dodaj stewię lub erytrol. Wymieszaj.
- Odstaw na 3 dni w zaciemnione miejsce.
- Przecedź i odlej sok do słoiczków.
- Możesz zapasteryzować w gorącej wodzie – gotuj przez 10 minut.
Przepis na sok z pigwy z imbirem i limonką
To bardziej syrop niż sok z pigwy, ale warto go zrobić. Będzie to naprawdę rozgrzewający napój, można pić go w herbacie regularnie w czasie okresu przeziębienia i grypy. Dzięki połączeniu z limonką i miodem jest kwaśny, a jednocześnie słodki – idealnie podbija smak herbaty i polepsza nastrój w czasie jesiennej słoty.
- 2 kg owoców pigwy,
- 4 cm korzenia imbiru,
- 4 limonki,
- 0,3 szklanki miodu naturalnego.
Przepisy z miodem są odpowiednie do przygotowania jednej małej porcji pigwy. Zrób tylko tyle, ile jesteś w stanie zużyć w ciągu kilku dni. Słoik z pigwą powinno się trzymać w lodówce.
- Wyszoruj w ciepłej wodzie skórkę limonek.
- Umyj owoce pigwy, pokrój je na ósemki i usuń gniazdo nasienne.
- Obierz imbir.
- Wszystkie składniki pokrój w plasterki.
- Włóż wymieszane do słoika i wlej miód.
- Odstaw na 2-3 dni, a następnie przestaw do lodówki. Dodawaj do herbaty po trochu całej mieszanki.