Właściwości soku z rokitnika

Sok z rokitnika jest tylko jednym z kilku różnych przetworów, które można przyrządzić z owoców znanego krzewu. Oprócz niego z owoców rokitnika możemy przygotować również olej lub herbatę. Natomiast w sprzedaży dostępne są gotowe suplementy diety, przez co jeszcze bardziej zostaje podkreślona ich niesamowita wartość. Owoc rokitnika jest niebywale bogatym źródłem witaminy C. Większą zawartość witaminy C ma tylko owoc dzikiej róży. Natomiast zawiera jej aż siedem razy więcej względem częściej stosowanej cytryny.

To właśnie dlatego rokitnik do picia jest zalecany przede wszystkim osobom, u których wykryto bardzo duże niedobory witaminy C lub jej większe zapotrzebowanie. Niedobór witaminy C najczęściej objawia się między innymi poprzez krwawienie z dziąseł lub też zmniejszony apetyt. Ponadto największe zapotrzebowanie na tę witaminę rośnie, gdy zapadamy na przeziębienia lub grypę. Owoc rokitnika jest bogaty również w inne witaminy, takie jak K, A, E oraz witaminy z grupy B. Dodatkowo rokitnik do picia zawiera w sobie duże dawki potasu, czy też kwasu tłuszczowego omega 7. Jeśli szukasz więcej inspiracji, sprawdź także ten artykuł z przepisami na sok i nalewkę z rokitnika.

Jeżeli chcemy się dowiedzieć, na co pomaga sok z rokitnika lub suplementy diety zawierające ekstrakt z tych owoców, to lista jest naprawdę imponująca. Znajdują się na niej m.in.:

  • Problemy z nadciśnieniem tętniczym,
  • Obniżenie poziomu cholesterolu we krwi,
  • Problemy związane z układem pokarmowym – w tym przypadku wiemy na co pomaga beta-karoten oraz flawonoidy, które są zawarte w soku z rokitnika,
  • Wyeliminowanie problemów skórnych i szybsze gojenie ran– w przypadku pomocny jest kwas tłuszczowy omega 7,
  • Korzystny wpływ na układ nerwowy - suplement diety z rokitnika zawiera w sobie serotoninę, która działa między innymi antydepresyjnie,
  • Wspomaganie układu odpornościowego – właściwości soku z rokitnika są wzbogacone o przeciwutleniacze, dzięki którym jesteśmy mniej podatni na choroby, a także na szybsze procesy starzenia się skóry.

Wiedząc już, na co pomaga owoc rokitnika, warto mieć na uwadze, że nie wszyscy niestety mogą korzystać z jego cennych właściwości. Ponieważ istnieją pewne przeciwwskazania, by móc zażywać specjalny suplement diety lub inne produkty powstałe na bazie rokitnika. Wśród nich wymienia się niektóre przypadłości związane z układem pokarmowym. Do nich zalicza się przede wszystkim zapalenie pęcherzyka żółciowego bądź kamicę żółciową. A może zainteresuje cię także ten artykuł na nalewkę z derenia?

Owoce rokitnika na gałązkach  –  domowe przepisy na przetwor z rokitnika oraz właściwości i zastosowanie owoców rokitnika
Sok z rokitnika – przepis, opinie, dawkowanie, właściwości

Sok z rokitnika – przepis

Oczywiście cennych właściwości soku z rokitnika jest zdecydowanie więcej, dlatego jeżeli nie cierpimy na wyżej wymienione schorzenia, możemy go bez żadnych oporów zażywać. Taki sok z rokitnika z powodzeniem przygotujemy we własnym zakresie. W tym celu powinniśmy zebrać owoce po pierwszych przymrozkach. Istnieje co najmniej kilka receptur na pozyskanie cennego soku. Jeden przepis mówi o bezpośrednim odciśnięciu soku z owoców rokitnika. Jednak wtedy musimy spodziewać się dość cierpkiego oraz kwaśnego smaku. Dlatego możemy uzyskany sok połączyć ze słodkim przetworem.

Kolejny przepis podpowiada, by owoce z rokitnika po prostu zasypać cukrem. W tym celu stosujemy proporcję 1:1. Zasypane owoce najlepiej zostawić na całą noc, by następnie gotować masę przez 30 minut na wolnym ogniu. Wtedy mieszanka owocowo-cukrowa puści sok, który ostatecznie przecedzamy do słoiczków lub butelek. Wszystkie naczynia z sokiem pasteryzujemy. Sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o właściwościach leczniczych roślin.

Jeżeli jednak sok to dla nas za mało, możemy z powodzeniem wykorzystać przepis na olej z rokitnika. Jak stosować uzyskany olej? Przede wszystkim sprawdza się przy zewnętrznym oraz wewnętrznym stosowaniu. Dawkowanie zewnętrze pomaga na wszelkie problemy skórne, opóźniając przy tym procesy starzenia. Natomiast wewnętrzne stosowanie oleju powoduje dostarczenie do organizmu niezbędnych składników odżywczych oraz witamin. Olej nie jest wcale trudny do przygotowania, wymaga on jedynie trochę czasu. Po uzyskaniu masy po odsączeniu soku z rokitnika, należy ją wysuszyć, a następnie zmielić. Uzyskaną zmieloną mieszankę zalewamy olejem, a najlepiej oliwą z oliwek, zachowując przy tym proporcję 2:3. Całość odstawiamy na okres 3 tygodni, by potem odsączyć pulpę. Po tygodniu należy znowu odsączyć olej, który możemy stosować nawet przez 2 lata. Sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły na temat krzewów liściastych.


Rokitnik do picia – dawkowanie i opinie

Wiedząc już jak stosować przetwory, a także jakie właściwości soku z rokitnika możemy uzyskać, powinniśmy mieć jeszcze większą motywację do samodzielnego przygotowania przetworów. Możemy zauważyć, że rokitnik zbiera coraz lepsze opinie. Owoc ten wraca do łask, ponieważ jego regularne dawkowanie przysparza nam wiele cennych korzyści. Oczywiście dawkowanie soku, oleju lub suplementów diety, jest ściśle określone w zależności od naszych potrzeb.

Chcąc wiedzieć, jak stosować rokitnik, warto poszukać takich informacji przy konkretnym preparacie lub przepisie. Owoce rokitnika zbierają pozytywne opinie nie tylko wśród osób ceniących dary natury. Również takie opinie wystawiane są przez lekarzy i farmaceutów, którzy zalecają korzystanie z naturalnych źródeł witamin i mikroelementów, dzięki czemu można uniknąć sztucznych substytutów. Jeśli szukasz więcej inspiracji, sprawdź także ten artykuł o czarnym bzie.

ikona podziel się Przekaż dalej