Żyworódka pierzasta - jej cechy charakterystyczne i właściwości lecznicze

Żyworódką pierzastą nazywana jest bylina o soczystych, zielonych i pierzastych liściach. Roślina, której łacińska nazwa to Kalanchoe pinnata, pochodzi z Madagaskaru. Dorasta do 1,8 m w naturalnych warunkach, lecz w Polsce w uprawie doniczkowej jest niższa. Liście posiadają dużo właściwości leczniczych.

Kalanchoe pinnata posiada duże ilości różnych pierwiastków chemicznych. Są nimi cynk, bor, selen, miedź, mangan, krzem, glin, potas, wapń i żelazo. Zawarta jest w niej też witamina C. Cynk zawarty w roślinie reguluje produkcję sebum, które zatyka pory skórne, a mangan działa przeciwalergicznie i przeciwzapalnie.

Żyworódka pierzasta ma działanie wirusobójcze, bakteriobójcze, grzybobójcze i przeciwzapalne. Stabilizuje poziom cukru (poziom cukru jest bardzo ważny dla cukrzyków), niszczy bakterie ropotwórcze, zmniejsza przekrwienia i obrzęki, zmniejsza widoczność blizn, przyspiesza gojenie uszkodzonego naskórka oraz zwiększa odporność organizmu. A może zainteresuje cię także ten artykuł o soku z malin?

Żyworódka lekarska i jej zastosowanie

Zastosowanie żyworódki lekarskiej jest bardzo szerokie, ze względu na to, jakie właściwości posiada. Mając ten kwiat w domu, można zrobić sok z żyworódki, którego cena w sklepach może okazać się dość wysoka. Warto wiedzieć, że 30 kropel soku dziennie zmniejszy poziom cukrów we krwi. Dlatego informacja, jak zrobić sok może się przydać w szczególności cukrzykom.

Kalanchoe pinnata może być zastosowana zarówno zewnętrznie, jak i wewnętrznie. Zewnętrznie stosuje się na różnego rodzaju poparzenia, odleżyny, wrzody skórne, egzemy, blizny pooperacyjne, pęknięcia i zapalenia brodawek oraz do łagodzenia ukąszeń od owadów. Sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o żyworódce.

Sok z żyworódki ma szerokie działanie. Pomaga w leczeniu astmy, zapaleniu płuc i oskrzeli, anginy, kaszlu, kataru, bólu głowy, kręgosłupa oraz bóli reumatycznych. Wykorzystuje się go przy leczeniu zębów, zgagi, wrzodów żołądka, stanów zapalnych żeńskich narządów rozrodczych i nadżerki szyjki macicy.

W jaki sposób robiona jest nalewka oraz sok z żyworódki?

Przepis na sok z żyworódki

Nalewka oraz sok z żyworódki są popularne. Warto przyjrzeć się temu jak wyglądają przepisy na te przetwory. Przepis zarówno na to, jak zrobić sok oraz jak zrobić nalewkę jest bardzo prosty i niewymagana jest do tego duża wiedza. Warto jednak znać odpowiednie proporcje.

Jak zrobić soki? Przepis jest bardzo prosty. Działanie soków ma bardzo szerokie zastosowanie.

Składniki:

-liście żyworódki.

W zależności od tego, ile liści żyworódki posiadamy, tyle możemy użyć.

Przygotowanie:

  • Myjemy i osuszamy liście.
  • Zawijamy je w papier.
  • Wkładamy liście do lodówki na kilka dni.
  • Po kilku dniach wyciągamy liście i dokładnie je kroimy.
  • Przesypujemy do szklanego naczynia, a tam rozgniatamy.
  • Po uzyskaniu miazgi wsadzamy je z powrotem do lodówki i trzymamy je w niej przez kilka dni. W niektórych przepisach spotkać możemy się z teorią, że wystarczy kilka godzin.
  • Po tym czasie wyciągamy miazgę i przez drobne sitko odcedzamy sok od miazgi.
  • Na koniec przelewamy sok do butelek i wstawiamy w ciemne miejsce.

Tak przygotowany sok jest gotowy do użycia. Ważne, by leżakował przez minimum 7 dni. Sprawdź także ten artykuł o soku i syropie z pigwowca.

Nalewka z żyworódki krok po kroku

Nalewka to kolejny sposób na uzyskanie z rośliny tego, co najlepsze.

Składniki:

  • sok z żyworódki,
  • spirytus.

Ważne jest zachowanie proporcji (na 1 część miazgi- 3 części spirytusu).

Żyworódka pierzasta i jej właściwości, a także sok z żyworódki i najlepszy przepis na niego oraz właściwości lecznicze
Sok z żyworódki - przepis i instrukcja jak zrobić sok do picia krok po kroku

Przygotowanie:

  • Sok z żyworódki razem z miazgą należy wymieszać ze spirytusem.
  • Na 2 tygodnie wsadzamy mieszaninę do słoika i stawiamy w ciemnym miejscu.
  • Po 2 tygodniach przecedzamy mieszaninę przez drobne sitko.
  • Sok ze spirytusem wlewamy do butelki i umieszczamy w piwnicy lub innym chłodnym i ciemnym miejscu.

Nalewka powinna leżakować przez kilka miesięcy. Dopiero po tym czasie będzie gotowa do spożycia. Ważne, by rozcieńczać ją z wodą w stosunku 1:1.

Jak widać, żyworódka pierzasta ma dużo zastosowań i ma ogromne właściwości lecznicze. Warto uprawiać ten kwiat w domu ze względu na jej funkcje dekoracyjne, ale także dlatego, że może ona poprawić nasze zdrowie. Stanie się bardzo pożytecznym i ozdobnym elementem w naszym domu. A może zainteresuje cię także ten artykuł o soku i nalewce z rokitnika?

ikona podziel się Przekaż dalej