Wino z owoców czarnego bzu

Kilka słów o winie z bzu

Głównym składnikiem aromatycznego trunku alkoholowego są oczywiście owoce bzu. Największy ich „wysyp” jest między sierpniem i wrześniem. Krzew można znaleźć bez większego problemu, jednak najkorzystniej jest zbierać owoce z dala od ruchliwych ulic i miasta – tylko wówczas wino z czarnego bzu wykaże swoje cenne właściwości! Zbieraj owoce tylko dojrzałe o czarnofioletowej barwie.

Lista składników na wino z czarnego bzu

  • 20 l baldachów lub 10 l pojedynczych owoców czarnego bzu
  • 40 g kwasku cytrynowego
  • 5 kg cukru
  • drożdże
  • pożywka dla drożdży (np. Multimex, ok. 3zł / szt.)

Pamiętaj, że wino z owoców można przyrządzić tylko z pomocą balonu fermentacyjnego i rurki fermentacyjnej – dotyczy to nie tylko opisywanego trunku, ale też innych. Bez tych sprzętów ciężko jest przyrządzić wino z dzikiej róży, wino z wiśni czy właśnie wino z czarnego bzu. Jeżeli więc nie posiadasz odpowiedniego „ekwipunku winiarskiego”, lepsza będzie do wykonania nalewka z czarnego bzu czy nalewka z pigwy – do ich przygotowania potrzebujesz bowiem zaledwie… dużego słoja! Jeśli szukasz więcej inspiracji, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o winie domowym.

Wino z dzikiego bzu – sposób przygotowania

  1. Zebrane owoce przemyj i przepłucz w dużym wiadrze. Następnie oddziel jagody od zielonych końcówek – ręcznie lub za pomocą widelca.
  2. Wrzuć owoce do dużego garnka i zalej około 5 l wody. Doprowadź ją do wrzenia, a po zagotowaniu wyłącz gaz. Odstaw owoce do wystygnięcia.
  3. Możesz zmiażdżyć owoce do nastawu – jednak nie jest to punkt obowiązkowy.
  4. Wstępną fermentację najlepiej przeprowadzać w balonie fermentacyjnym, poprzez wlanie do niego pozbawionego owoców płynu. Pamiętaj o dokładnym umyciu i odkażeniu balonu po to, by drobnoustroje nie zniszczyły alkoholu!
  5. Rozpuść w mieszance syrop cukrowy (3 kg cukru w 5 l wody) i odstaw całość do przestygnięcia. Następnie dorzuć kwasek cytrynowy i drożdże, a później zmieszaj nastaw. Ważne jest używanie etykiet by opisać wino z dzikiego bzu, a także jego rodzaj i skład – właśnie dzięki temu każde wino z owoców takie, jak wino z dzikiej róży czy nasze wino z czarnego bzu będzie doskonale sfermentowane. Dlaczego? Otóż, będziesz mieć na widoku dokładny czas jego leżakowania! Uwierz, że to bardzo uprości przebieg całego procesu. A może zainteresuje cię także ten artykuł o winie z malin?
  6. Zamknij szczelnie balon i włóż do środka rurkę fermentacyjną. Odstaw miksturę i pozwól drożdżom pracować. Po upływie ok. tygodnia dodaj do środka syrop cukrowy z 2 kg cukru, a po 3 kolejnych tygodniach przefiltruj nastaw i usuń owoce, zlewając płyn do osobnego naczynia.
  7. Przelej odsączoną całość znów do balonu fermentacyjnego. Teraz trzeba odczekać ok. 2 miesiące, żeby zlać wino znad powstałego osadu i… gotowe!

Podsumowanie

Wino z dzikiego bzu musi być przygotowane z dobrze umytych i dojrzałych owoców. To ważne, bo tylko wtedy wykaże swoje właściwości prozdrowotne, a także „przemyci” do organizmu cenne witaminy i składniki mineralne. Wino z czarnego bzu jest idealne na chłodne jesienne wieczory – podobnie jak nalewka z czarnego bzu czy syropy do rozrobienia z wodą! Przepisy są różnorodne, a do ich modyfikacji potrzebny jest nam wyłącznie specjalistyczny sprzęt i… nieograniczona wyobraźnia!

Wino z kwiatów czarnego bzu

Przepis na wino z kwiatów bzu

Wino kwiatowe to doskonała alternatywa dla tradycyjnego trunku z czarnego bzu, który jest prawdziwą kopalnią zdrowia! Wino z kwiatów bzu będzie pyszne, aromatyczne i korzystnie wpływające na organizm. Warto więc nie zwlekać i wybrać się do ogrodu, do lasu lub na łąkę, aby przygotować sobie najważniejsze elementy składowe tego wybornego alkoholu, mianowicie… kwiaty! Pamiętaj o zbieraniu wyłącznie dojrzałych kwiatów, a najlepiej całych baldachimów. Skupimy się na składnikach na nastaw ok. 15 l wina.

Lista składników

  • 10 litrów kwiatów czarnego bzu
  • 12 litrów wody
  • 4 kilogramy cukru
  • drożdże
  • pożywka dla drożdży

Kwiaty bzu są drobne i skupione w baldachimy. Dodatkowo wyróżniają się one fantastycznym aromatem i właściwościami leczniczymi – więc warto wykorzystać przepis i przyrządzić domowe wino nie tylko z owoców czarnego bzu, ale właśnie ich kwiatów! Może z nich również powstać fantastyczna nalewka z czarnego bzu – tylko tutaj przyda się jeszcze… spirytus! Nie zapominajmy o sprzęcie, który trzeba wcześniej zdezynfekować, zwłaszcza gdy był poprzednio używany do sporządzania innych trunków. Sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o alkoholach domowych.

Kwiaty czarnego bzu na wino
Wino z czarnego bzu – sprawdź najlepsze przepisy na wino z czarnego bzu

Wino z kwiatów czarnego bzu – sposób przygotowania

  1. Przygotuj kwiaty poprzez usunięcie insektów i łodyżek. Przesyp je do garnka i zalej ok. 10l wrzątku. Następnie odstaw na 24 godziny w chłodne miejsce.
  2. Przefiltruj kwiatowy wywar i wlej do balonu. Dodaj matkę drożdżową i syrop cukrowy, a następnie wymieszaj. Naklej na balon etykietę z ważnymi informacjami o rodzaju, dacie i ilości dodanego cukru. Unikniesz wpadki, gdy robisz w międzyczasie np. wino z owoców czarnego bzu lub wino z dzikiej róży!
  3. Jeżeli wino z czarnego bzu będzie zbyt mało słodkie, dodaj cukru według uznania – im będzie ono słodsze, tym… mocniejsze! Po upływie ok. 6 tygodni trzeba będzie odlać młode wino znad osadu powstałego na dnie balonu.
  4. Wlej całość ponownie do balonu i pozostaw do dalszej fermentacji na ok. 2 tygodnie. Filtruj wino tak długo, by efekt był jak najbardziej zadowalający – wino z kwiatów czarnego bzu musi być klarowne! Przepisy na wino z dzikiego bzu opierają się na tej samej zasadzie – trunek musi być przejrzysty i nie może w nim pozostać osad.
  5. Postaraj się, aby wino z kwiatów bzu przeleżało w butelce jak najdłużej.

Podsumowanie

Warto wiedzieć, że uzyskane wino z czarnego bzu to dobry lek na… przeziębienie. Szybko obniża podwyższoną temperaturę ciała i posiada właściwości wykrztuśne – a więc ułatwi oczyszczenie oskrzeli z zalegającej w nich wydzieliny! Łagodne przeciwbólowe działanie wina pomoże uporać się także z bólem głowy i gardła, który często towarzyszy przeziębieniu. Sprawdź także ten artykuł o przygotowywaniu wina z winogron.

ikona podziel się Przekaż dalej