Jak zrobić wino z czarnej porzeczki bez drożdży?

Domowa produkcja wina - przepis na wino czarnych porzeczek

Wyborne wino z czarnej porzeczki doskonale pasować będzie zarówno do obiadów, jak i deserów. Możesz przygotować je również bez użycia… drożdży! Co najważniejsze, łatwo jest nastawić wino we własnym domu. Warto zająć się produkcją wina jeszcze w sezonie na czarną porzeczkę!

Lista składników

  • 4 kg czarnej porzeczki
  • 5 l wody
  • 2 kg cukru
  • 1 kg rodzynek

Przed rozpoczęciem produkcji należy oczyścić owoce z szypułek, umyć je i rozgnieść przy użyciu tłuczka. Następnie trzeba odłożyć porzeczkę do osobnego naczynia i … przystąpić do działania! Jeśli szukasz więcej porad, sprawdź także ten artykuł o owocach, z których warto zrobić wino.

Wino z czarnej porzeczki bez drożdży – sposób przygotowania

  1. Powstały moszcz z czarnej porzeczki połącz z rodzynkami i zasyp całość cukrem.
  2. Wlej wodę oraz pozostaw wszystko w chodnym miejscu na ok. 8 dni – oczywiście od momentu fermentacji.
  3. Przecedź powstałe wino i zlej je do butelek. Zostaw w spiżarce przynajmniej na 3 miesiące, by przeleżakowało.

Proporcje na wino porzeczkowe

Warto wspomnieć, że proporcje będą zmieniały się w zależności od tego, jak mocny trunek chcesz uzyskać. I tak:

  • do 12% potrzebujesz 4 kg owoców na 5l wody
  • do 20% potrzebujesz 6 kg owoców na 5l wody

Wino z czarnych porzeczek najczęściej jest winem wyłącznie jednoowocowym – podobnie jak wino agrestowe czy wino z jabłek. Z soku porzeczkowego można przyrządzić również wiele innych trunków, jak nalewkę z czarnej porzeczki. Jednakże porzeczkowe wino nadaje się również do mieszania go z… innymi winami – poprawiają się wówczas jego walory kolorystyczne oraz smakowe trunku. Proces ten zwany jest kupażowaniem. Często zdarza się, że młodsze wino miesza się ze… starszymi z różnych beczek – ale dotyczy to raczej masowej produkcji, nie domowej. A może zainteresuje cię także ten artykuł o winie z jeżyn?

Przepis na wino domowej roboty z porzeczek

Produkcja wina porzeczkowego z drożdżami

Jeżeli preferujesz wino z domieszką drożdży, oczywiście istnieje opcja produkcji takiego alkoholu. Będzie on na pewno nieco mocniejszy, ale też dłuższy w przygotowaniu. Ale żeby już nie przeciągać, zaczynamy!

Lista składników na wino czarnych porzeczek

  • 10 kg czarnych porzeczek
  • 3,5 kg cukru
  • 8 l wody
  • drożdże winne

Należy pamiętać o tym, że czasem z soku porzeczkowego może nie wyjść… nic. Dlaczego? Otóż czarna porzeczka trudno go oddaje! Warto więc zalać owoce na 24 godziny bądź dodać do nich pektoenzym i odczekać ok. 10 godzin. Później możesz wycisnąć sok na prasie bądź wyciskarce do soku.

Wino porzeczkowe z drożdżami – sposób przygotowania

  1. Przygotuj matkę drożdżową – wlej do buteleczki 0,2l wody (temperatura 20 st. C) i dosyp jedną dawkę drożdży. Drożdże będą gotowe po ok. 5 dniach.
  2. Umyj, przebierz i zmiażdż owoc, następnie wydobądź moszcz z czarnej porzeczki (jednym ze sposobów opisanych przed sposobem przygotowania owego wina).
  3. Wyciśnięty moszcz zalej gorącą wodą. Po kilku godzinach odsącz.
  4. Zasyp miazgę cukrem, dodaj matkę drożdżową i odstaw na około 3 tygodnie. Pamiętaj, żeby co jakiś czas potrząsać butlą.
  5. Przefiltruj wino po 3 miesiącach i zlej do butelek. Zakorkuj wszystkie i odstaw do spiżarki na minimum pół roku. Sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o alkoholach domowych.
Wino porzeczkowe i świeże owoce
Wino z czarnej porzeczki – sprawdzone przepisy na wino porzeczkowe domowej roboty

Kilka słów o winie z czarnej porzeczki

Czarna porzeczka jest idealna do ciężkich win deserowych – czyli takich, które mogą długo leżakować. Podczas procesu „leżenia” wina te klarują się, uzyskując bukiet zbliżony do gronowych win deserowych. Wino z czarnej porzeczki doskonale posłuży do wzbogacenia smaku i aromatu innego wina, np. świetnie „doprawisz” nim wino z czarnego bzu.

Przepis na mocne wino porzeczkowe

Najlepszy alkohol domowej roboty!

Niektórzy uważają, że wino z czarnej porzeczki jest najlepszym winem domowej roboty. Jego aromat i smak jest tak niepowtarzalny, że koneserzy uwielbiają przyrządzać je samemu w domu. Jak zrobić zapas mocnego wina porzeczkowego?

Lista składników

  • 12 l soku (uzyskanego z 20 kg czarnej porzeczki)
  • 24 l roztworu cukrowego (o zawartości ok. 10 kg cukru)

Pamiętaj, że przy wyrobie czerwonych win fermentację często stosuje się w miazdze – dlatego że, jak już dobrze wiesz, porzeczka trudno wydziela sok.

Mocne wino z czarnej porzeczki – sposób przygotowania

  1. 20kg owoców wypłucz i rozdrobnij. Umieść w naczyniu i zalej wodą do ¾ objętości.
  2. Dodaj 1l dobrze fermentującego moszczu, nastawionego na drożdżach (mogą być Burgund, ok. 4zł).
  3. Całość odstaw na ok. 4 dni w pomieszczeniu o temperaturze pokojowej.
  4. Przygotuj 24 l roztworu – odbierz 10 l wody i rozpuść w niej ok. 10 kg cukru (może być nieco mniej). Dolej brakującą ilość wody do 24 l.
  5. Kiedy sok i roztwór cukrowy będą już w balonie fermentacyjnym, dolej matkę drożdżową (trzeba przygotować wcześniej, może być wspomniana Burgund). Lepiej nie dodawać kwasu cytrynowego, bo porzeczka sama w sobie zawiera go aż 30 g/l.
  6. Po procesie fermentacji głównej wino zlej znad osadu oraz pozostaw do dalszej fermentacji.
  7. Pamiętaj, że w trakcie pierwszego roku obciąg wina trzeba powtórzyć aż dwukrotnie! Sprawdź także ten artykuł o przygotowywaniu wina z winogron.

Smakowite wino z czarnej porzeczki – przydatne wskazówki

Wino porzeczkowe jest propozycją do naprawdę wielu dań, doskonale je podkreślając. Jego smak odpowiada wielu kubkom smakowym, więc warto mieć je w swoim domowym barku. Jednak, żeby wino nie miało zbyt słabego smaku, należy pamiętać o kilku zasadach:

  • Nie rozcieńczaj moszczu zbyt mocno! Nie możesz dodawać za dużo wody w stosunku do owoców.
  • Zbyt mały ekstrakt to „puste” wino, a to oznacza wówczas podatność trunku na… choroby.
  • Górna granica rozcieńczania wody to 2 l (woda z cukrem) na 1 kg owoców – nigdy nie przekraczaj ustalonej granicy, inaczej wino będzie zbyt słabe.
  • Jeżeli trafiłeś na zbyt kwaśne porzeczki, możesz wyjątkowo wymieszać je z innymi owocami. Dopuszcza się wówczas m.in. maliny, agrest, a także jabłko.
ikona podziel się Przekaż dalej