Jeżyny – leśne owoce o cennych właściwościach

Jeżyny bardzo rzadko pojawiają się w naszych przydomowych uprawach. Zdecydowanie częściej możemy spotkać dziko rosnące krzewy na skraju dróg, lasów oraz leśnych polan. Dlatego, jeżeli mamy okazję dokonać ich zbioru, nie powinniśmy zbyt długo się zastanawiać. Jest to owoc wyróżniający się cennymi właściwościami zdrowotnymi i walorami smakowymi.

Składniki zawarte w jeżynach doskonale radzą sobie z wolnymi rodnikami odpowiedzialnymi za powstawanie nowotworów. Ponadto są niesamowitym źródłem błonnika, dlatego zalecane są osobom, które walczą z niepotrzebnymi kilogramami. Regularnie spożywane jeżyny są świetnym sposobem na profilaktykę w przypadku chorób oczu, a dokładniej zwyrodnienia plamki żółtej. Dzieje się to dzięki bogactwu witaminy C i E. Dodatkowo owoce zawierają w sobie fitoestrogeny, które łagodzą dolegliwości kobiece, zarówno związane z napięciem przedmiesiączkowym, jak i również w procesie menopauzy. Oprócz tych wszystkich właściwości ostrężyna wyróżnia się niesamowitymi walorami smakowymi, dlatego jest polecana do wyrobu domowego wina. A może zainteresuje cię także ten artykuł z przepisami na wino z malin?

Jeżyny w garnku gotowe na wino z jeżyn. Sprawdzone przepisy na domowe wino z jeżyn krok po kroku, receptura i wykonanie
Wino z jeżyn – przepis i przygotowanie domowego wina krok po kroku

Wino z jeżyn – przepisy

Wino domowe jest jednym z przetworów, które wymagają sporej cierpliwości, ale za to są w stanie się odwdzięczyć niebywałym smakiem oraz aromatem. Przepis na wino z jeżyn wcale nie jest trudny do wykonania. Należy zaopatrzyć się we wszystkie potrzebne składniki, wykonać krok po kroku należyte czynności, a następnie odczekać odpowiedni czas, by móc się rozkoszować własnym wyrobem. Wino domowe z jeżyn wyróżnia się słodkim smakiem, przyjemnym aromatem oraz ładnym kolorem. Przykładowy przepis obejmuje wykonanie wina z 5 kg owoców. Do tego celu potrzebujemy 4 kg cukru, a także 5 litrów wody. Do fermentacji niezbędne są również drożdże winiarskie. Sprawdź także ten artykuł o przygotowaniu wina z winogron.

Oczywiście wino z ostrężyn przygotowujemy w specjalnym balonie.

Wino jeżynowe będzie jeszcze lepsze, gdy wcześniej zajmiemy się przygotowaniem drożdży. Robienie wina zatem zaczynamy od zalania drożdży letnią wodą w półlitrowym słoiku. Koniecznie w wieczku musimy wykonać niewielką dziurkę. Kolejnego dnia do mikstury dodajemy łyżeczkę cukru. Czekamy 3 dni, by móc przejść do dalszych czynności. Kolejny etap, który składa się na robienie wina, jest zmiażdżenie lub zmiksowanie owoców. Wtedy wino jeżynowe będzie efektywniej puszczało sok. Owoce zasypujemy 2 kg cukru. Po dwóch dniach możemy zauważyć sok, który należy odcedzić. Sprawdź także ten artykuł z przepisem na wino z ryżu.

Wino z jeżyn następnie przygotowujemy z odcedzonego soku oraz cukru, który rozpuszczamy w gorącej wodzie. Dopiero na tym etapie dodajemy mieszankę drożdżową. Całość odstawiamy w balonie do miejsca, w którym panuje temperatura pokojowa. Wino z ostrężyn jest gotowe już po czterech miesiącach. Po tym czasie możemy odlać je do specjalnie przygotowanych butelek. Oczywiście wino z ostrężyn nie jest jedynym wyrobem, jaki możemy przygotować w domowych warunkach. Do nich zalicza się również nalewka na alkoholu również z jeżyn, czy też wino z czernic. Zarówno nalewka z jeżyn, z czernic lub innych owoców leśnych, może być wykorzystywana w celach leczniczych. A może zainteresuje cię także ten artykuł o uprawie jeżyny bezkolcowej?

ikona podziel się Przekaż dalej