Wino z jeżyn – sprawdzone przepisy na pyszne wino domowej roboty
Jak wiadomo, produkcja wina zawsze jest nieco pracochłonna – niezależnie od tego, jakie owoce chcesz do tego wykorzystać. Mimo to, początkujący winiarze nie powinni mieć żadnych problemów z przyrządzeniem trunku. Wino z jeżyn jest dość niewymagające, warto więc zapoznać te najbardziej według nas pyszne i proste przepisy na dobre wino jeżynowe. Jak przyrządzić smaczne wino z czernic?
Jeśli szukasz więcej inspiracji, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o winie domowym.
Wino z jeżyn
Domowe wino jeżynowe
Wino z ostrężyn znane bardziej jako po prostu wino jeżynowe jest alkoholem dość słodkim i wyrazistym, z kolei jego aromat jest bardzo intensywny – zresztą podobnie, jak chociażby wino malinowe czy wino z ryżu. Czego będziesz potrzebować, aby przygotować samodzielnie wino?
Lista składników na wino z jeżyn
- 5 kg jeżyn
- 5 l wody
- 4 kg cukru
- drożdże winiarskie
Rzecz jasna, żeby przygotować wino z czernic musisz posiadać również balon z rurką fermentacyjną. To w nim będzie odbywał się bowiem całym proces fermentacji owoców oraz alkoholu. Jeśli szukasz więcej porad, sprawdź także ten artykuł o owocach, z których warto zrobić wino.
Wyrób wina z jeżyn – sposób przygotowania
- Swoją pracę musisz zacząć od przygotowania matki drożdżowej. Musisz zatem wsypać do słoika (może być półlitrowy) swoje jeżyny i zalać je letnią, najlepiej wcześniej przegotowaną wodą (do ok. ¾ słoika). Zamieszaj, zakręć i zrób w zakrętce niewielką dziurkę (np. przy użyciu gwoździa). Odstaw na jeden dzień w suche i zacienione miejsce.
- Po wyznaczonym czasie dodaj do drożdży łyżkę cukru oraz odstaw ponownie na ok. 3 dni.
- Dorodne oraz zdrowe owoce przełóż do miski i zmiażdż za pomocą np. drewnianego tłuczka. Zasyp połową cukru, zakryj ściereczką i odstaw na ok. 2 dni.
- Po upływie wskazanego czasu przecedź jeżyny, natomiast powstały sok umieść w balonie winiarskim.
- Rozpuść pozostały cukier we wrzątku, zamieszaj i połącz z moszczem (sokiem) – wówczas utworzy się tzw. nastaw.
- Dodaj do mieszanki matkę drożdżową, zmieszaj i zakryj balon korkiem z rurką fermentacyjną. Zostaw do sfermentowania na ok. 4 miesiące, najlepiej w pokojowej temperaturze.
- Po wspomnianym wyżej czasie ściągnij wino znad osadu do butelek i przechowuj je w pozycji leżącej. Wino może leżeć nawet… kilka lat. Pamiętaj, że wino im jest starsze, tym lepsze!
Magiczne działanie wina z owoców leśnych
Jeżyna wykazuje dość silne działanie przeciwgorączkowe, przeciwzapalne oraz napotne. Warto zatem pić wino z jeżyn zwłaszcza w okresie infekcji oraz gdy masz gorączkę! A może zainteresuje cię także ten artykuł o winie z jeżyn?
Wino z ostrężyn bez drożdży
Wino jeżynowe a właściwości zdrowotne
Domowe wino jeżynowe jest świetnym trunkiem alkoholowym. Nie dość, że smakuje całkiem słodkawo (może nie tak słodko, jak nalewka z pigwy – ale jest równie smaczne), to w dodatku wykazuje silne właściwości zdrowotne. Jeżyny zawierają w sobie bowiem mnóstwo antyoksydantów, które pomagają w chorobach serca czy walce z nowotworem.
Oczywiście musisz pamiętać jednak o tym, że trunek trzeba pić z umiarem. Najbardziej bezpieczna i prozdrowotna porcja wynosi nie więcej, jak 250 ml dziennie!
Lista składników
- 10 l jeżyn
- 10 l wody
- 100 g rodzynek
- 5,2 kg cukru
Wyrób wina z jeżyn wymaga posiadania odpowiedniego sprzętu, o którym wspomnieliśmy w poprzednim przepisie. W omawianym teraz jest jednak wielki plus – nie ma drożdży, a więc czas przygotowania na pewno znacznie się skróci! Sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o alkoholach domowych.
Domowe wino jeżynowe bez drożdży – sposób przygotowania
- Zdrowe oraz dojrzałe jeżyny wsyp do butli razem z rodzynkami. Zalej ciepłą (nie przegotowaną!) wodą – wcześniej musisz rozmieszać w niej cukier.
- Zamknij butlę korkiem z rurką fermentacyjną. Po procesie fermentacji przelej wino przez sito, wyrzuć owoce i wlej ponownie płyn do butli – możesz dolać wodę z cukrem (proporcje 2l wody na 1/kg cukru). Odstaw do fermentacji na ok. 6 tygodni.
- Rozlej wino do butelek. Powinieneś uzyskać ok. 28 butelek po 0,7l wina!
Wino z jeżyn dobre dla kobiet
Jeżynowy alkohol na pewno pomoże przy nadwyrężonych strunach głosowych, chrypce bądź w czasie rekonwalescencji po operacji czy chorobie. Dodatkowo posłuży kobietom, które cierpią na zapalenie pęcherza moczowego! Sprawdź także ten artykuł o przygotowywaniu wina z winogron.
Wino z owoców leśnych
Wino malinowo-jeżynowe
Domowe wino z malin i jeżyn jest wręcz idealne na długie jesienne i zimowe wieczory. Przepisy na dobre wino z tych dwóch owoców dają rewelacyjny aromat i smak, którym będziesz delektować się każdą chłodną porą roku.
Lista składników
- 2,5 kg owoców
- 2,5 l wody
- 1 kg cukru
Podane proporcje pozwalają uzyskać około 5l pysznego trunku. No, to zaczynamy!
Wino z jeżyn i malin – sposób przygotowania
- Umyj owoce i wsyp osuszone do butli.
- Zagotuj wodę z cukrem, wystudź i wlej do balonu. Zatkaj korkiem z rurką fermentacyjną, odstaw w ciepłe i słoneczne miejsce i daj wywarowi sfermentować (ok. 3 tygodnie).
- Odciśnij owoce przez gazę lub szmatkę, a czyste wino przelej znowu do butli. Zakorkuj i zostaw na kolejne 3 tygodnie.
- Przelej wino do butelek i daj mu przeleżakować.
Pamiętaj, że…
W tym przepisie niekonieczne są drożdże – wino bez nich i tak wyjdzie dobrze sklarowane i rewelacyjne w smaku! Im dłużej będziesz zwlekać z jego wypiciem, tym więcej walorów smakowych i zdrowotnych wino nabierze! Sprawdź także ten artykuł z przepisami na wino z głogu.