Wino z porzeczek - sprawdzone przepisy na wino z czerwonej porzeczki
Nic tak nie uatrakcyjni rodzinnej imprezy, jak domowej roboty wino z porzeczek. Porzeczki są nie tylko smaczne, lecz stanowią także bogactwo witamin i składników odżywczych, które korzystnie wpływają na zdrowie. Jak twierdzą znawcy, wino można zrobić z każdego rodzaju owoców. Domowe wino z porzeczek czy też wino z wiśni to wspaniały sposób na zakonserwowanie owoców na zimę i korzystanie z bogactwa witamin po sezonie. Dowiedz się, jak zrobić wino porzeczkowe krok po kroku. Poznaj najbardziej popularny przepis na wino domowe z czerwonej porzeczki.
Jeśli szukasz więcej porad, sprawdź także ten artykuł o owocach nadających się na wino.
Wino porzeczkowe krok po kroku
Wino z porzeczek zarówno czerwonych, jak i białych nie jest trudne do wykonania. Ważne jest jednak, aby nie rozcieńczyć go nadmiernie wodą. Wielu początkujących twórców domowego wina zbytnio rozcieńcza moszcz z porzeczek wodą, gdyż owoce te wydają się im zbyt kwaśne. Niestety skutkiem nadmiernego rozcieńczenia może być słabe wino bez smaku. Każdy przepis na wino domowe z czerwonej porzeczki podaje dokładnie proporcje wody i cukru w stosunku do ilości owoców. I dobrze jest trzymać się tych ilości. Istotne jest również przy wyrobie domowego wina z porzeczek, aby nie przekraczać proporcji syropu cukrowego. Powinien on wynosić najwyżej 2 litry syropu na 1 litr moszczu z porzeczek. Sposób, jak wykonać wino porzeczkowe krok po kroku, jest następujący.
Do produkcji domowego wina potrzebne będą specjalne drożdże winiarskie, z których musimy zrobić tak zwaną matkę, czyli rozmnożone drożdże. Na 2-3 dni przed planowanym rozpoczęciem wyrobu wina, umieszczamy w butelce pół litra rozgniecionych owoców oraz drożdże winiarskie. W tej butelce następuje wstępna fermentacja wina. Po około 2 dniach matka jest gotowa, co możemy poznać po intensywnym zapachu drożdży. Jeśli szukasz więcej inspiracji, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o winach domowych.
Początkiem procesu wyrobu domowego wina jest zrobienie moszczu z porzeczek. Owoce myjemy, przebieramy, aby usunąć zepsute, a następnie rozdrabniamy. Porzeczki najlepiej rozdrobnić przy pomocy miksera lub sokowirówki. Rozdrobnione porzeczki zalewamy ⅓ wody i gotujemy. Po ostygnięciu dodajemy matkę drożdżową oraz pożywkę dla drożdży.
Resztę wody wykorzystujemy do wykonania syropu cukrowego według proporcji podanych w przepisie. Ilość wody i cukru w poszczególnych przepisach są ważne, gdyż proporcje te decydują o mocy wina. Im więcej cukru i mniej wody, tym wino będzie mocniejsze.
Ostudzony syrop cukrowy wlewamy do moszczu i odstawiamy wszystko na około 10 dni. Moszcz mieszkamy kilka razy dziennie. Po tym czasie przecedzamy wino, aby usunąć owoce i martwe drożdże. Ponownie wlewamy do gąsiora, aby wino podlegało dalszej fermentacji. Po około 2 tygodniach wino można przelać do butelek. A może zainteresuje cię także ten artykuł z przepisem na wino z malin?
Wino z czarnej porzeczki
Idealnym surowcem do wyrobu domowych win mocnych i deserowych jest czarna porzeczka. Wino z czarnej porzeczki wykonuje się podobnie, jednak proces jego wykonania jest znacznie dłuższy.
Czarna porzeczka trudniej oddaje sok, dlatego też do wina z czarnej porzeczki konieczne jest odpowiednie przygotowanie moszczu. Porzeczki zalewamy wodą i odstawiamy na 24 godziny. Możemy również dodać pektoenzym i wtedy odstawiamy na 10 godzin.
Tak przygotowany moszcz wlewamy do gąsiora, dolewamy uprzednio wykonany syrop z cukru i wody oraz drożdże winiarskie. Gąsior zamykamy korkiem z rurką fermentacyjną, do której wlewamy wodę.
Po 2 tygodniach wino z czarnej porzeczki zlewamy do drugiego czystego gąsiora, aby pozbyć się osadów i resztek owoców. Gąsior odstawiamy w chłodnym miejscu na około rok czasu. Następnie możemy wino zlać do butelek. Wino z czarnej porzeczki uzyskuje pełnię smaku dopiero po 3 latach. Sprawdź także ten artykuł z przepisem na nalewkę z czarnej porzeczki.
Wino z porzeczek bez drożdży?
Czy można zrobić wino porzeczkowe bez drożdży? Oczywiście tak. Niestety wymaga to doświadczenia i początkującym twórcom zaleca się jednak korzystanie z drożdży winiarskich. Każdy owoc ma drożdże na skórce. Dlatego też, jeśli chcemy zrobić wino bez drożdży, nie należy owoców myć.
Wino bez drożdży wykonuje się podobnie, jak wyżej opisano. Istnieje 80% szansy, że takie wino się uda. W przeciwnym razie uzyskamy zamiast wina ocet.
Nalewka z porzeczek
Wykonanie wina domowej roboty jest nieco pracochłonne, dlatego też innym rozwiązaniem, aby cieszyć się owocami po sezonie jest nalewka z czerwonej porzeczki.
Aby powstała aromatyczna nalewka z czarnej porzeczki, przygotuj 1 kilogram czarnej porzeczki dokładnie umytej i pozbawionej szypułek. Owoce umieść w dużym słoju i zalej pół litra spirytusu i pół litra wódki. Zawartość słoja należy co 2-3 dni wymieszać. Po miesiącu odlej płyn do innego słoja, a owoce zasyp szklanką cukru. Jeśli całość jest zbyt kwaśna możesz dodać łyżkę miodu. Po tygodniu owoce zalej poprzednio odlaną nalewką i odstaw całość na kolejny tydzień. Po tygodniu możesz już rozlać nalewkę do butelek.
Wyrób domowego wina z porzeczek nie jest trudny i każdy, nawet początkujący, poradzi sobie mając odpowiedni przepis na wino domowe z czerwonej porzeczki. Pamiętajmy jednak, aby dokładnie trzymać się proporcji zawartych w przepisie. A może zainteresuje cię także ten artykuł z przepisem na wino z jeżyn?