Wino z truskawek – sprawdzone przepisy na wino truskawkowe krok po kroku
Wino z truskawek to jeden z tych alkoholi, które są bardzo lubiane i to nie tylko w naszym kraju – mimo że głównie w Polsce owoce te występują dość powszechnie i często można wyhodować je we własnym… ogródku. Opinie na temat win truskawkowych są bardzo przychylne, tym bardziej, że przepis na wino truskawkowe nie jest skomplikowany i krok po kroku wykonasz go w domu samodzielnie!
Jeśli szukasz więcej inspiracji, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o winie domowym.
Wino z truskawek
Uroki truskawkowego wina domowego
Opinie degustatorów pysznego wina z truskawek potwierdzają jednocześnie, że smakuje ono wybornie w szczególności jako wino deserowe – podawane do ciast czy lodów. Jak przygotować zapas wina na niemal cały rok?
Lista składników
- 16 kg truskawek
- 6 kg cukru
- 30 g kwasku cytrynowego
- 7 l wody
- pożywka i drożdże (istnieją też przepisy na wino truskawkowe bez drożdży)
Pamiętaj, że zrobienie wina w domu wymaga odpowiedniego sprzętu – pojemnika fermentacyjnego z rurką fermentacyjną, balonu fermentacyjnego, rozdrabniarki do owoców (ewentualnie tłuczka czy maszynki do mielenia) i mieszadła. Jeśli szukasz więcej porad, sprawdź także ten artykuł o owocach, z których warto zrobić wino.
Jak zrobić wino z truskawek – krok po kroku
- Umyj truskawki i usuń z nich szypułki.
- Czyste owoce rozdrobnij za pomocą zmielenia, ugniecenia bądź pokrojenia. Nie warto używać blendera, bo z truskawek nie może wyjść papka! W dodatku zmiażdżysz wtedy pestki i wino może stać się… gorzkie.
- Zmielone owoce wsyp do pojemnika fermentacyjnego. Po odfiltrowaniu owoców przelej wino do balonu.
- Dosyp kwasek cytrynowy – dzięki niemu wino będzie lekko kwaskowate i nie ściemnieje.
- Przygotuj syrop cukrowy – rozpuść 3 kg cukru w 4 l gorącej wody, odstaw do wystudzenia.
- Przygotuj drożdże wg instrukcji na opakowaniu. Wlej do moszczu letni bądź zimny syrop cukrowy oraz matkę drożdżową (wykonaną ok. 3-5 dni wcześniej).
- Wymieszaj nastaw, zamknij pojemnik pokrywą z rurką fermentacyjną i opisz go (data nastawu, nazwa, ilość składników).
- Po tygodniu dodaj syrop cukrowy (proporcje 2kg cukru na 3l wody). Zaczekaj miesiąc.
- Po upływie wskazanego czasu usuń cząstki truskawek oraz przelej płyn do balonu fermentacyjnego. Wino będzie fermentowało już bez udziału owoców. A może zainteresuje cię także ten artykuł o winie z jeżyn?
Truskawki a opinie o przetworach
Z truskawek można wykonać nie tylko przepis na wino truskawkowe. Możesz z nich zrobić bowiem także dżem, kompot czy mrożonki, a liście wysuszyć na aromatyczną herbatę. Truskawki same w sobie są doskonałe do spożycia, a w połączeniu z lodami, cukrem bądź śmietaną z całą pewnością zastąpią niejeden deser z cukierni!
Doskonale smakuje również nalewka z truskawek, którą jest bardzo prosto przyrządzić – bez udziału specjalistycznego sprzętu winiarskiego, jakie wymaga chociażby wino truskawkowe czy wino z ryżu. Co ważniejsze, nalewka z truskawek możesz zostać sporządzona bez drożdży! A to oznacza mniej czasu na sporządzenie trunku.
Przepis na wino truskawkowe
Wino z truskawek
Truskawki pełne są cennych substancji – zawierają m.in. witaminę C, fosfor, żelazo czy antocyjany. Nie należą do najtańszych owoców, stąd też rzadko wykorzystuje się je do przyrządzania wina. Częściej używa ich się jako materiał kiperski, dodawany w małej ilości do win deserowych. Oczywiście, to mocno podnosi wówczas ich walory smakowe i aromat. Zastanawiasz się, jak zrobić 16% wino z truskawek i wykorzystując do tego mniejsze proporcje? Oto przepis! Sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o alkoholach domowych.
Lista składników
- 7 kg dojrzałych truskawek
- 3,5 l wody
- 3 kg cukru
- drożdże + pożywka
- 5 g kwasku cytrynowego
Opinie potwierdzają, że wino z truskawek najlepiej jest przyrządzić latem – owoce są wówczas bardziej aromatyczne. Jak zabrać się do zrobienia wina domowego?
Wino truskawkowe – sposób przygotowania
- Dokładnie przebierz i wyrzuć zgniłe oraz zepsute owoce, następnie usuń z nich szypułki.
- Rozgnieć truskawki w naczyniu na miazgę, dodaj połowę cukru i zalej wrzątkiem – musi on przykryć rozgniecione owoce. Daj ostygnąć całości do temperatury pokojowej.
- Dodaj przygotowaną uprzednio matkę drożdżową oraz pożywkę dla drożdży. Przykryj całość ściereczką i daj fermentować miazdze przez około 2, 3 dni. Pamiętaj, żeby co jakiś czas zmieszać całość – na powierzchni miazgi pod wpływem fermentacji robi się bowiem piana. Ważne, żeby w pomieszczeniu nie było zimno!
- Odcedź resztki owoców i wyrzuć je, a następnie przelej do balonu fermentacyjnego powstały sok.
- Możesz przecedzić miazgę na durszlaku, odciskając ją dodatkowo przez np. tetrową pieluchę.
- Dolej do balonu jeszcze resztę wody oraz cukru (w postaci syropu). Popraw smak kwaskiem cytrynowym po zakończeniu procesu fermentacji.
- Zlej powstałe wino z truskawek do butelek i daj mu poleżakować. Smacznego! A może zainteresuje cię także ten artykuł z przepisami na wino z jabłek?
Wino truskawkowe – magiczne właściwości trunku domowego
Truskawki posiadają liczne właściwości zdrowotne oraz wartości odżywcze, a dodatkowo mają również niewiele… kalorii. Truskawki w winie poprawiają apetyt, ale też gaszą pragnienie, lecząc ból gardła i chrypkę! Picie wina truskawkowego przynosi ulgę w zaburzeniach układu moczowego i polepsza trawienie – w takich przypadkach powinno się je wypijać przed lub w trakcie posiłku. Pamiętaj jednak, żeby korzystać z tego magicznego napoju z umiarem!