Skrzydłokwiat - jakie wymagania ma roślina

Zanim przejdziemy do tego, z jakimi chorobami skrzydłokwiatów możemy się spotkać, co jest przyczyną tego, że skrzydłokwiat nie kwitnie, ma brązowe kwiaty, suche końcówki liści, plamy na liściach, zielone kwiaty, czy też, że żółkną liście rośliny, powinniśmy dowiedzieć się, jak prawidłowo pielęgnować i podlewać skrzydłokwiaty, aby choroby liści i kwiatów się nie pojawiły. Cena skrzydłokwiatu nie jest wysoka. Z reguły ceny skrzydłokwiatów wahają się w granicach około 30 zł. Nie zapominajmy jednak, że cena skrzydłokwiatu może różnić się w zależności od wielkości rośliny i odmiany.

Podczas uprawy najważniejsze jest to, żeby spełnić wszystkie wymagania, jakie ma roślina. Pośród wymagań najważniejsze jest oświetlenie. Skrzydłokwiaty powinny rosnąć w słonecznym miejscu, lecz nie takim, w którym docierać do nich będą bezpośrednie promienie słoneczne. Dodatkowo wymagają one dużej wilgotności powietrza i gleby.

By zachować odpowiednią wilgotność, powinno się codziennie zraszać roślinę odstałą wodą. Ważne jest też regularne podlewanie. Wiosną i latem powinno się nawozić kwiaty płynnym nawozem do roślin doniczkowych. Nie zapominajmy też, żeby minimalnie raz w tygodniu przetrzeć liście skrzydłokwiatu wilgotną szmatką i usuwać łodygi kwiatowe tuż nad ziemią, zaraz po przekwitnięciu kwiatów.

Choroby liści - najczęściej pojawiające się choroby skrzydłokwiatu

Co robić, gdy żółkną liście - jak z tym walczyć

Skrzydłokwiat trujący to roślina o niewielkich wymaganiach. Niestety niejednokrotnie zdarza się, że skrzydłokwiaty trujące zostają porażone przez choroby i szkodniki, z którymi musimy walczyć. By wiedzieć, jak walczyć z tymi chorobami, powinniśmy poznać kilka z bardziej znanych chorób, jakie atakują nasze rośliny.

Do najczęstszych chorób zaliczane są choroby liści, które mogą objawiać się suchymi końcówkami liści, czy też np. żółknięciem liści. Jednak co jest powodem żółknięcia liści? Otóż powodów może być wiele, natomiast jeśli w pierwszej kolejności zaobserwujemy suche końcówki liści, jest to znak, że nasz skrzydłokwiat znajduje się w zbyt suchym pomieszczeniu.

Jeśli więc zaobserwujemy początkowe stadium tego, że nasza roślina doniczkowa znajduje się w nieodpowiednim miejscu, a wilgotność wokół niej jest zbyt słaba, musimy od razu rozpocząć działania, dzięki którym powróci ona do zdrowia. Musimy wówczas zraszać nasze rośliny odstaną wodą. Co więcej, zaleca się także ustawienie podstawka wypełnionego wodą i żwirem pod donicę z kwiatem. W ten sposób zadbamy o utrzymanie odpowiedniej wilgotności. Aby zapobiec chorobom, sprawdź także ten artykuł na temat właściwej uprawy skrzydłokwiatu.

Plamistość liści - jedna z poważnych chorób liści

Kolejną chorobą jest plamistość liści skrzydłokwiatu i pierścieniowa plamistość liści. Te choroby wyrządzają znacznie więcej szkód niż w przypadku zbyt suchego powietrza, gdzie wystarczy zadbać o zraszanie i podlewanie skrzydłokwiatu, a także podwyższenie wilgotności powietrza.

W przypadku plamistości liści nasz skrzydłokwiat trujący bardzo się osłabi. Dolne liście zaczną więdnąć i pojawią się na nich ciemnobrązowe plamy otoczone jaśniejszą obwódką. Jeśli nasz kwiat zostanie zaatakowany przez pierścieniową plamistość liści, wtedy objawy są troszkę inne. Na liściach będziemy mogli zaobserwować jasnobrązowe, wodniste i okrągłe plamy, które po czasie się wykruszają, dodatkowo osłabiając roślinę.

Jeśli na naszych skrzydłokwiatach zauważymy tego typu objawy, powinniśmy niezwłocznie usunąć porażone przez chorobę liście. Następnym krokiem będzie przeprowadzenie oprysku, do którego możemy wykorzystać Bioczos, Biochitan, czy też Biochikol. Natomiast pozostałe środki to biopreparaty, które można użyć w domu.

Inne choroby skrzydłokwiatu i jego szkodniki - jak leczyć roślinę

Co robić, gdy skrzydłokwiat nie kwitnie - co jest tego powodem

Poza problemami związanymi z liśćmi, musimy zmierzyć się z tym, że nasz skrzydłokwiat nie zakwitnie, pojawią się brązowe kwiaty lub też zielone kwiaty. Pojawienie się zielonych kwiatów lub brązowych kwiatów może okazać się bardzo niebezpieczne, zwłaszcza wtedy, gdy jest to powiązane z usychaniem liści.

Skrzydłokwiat w doniczce w domu w czasie kwitnienia oraz choroby skrzydłokwiatu
Żółte liście i dlaczego skrzydłokwiat nie kwitnie, czyli choroby skrzydłokwiatu

Oczywiście zasychanie kwiatów może wiązać się z tym, że w pomieszczeniu, w którym hodowany jest skrzydłokwiat, wilgotność powietrza jest zbyt niska. Co więcej, może to być także powodem tego, że został on wystawiony na bezpośrednie promienie słoneczne. Jeśli natomiast roślina wypuszcza zielone kwiaty, może znaczyć to, że ma ona zbyt mało składników pokarmowych w glebie.

Dlatego w przypadku pojawienia się zielonych liści lub niekwitnięcia, powinniśmy zadbać o nawiezienie rośliny płynnym nawozem wieloskładnikowym, który przeznaczony jest właśnie do tych kwiatów lub roślin kwitnących. Jeśli natomiast spotkamy się z brązowieniem i wysychaniem kwiatów, musimy zastosować takie przeciwdziałania, jak w przypadku zżółkniętych liści.

Przędziorki i mszyce - jak walczyć z tymi szkodnikami

Poza chorobami możemy również spotkać się z nieproszonymi gośćmi, czyli szkodnikami, które będą żerowały na naszej roślinie. Do takich szkodników należą przede wszystkim przędziorki i mszyce, które powodują spore zmiany w rozwoju i wyglądzie naszej rośliny doniczkowej.

Przędziorki to szkodniki roślin, które doskonale czują się w suchych pomieszczeniach. Ich obecność możemy zauważyć przez pojawienie się żółtych i mozaikowatych plam na liściach skrzydłokwiatów. Dlatego po ich pojawieniu musimy użyć środki przędziorkobójcze i zadbać o wyższą wilgotność powietrza.

Jeśli na naszych roślinach zaobserwujemy zdecydowanie słabszy wzrost i niewielkie owady, które wydzielają lepką wydzielinę, oznacza to, że zostały one zaatakowany przez mszyce. Mszyce żerują na roślinach, wysysając ich soki, dlatego, jeśli chcemy się ich pozbyć, warto wykonać oprysk z wody i mydła.

ikona podziel się Przekaż dalej