Antraknoza roślin - opryski, skuteczne preparaty, zwalczanie
Co zrobić, jeśli na liściach kwiatów ogrodowych, warzyw i krzewów owocowych zauważymy małe lub duże brunatne plamy, często wklęsłe o nieregularnej strukturze? Czym zwalczać tę chorobę, która często prowadzi do obumarcia całej rośliny? Wyjaśniamy, jak rozpoznać antraknozę, czyli zgorzel, i jak ją odróżnić od innych chorób liści. Doradzamy, jak wykonać oprysk na antraknozę i jak wybrać skuteczne preparaty.
Jeśli szukasz więcej porad i informacji, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o szkodnikach.
Czym jest antraknoza roślin
Jak wygląda antraknoza
Na liściach, łodygach, owocach, a nawet korzeniach roślin możemy spotkać małe, brunatne plamki lub brunatne wklęsłe plamy o zdeformowanej strukturze. Tego rodzaju zmiany mogą oznaczać antraknozę, czyli zgorzel. Choroba ta spowodowana jest infekcją grzybiczą.
Antraknozę wywołują grzyby z rodzaju Colletotrichum gloeosporioides. Grzyb ten występuje na terenie całej Polski. Jego rozwojowi sprzyja upalna pogoda i duża wilgotność powietrza. Nasilenie tej choroby pojawia się co kilka lat i zagraża zbiorom warzyw, owoców i zbóż. Choroba rozprzestrzenia się bardzo szybko i może doprowadzić do wymarcia całych połaci upraw. Nasiona z zaatakowanych roślin nie nadają się do siewu. Zarodniki grzyba zimują w opadłych liściach i resztkach roślin. Przenoszą się także z wiatrem, wskutek czego mogą szybko zarażać nowe rośliny.
Jakich roślin najczęściej dotyka antraknoza liści
Antraknoza pojawić się może na różnych gatunkach roślin. Choroba ta dotyka zarówno drzewa owocowe, krzewy owocowe, kwiaty ozdobne, jak i rośliny doniczkowe. Pojawia się również na drzewach, zbożach i trawach.
Wśród roślin doniczkowych najczęściej antraknoza atakuje następujące gatunki:
- amarylis,
- fikus,
- kroton,
- difenbachia,
- bluszcz,
- storczyki.
Spośród roślin użytkowych i jadalnych najczęściej spotykana jest na takich roślinach, jak:
- pomidory,
- ziemniaki,
- cebula,
- fasola,
- warzywa dyniowate,
- krzewy porzeczki, maliny i jeżyny,
- orzech włoski,
- truskawki,
- winorośl.
Dla przykładu, na roślinach dyniowatych pojawiają się wodniste plamy, które z czasem brunatnieją, zwiększają się i powodują obumieranie i wykruszanie się tkanki. Choroba liści agrestu i porzeczki objawia się małymi plamkami na liściach i w krótkim czasie może doprowadzić do obumarcia wszystkich liści i owoców na krzewie. Na różnych częściach malin lub jeżyn objawia się w postaci purpurowych plam. Na orzechu włoskim choroba najpierw wywołuje żółte plamy na liściach, a następnie przechodzi na owoce, powodując ich gnicie.
Antraknoza często dotyka rośliny ozdobne. Na liściach pojawiają się owalne, brązowe plamy, które szybko się rozszerzają. Choroba może doprowadzić do obumarcia całej rośliny. Jeśli szukasz więcej porad, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o najczęstszych chorobach roślin.
Antraknoza roślin - czym zwalczać
Czy możliwe jest zwalczanie antraknozy sposobami domowymi lub ekologicznymi
Antraknoza jest groźną chorobą, która może przyczynić się do utraty plonów. Dlatego też ważnym etapem jest zapobieganie. Rolnicy dbają o dokładne sprawdzenie nasion, zaś przed wysianiem stosują specjalną zaprawę grzybobójczą, która niszczy różne grzyby, także te odpowiedzialne za antraknozę.
Jeśli w poprzednim roku wystąpiła antraknoza w rolnictwie, stosuje się odkażanie gleby przed siewem. Bardzo ważny jest również płodozmian, tak aby rośliny nieodporne na grzybice nie były sadzone jedne po drugich. Niemniej ważne jest również usuwanie wszelkich resztek roślinnych z pola.
Po zauważeniu antraknozy należy szybko usunąć zainfekowane części rośliny lub całą roślinę. W przypadku małych roślin, jak na przykład koniczyna, należy skosić całość. Jeśli żadne z tych działań nie dało rezultatu, konieczny będzie chemiczny oprysk na antraknozę.
Niestety nie istnieją domowe sposoby na antraknozę, które możemy zastosować w ogródku lub na działce. Po zauważeniu zmian spowodowanych chorobą należy usunąć porażone części roślin. Stosuje się metody zapobiegania, jak:
- usuwanie i utylizacja opadłych liści i części roślin,
- unikanie moczenia liści w czasie podlewania,
- przerzedzanie krzewów i drzew, tak aby miały jak najlepszą wentylację,
- unikanie sadzenia roślin zbyt gęsto.
Możemy również stosować preparaty ekologiczne na bazie czosnku lub wyciągu z grejpfruta. Preparaty te zapobiegają i zwalczają istniejące zakażenia, gdyż wzmacniają odporność roślin.
Zwalczanie antraknozy - oprysk na antraknozę i skuteczne preparaty
Zwalczanie antraknozy jest bardzo trudne, gdyż zarodniki grzyba mogą uodpornić się na środki chemiczne. Ponadto skuteczne preparaty przeciwko antraknozie są często bardzo toksyczne i należy stosować je przed zawiązaniem się owoców, w przeciwnym razie owoce nie nadawałyby się do sprzedaży.
Czym zwalczać antraknozę? Stosujemy przeznaczone do tego środki grzybobójcze w sposób zgodny z instrukcją na opakowaniu. Opryski na antraknozę powtarzamy 2 - 3 razy co 7 - 10 dni. Zwalczanie antraknozy nie jest łatwe, dlatego też warto zmieniać preparaty. Jeśli antraknoza pojawi się na roślinach doniczkowych, usuwamy porażone części roślin lub całe rośliny. Jeśli to nie przynosi rezultatów i choroba przenosi się na inne rośliny, koniecznością będą chemiczne opryski na antraknozę.