Bakterioza lilaka - objawy i przyczyna

Choroba bzu - przyczyny i objawy

Lilak, popularnie zwany bzem, jest jednym z najpopularniejszych, kwitnących krzewów ogrodowych. Zdobi ogrody i zieleń miejską. Kwitnienie bzów jest symbolem ukwieconej wiosny. Co jednak zrobić, jeśli występuje choroba bzu - krzewy nie kwitną, zaś liście pokrywają się plamami lub skręcają się.

Najczęściej występujące choroby lilaka:

  • wirusowa choroba bzu objawiająca się mozaiką na liściach,
  • mykoplazmatyczna choroba bzu zwana też panikulacją, która powoduje karłowacenie i obumieranie bzu,
  • grzybowe choroby bzu, charakteryzujące się powstawaniem szaro-brunatnych plam z ciemną obwódką,
  • mączniak prawdziwy,
  • bakterioza lilaka wywołana przez bakterie Pseudomonas syringae.

Bakterioza lilaka - przyczyna i objawy

Chorobę tę wywołują bakterie Pseudomonas syringae, które atakują pędy, liście, pąki i kwiaty. Bakteryjna choroba bzu zaczyna się od powstawania małych plam na korzeniach. Pojawiają się także małe, okrągłe plamy na liściach, najczęściej na szczytach pędów. Plamy te powiększają się i czernieją. W rezultacie liście opadają. Później pojawiają się plamy na pędach, które powiększają się, obejmując cały pęd. Pędy objęte chorobą stają się kruche i łamliwe i szybko obumierają. Zmiany chorobowe mogą pojawić się także na kwiatach, które ciemnieją i zasychają. Cechą charakterystyczną tej choroby, pozwalającą odróżnić ją od innych chorób, jest nekroza tkanek, która sprawia, że obumarłe liście są czarne.

Choroba atakuje bzy we wszystkich regionach, zarówno krzewy ozdobne w parkach i ogrodach, jak i bzy hodowane na kwiaty w szklarniach. Bakterie przenoszone są przez wiatr, deszcz, szkodniki, a także na narzędziach ogrodniczych służących do przycinania bzu. Bakteria wnika do rośliny przez ranki i uszkodzenia, a także przez naturalne otwory w tkankach. Rozwojowi choroby sprzyja chłodna i wilgotna pogoda, a także przemarznięcie krzewów w czasie zimy. Bakteria zimuje w opadłych liściach oraz w porażonych częściach rośliny. Sprawdź także ten artykuł na temat zwalczania czarnej plamistości liści.

Zwalczanie bakteriozy lilaka - czy możliwe jest leczenie bzu

Leczenie zakażonych roślin polega na odcinaniu zainfekowanych pędów i gałęzi. Miejsca po odcięciu części krzewu należy posmarować maścią ogrodniczą. Pędy odcinamy z pewnym zapasem. Używane do tego celu narzędzia należy dezynfekować. Bardzo ważne jest wygrabianie i palenie zeschłych liści.

Po zauważeniu pierwszych objawów choroby należy zastosować oprysk środkiem przeciw bakteriom. Stosuje się takie środki chemiczne jak: Miedzian lub Biosept. Zapobieganie chorobom bzu zazwyczaj wykonuje się przez przycinanie gałązek bzu po przekwitnięciu. Dzięki temu bez ładniej kwitną w następnym sezonie i usuwamy ewentualne siedliska bakterii.

Bakterioza lilaka na roślinach, a także rozpoznanie, zapobieganie i zwalczanie metodami naturalnymi oraz chemicznymi
Bakterioza lilaka i rozpoznawanie choroby krok po kroku, czyli jak wyglądają objawy i jak przeprowadzić zwalczanie w sposób prawidłowy
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 95,4% czytelników artykuł okazał się być pomocny