Bakterioza lilaka - jak wygląda, objawy, zwalczanie, skuteczne preparaty i opryski
Co robić, jeśli na krzewach bzu pojawiły się brunatne plamy na liściach? Plamy obejmują całe pędy, zaś piękny krzew nie zakwita, lub kwiaty są skarłowaciałe i opadają. Czy istnieją skuteczne metody zwalczania tej choroby? Przedstawiamy, jak wygląda zwalczanie tej groźnej choroby bzu. Doradzamy jak wybrać najskuteczniejsze preparaty i jak wykonać opryski porażonego krzewu.
Jeśli szukasz więcej porad i informacji, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o chorobach roślin.
Jak wygląda bakterioza lilaka
Bakteryjna choroba bzu - objawy
Lilak, popularnie zwany bzem, stanowi jeden z najpopularniejszych krzewów kwitnących, jaki wiosną zdobi nasze ogrody, parki i zieleń miejską. Białe i fioletowe, ukwiecone krzewy bzu są symbolem kolorowej wiosny.
Co robić, jednak jeśli krzew nie zakwita, lub kwiaty są małe, karłowate i szybko zamierają? Krzew toczy choroba bzu, która objawia się brunatnymi plamami na liściach, szczególnie na wierzchołkach pędów. Plamy powiększają się, a liście powoli obumierają. Nekroza na liściach robi się czarna, co jest charakterystycznym objawem tej choroby, pozwalającym odróżnić ją od innych chorób. Objawy choroby mogą zająć całe pędy krzewu, które stają się brunatne, łamliwe i kruche. Pędy dotknięte chorobą łamią się i zwisają z krzewu lub odpadają. Choroba atakuje także kwiaty, które są mniejsze i szybko usychają.
Przyczyną choroby jest bakteria Pseudomonas syringae, która atakuje liście, gałązki i kwiaty. Bakterioza lilaka może doprowadzić do obumierania pędów, a nawet do uschnięcia całego krzewu. Bakteryjna choroba bzu występuje w różnych regionach świata i Polski. Bakterie przenoszone są przez wiatr, deszcz, owady, jak również na narzędziach służących do pielęgnacji i przycinania bzu. Bakterie wnikają do rośliny przez naturalne szparki w tkankach rośliny oraz przez różnego rodzaju ranki i uszkodzenia, jak również przez miejsca żerowania owadów. Bakterioza lilaka rozwija się szczególnie dobrze w warunkach dużej wilgotności oraz na krzewach, które przemarzły w czasie zimy.
Zwalczanie choroby bzu - skuteczne metody, preparaty i opryski
Bakterioza lilaka jest groźną chorobą bzu. Jej objawy sprawiają, że krzewy tracą atrakcyjny wygląd i walory ozdobne. W przypadku tej choroby bardzo ważne jest zapobieganie poprzez przycinanie krzewów bzu zaraz po przekwitnięciu.
Bakterie utrzymują się w opadłych liściach i porażonych częściach rośliny. Dlatego też bardzo ważne jest usuwanie i grabienie opadłych liści. Liście i gałązki ze śladami choroby należy palić. Zwalczanie choroby polega przede wszystkim na usuwaniu porażonych liści, gałązek i kwiatów. Narzędzia służące do przycinania krzewu należy starannie zdezynfekować. Gałązki przycinamy z pewnym zapasem, a miejsca przycięcia smarujemy maścią ogrodniczą. Sprawdź także ten artykuł na temat zwalczania zgnilizny twardzikowej.
Do zwalczania tej choroby stosuje się także opryski. Stosujemy głównie takie preparaty jak Miedzian zawierający fungicydy oraz Biosept. Możemy również stosować inne preparaty przeznaczone do zwalczania tej choroby.