Biała zgnilizna - jak rozpoznać, objawy, zwalczanie, opryski, domowe sposoby
Biała zgnilizna jest groźną chorobą grzybiczą, której objawem jest biały, watowaty nalot na cebulach i liściach roślin. Choroba atakuje różne rośliny uprawne i ozdobne i powoduje znaczne straty, gdyż jej zwalczanie jest w większości przypadków niemożliwe. Nie istnieją domowe sposoby zwalczania infekcji grzybiczych. Natomiast opryski fungicydami nie zawsze są skuteczne. Wyjaśniamy jakie uprawy atakuje biała zgnilizna i jak wygląda jej zwalczanie.
Jeśli szukasz więcej porad i informacji, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o chorobach roślin.
Biała zgnilizna - groźna choroba grzybiczna cebuli - objawy i przebieg
Jak przebiega choroba grzybiczna cebuli
Choroby grzybicze roślin uprawnych prowadzą do znacznych strat w rolnictwie, gdyż rośliny dotknięte pleśnią lub zgnilizną nie nadają się do spożycia, sprzedaży, ani przechowywania. Szczególnie narażone na infekcje grzybicze są cebule. Do najczęściej występujących chorób grzybowych cebuli należą:
- fuzaryjna zgnilizna cebuli,
- mączniak rzekomy,
- alternarioza cebuli,
- biała zgnilizna cebuli (Sclerotium cepivorum).
Biała zgnilizna dotyka takich roślin i upraw, jak:
- cebula,
- czosnek,
- por,
- szczypiorek,
- dymka,
- ozdobne rośliny cebulowe,
- hortensje,
- winogrona,
- pieczarki.
Biała zgnilizna atakuje nie tylko rośliny cebulowe, lecz także uprawy pieczarek. Groźną chorobą jest również biała zgnilizna winogron, objawiająca się przebarwieniem owoców. Owoce winogron stają się jasnobrązowe, po czym zasychają i opadają.
Biała zgnilizna dopada również ozdobne krzewy hortensji. Zakażenie zaczyna się od gnicia korzeni rośliny. Choroba ta atakuje zwykle młode krzewy hortensji, dla których jest zabójcza. Zakażenie korzeni sprawia, że roślina nie może pobierać wody i składników odżywczych z podłoża. Objawem widocznym choroby jest biały, watowaty nalot na liściach, na którym widać małe, czarne sklerocja, czyli przetrwalniki grzyba. W takim przypadku, aby uratować krzewy hortensji, stosuje się opryski fungicydami.
Biała zgnilizna cebuli - głównie objawy
Choroba grzybiczna cebuli pojawia się w czerwcu, zaś jej pierwsze objawy widać w postaci zahamowania wzrostu roślin. Liście żółkną i więdną. Po wykopaniu roślin cebulowych zauważamy białą grzybnię z niewielkimi sklerocjami. Te sklerocja stanowią charakterystyczną cechę i sposób rozpoznania choroby. Są one czarne i przypominają ziarnka maku.
Choroba ta może spowodować zamieranie roślin, tak że możemy obserwować całe place obumierających roślin na plantacji. Szczególnie duże straty obserwuje się w uprawie cebuli ozimej sadzonej jesienią. Połacie zarażonych roślin znajdujemy często w miejscach oddalonych od siebie, gdzie miało miejsce zakażenie gleby grzybnią. W miejscach tych doszło do zaatakowania korzeni roślin i piętki cebul. Na cebulach rozwija się mokra zgnilizna, a na brzegu cebuli u wylotu korzeni pojawia się biały nalot grzybni.
Każda choroba grzybiczna spowodowana jest infekcją grzybową. W tym przypadku jest to grzyb z gatunku Sclerotium cepivorum. Rozwojowi grzyba sprzyja temperatura w przedziale 17-21°C. Grzyby rozwijają się w resztkach pożniwnych. Sprawdź także ten artykuł na temat zwalczania czarnej plamistości liści.
Zwalczanie białej zgnilizny - domowe sposoby i preparaty chemiczne
Biała zgnilizna należy do chorób trudnych do zwalczania. Nie istnieją żadne domowe sposoby zniszczenia grzyba. Można stosować różne sposoby zapobiegania, jak:
- stosowanie dobrego materiału do sadzenia,
- zaprawa nasion fungicydami,
- dokładne usuwanie resztek pożniwnych z pola,
- płodozmian.
Jeśli już zauważymy siedliska choroby, należy usunąć porażone rośliny, które należy zutylizować lub spalić. Zarodniki grzyba utrzymują się w glebie przez co najmniej 3 lata. Dlatego też zaleca się płodozmian i unikanie uprawy na tym samym polu lub grządkach w warzywniku roślin podatnych na tę chorobę. Niektóre źródła zalecają przerwę nawet do 8 - 10 lat. Zwalczanie samej choroby, jeśli już wystąpi, jest niemożliwe, a roślin nie da się uratować. Jeśli siedliska występowania choroby są niewielkie, stosuje się preparaty grzybobójcze.
Podobnie trudne jest zwalczanie białej zgnilizny winogron. W tym przypadku stosuje się opryski fungicydami, wykorzystując preparaty do zwalczania mączniaka rzekomego winogron.