Brunatna plamistość liści pomidora – objawy

Brunatna plamistość liści (pleśń) to choroba grzybowa. Wywołuje ją podstępny grzyb Cladosporium fulvum, który potrafi całymi latami zimować w podłożu a nawet na elementach konstrukcyjnych w tunelu foliowym. Choroba rozwija się właśnie na liściach, jednak ma wpływ na całą roślinę. Błyskawicznie potrafi zająć całą plantację.

Pierwsze objawy pojawiają się na dolnych liściach. Początkowo pojawiają się na nich żółte plamy, co sprawia, że chorobę można pomylić z innymi schorzeniami – żółknięcie liści pomidorów może być objawem wielu chorób. Plamki mają około 1 cm średnicy, nie więcej. Z czasem zaczynają się powiększać i ciemnieć, aż stają się brunatne stąd nazwa brunatna/brązowa plamistość. Na dolnej stronie liścia można zauważyć szarawy nalot – to zarodniki grzybów, które rozprzestrzeniają się na inne rośliny. Liście umierają i zasychają, potem to samo dzieje się z szypułkami i działkami kwiatów. Owoce z reguły nie wyglądają gorzej, ale na zainfekowanej roślinie przestają rosnąć i rzadko dojrzewają.

Szkodliwość brunatnej plamistości liści pomidora

Jak tylko zauważysz, że lekko żółte liście pomidorów, sprawdź, czy pozostałe objawy się zdarzają. Brunatna plamistość to naprawdę poważna choroba. Jej rozwinięcie się w tunelu foliowym może oznaczać, że przez kilka lat będziesz miał z nią problem. Brązowienie, a wcześniej żółknięcie liści pomidorów samo w sobie nie jest kłopotem. Gorzej, że przez to w dużej mierze zahamowuje się fotosynteza.

A to już oznacza problem dla całej rośliny. Jeśli brunatna plamistość pojawi się na liściach wcześnie i porazi też kwiaty, pomidory się nie zawiążą. Jeśli pojawi się w momencie, kiedy owoce będą młode i zielone – nie pozwoli im dojrzeć. To ogromna strata dla upraw handlowych, ale równie przykra dla ogrodników. Nie można zapomnieć, że choroby liści pomidorów mogą roznieść się na inne rośliny, zarówno uprawne, jak i ozdobne. Jeśli szukasz więcej porad, sprawdź także ten artykuł o chorobach pomidorów.

Przyczyny pojawiania się brunatnej plamistości

Plamistość liści pomidorów pojawia się w ogrodzie, ale raczej można jej zapobiec. O wiele częściej pojawia się pod folią i w uprawach szklarniowych. Tam grzyb Cladosporium fulvum ma najlepsze warunki do rozwoju. Jeśli jest więcej niż 15 stopni ciepła a wilgotność osiąga 90%, zarodniki budzą się i zaczynają zajmować rośliny.

Chore liście pomidora, czyli brunatna plamistość liści pomidora i porady jak zwalczać
Brunatna plamistość liści pomidora oraz jej rozpoznanie i zwalczanie, a także zabopieganie

Grzyb może zimować w podłożu. Jest odporny na mróz i susze, dobrze się przechowuje nawet przez wiele miesięcy jak nie lat. Najczęściej zimuje w resztkach roślin, także w podłożu. Często zajmuje także elementy konstrukcji – paliki, łączenia szyb czy sznury. Pod folią może zajmować niemalże każde miejsce. Dlatego jeśli nie zastosujesz odpowiednich środków zaradczych, żółte liście pomidora będą pojawiały się rokrocznie. Brunatną plamistość bardzo łatwo roznieść po ogrodzie i innych uprawach. Zarodniki przenoszą się na narzędziach i nawet rękawiczkach. Mogą także zawędrować z kroplami wody czy podmuchami wiatru w odległe części ogrodu.

Brązowa plamistość na liściach pomidora – zwalczanie

Kiedy tylko pojawią się choroby liści pomidorów, należy rozpocząć ich zwalczanie. Warto zacząć od usunięcia porażonych roślin, i to jak najszybciej. Dodatkowo należy także zastosować oprysk pomidorów fungicydami przeznaczonymi do ochrony roślin i zarejestrowanymi w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Rodzaj preparatu jest zależny w dużej mierze od poziomu rozwoju pomidorów. Najbardziej uniwersalnym zdaje się być Scorpion 325 SC. Te preparaty sprawdzają się także w walce z innymi chorobami grzybowymi, jak na przykład septorioza liści pomidora czy szara pleśń.

Niestety oznacza to, że trzeba będzie przeprowadzić nie tylko oprysk pomidorów, lecz także zdezynfekować wszystkie elementy konstrukcji pod folią. Należy także spryskać narzędzia i doniczki, na przykład myjąc je ogrodniczym mydłem potasowym. Dzięki temu wszystkie te elementy będą odkażone. Rękawiczki należy wyrzucić.

Brunatna plamistość liści pomidora – zapobieganie

W przypadku wszystkich chorób grzybowych, także takich jak septorioza liści pomidora czy szara pleśń, zapobieganie jest najważniejszym czynnikiem. I nie chodzi tylko o regularne odkażanie podłoża czy opryski prewencyjne, lecz także sprawienie, by grzyby nie miały możliwości rozwoju. Jak to zrobić?

Przede wszystkim ważne jest regularne wietrzenie szklarni i tunelów, by zmniejszyć poziom wilgotności, który tam panuje. Co więcej, należy uważać także, by podczas podlewania nie zmoczyć liści pomidora. Odpowiednia rozstawa roślin gwarantuje, że będą mogły się lepiej wietrzyć. Warto także stosować płodozmian, po pomidorach uprawiają rośliny odporne. Jeśli jednak problem z brunatną plamistością liści nie mija, należy wybierać wyłącznie nowe odmiany, które są bardziej odporne na chorobę. Wiele wskazuje na to, że pomidory koktajlowe rzadziej spotyka plamistość liści niż te standardowe.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 96.4% czytelników artykuł okazał się być pomocny