Brunatna zgnilizna drzew pestkowych (Monilinia laxa) - jakie są objawy tej choroby

Brunatna zgnilizna drzew pestkowych, znana także pod nazwą szarej zgnilizny lub moniliozy wiśni, śliwek itp., jest bardzo groźną chorobą, która sprawia, że owoce na drzewie zaczynają gnić. Możemy wtedy zaobserwować brunatne i gnilne plamy oraz charakterystyczne szare brodawki.

Warto wiedzieć, że brunatna zgnilizna drzew pestkowych atakuje przede wszystkim wiśnie, czereśnie, brzoskwinie, śliwy, a także morele. Dlatego, gdy w naszym ogrodzie znajdują się właśnie tego typu drzewa, powinniśmy zwrócić uwagę na to, by cały czas mieć pod kontrolą to, jaki jest stan zdrowotny naszego drzewostanu.

Monilioza wiśni i innych drzew to choroba, którą wywołuje paciornica pestkowcowa (Monilinia laxa) oraz paciornica owocowa (Monilinia fructigena), które atakują wiśnie, czereśnie, a także śliwki, natomiast rzadziej atakowane są również morele i brzoskwinie. Nazwa monilioza wiśni pochodzi właśnie od łacińskich nazw patogenów, które powodują tę chorobę.

Brunatna zgnilizna drzew pestkowych najwcześniej zauważana jest na wiśniach, ponieważ już na początku IV. W tym okresie możemy zauważyć, że kwiaty na naszych drzewkach zaczynają robić się brązowe i zasychają, tak samo, jak liście i krótkopędy. Z kolei na innych gatunkach drzew owocowych możemy zaobserwować rozwijanie się choroby dopiero w momencie, gdy mają już one owoce. Porażone przez chorobę owoce zasychają, deformują się i zostają w takiej postaci na drzewie. Zazwyczaj atakowane są owoce, które w wyniku deszczu lub przez owady, doznały uszkodzenia skórki. Jeśli szukasz więcej porad, sprawdź także ten artykuł o chorobach wiśni.

Szara zgnilizna - jakimi środkami ochrony możemy ratować nasze drzewa

Brunatna zgnilizna drzew pestkowych (Monilinia laxa) - jak wygląda zwalczanie tej choroby wiśni

Jeśli na naszych drzewkach owocowych pojawi się brunatna zgnilizna drzew owocowych, powinniśmy przystąpić do jej zwalczania. Zwalczanie właśnie tej choroby polega przede wszystkim na usuwaniu porażonych przez chorobę części roślin, czyli takich pędów, które są wysuszone i na których kwiaty i liście są brązowe i zaschnięte. Dodatkowo na gatunkach, na których choroba pojawia się już w momencie owocowania, powinniśmy usunąć te gałęzie, na których widoczne są porażone owoce.

Pamiętajmy też o tym, by nie pozostawiać na drzewie zakażonych owoców. Dlatego najlepszym rozwiązaniem jest usuwanie zmumifikowanych owoców w momencie, gdy zauważymy je w okresie dojrzewania rośliny, a najlepiej od razu po zaobserwowaniu plam, brodawek i śladów gnicia na owocach.

Jeśli jednak już w poprzednich latach mieliśmy problem z brunatną zgnilizną drzew pestkowych, powinniśmy pamiętać o działaniach zapobiegawczych, a mianowicie o tym, by wiosną opryskać nasze drzewka już w pierwszej fazie kwitnienia, a następnie w okresie pełni kwitnienia.

Szara zgnilizna - czym i kiedy pryskać drzewa

Monilioza może być zwalczana na dwa sposoby. Pierwszym z nich jest zwalczanie ekologiczne, które przeprowadza się jeszcze przed zastosowaniem zwalczania chemicznego. Do tego posłużyć nam może wywar ze skrzypu polnego, który stosujemy jako oprysk w rozcieńczeniu z wodą w stosunku 1:4.

Zamiast tego można skorzystać z wyciągu krwawnika pospolitego w rozcieńczeniu 1:10 albo nawet z naparu z chrzanu, który używa się bez rozcieńczenia. Tymi preparatami opryskujemy nasze drzewa w początkowej fazie kwitnienia, a także podczas kwitnienia. Korzystanie z tego rozwiązania w innym terminie nie będzie skuteczne.

Zwalczanie chemiczne powinno być przeprowadzane wtedy, gdy środki ekologiczne nie przyniosły efektów albo wtedy, gdy choroba poraża bardzo duże części roślin.

Brunatna zgnilizna drzew pestkowych oraz jej rozpoznanie i zwalczanie krok po kroku
Brunatna zgnilizna drzew pestkowych oraz jakimi środkami ją zwalczać

Pierwsze opryski przeprowadza się na wiśniach i czereśniach już na początku kwitnienia i w trakcie kwitnienia.

Inne podobne choroby wiśni, jabłek i innych drzew owocowych

Brunatna zgnilizna drzew ziarnkowych - z jakich środków ochrony można korzystać w walce z chorobą

Jeśli w naszym ogrodzie lub w sadzie znajdują się grusze, lub jabłonie, wtedy możemy spotkać się z brunatną zgnilizną drzew ziarnkowych, która jest tak samo niebezpieczna, jak brunatna zgnilizna drzew pestkowych. Objawia się ona przede wszystkim gniciem owoców na drzewach.

Pierwsze objawy możemy zauważyć już w V, gdy zaczynają kwitnąć jabłonie oraz gdy jest ciepło i wilgotno. Wtedy właśnie zaczynają brązowieć i zasychać kwiaty, które zostają na pędach. Właśnie z takich kwiatów grzyby przenikają już w głąb pędów, na których pojawiają się brodawki w żółtokremowym kolorze. Częściej możemy zauważyć jednak brunatne i gnilne plamy na owocach. 6

Gorzka zgnilizna - czym pryskać drzewa, by się jej pozbyć

Gorzką zgniliznę możemy zaobserwować przede wszystkim na wiśniach, ale także na truskawkach, jabłkach, papryce, łubinie, drzewach cytrusowych i wielu innych roślinach. Jest to choroba bardzo niebezpieczna, w szczególności na wiśni, na której występuje bardzo często.

Możemy ją poznać po tym, że na owocach zauważymy gnilne plamy, na których często zauważalne są niewielkie brodawki. Z brodawek wydobywają się wycieki o barwie jasnopomarańczowej. Chorobę możemy spotkać na owocach, które są jeszcze na drzewach, zebranych owocach i dłużej przechowywanych owocach.

Rozwój gorzkiej zgnilizny możemy ograniczyć przez formowanie korony, przerzedzanie gałęzi i zabezpieczaniu ran po cięciu specjalną pastą. Dodatkowo powinniśmy usuwać z drzewa porażone i zaschnięte owoce, a także warto zastosować fungicydy, których używa się 2 tygodnie po kwitnieniu.

ikona podziel się Przekaż dalej