Choroby agrestu i zwalczanie chorób atakujących uprawę

Choroby owoców agrestu, najczęściej powodują zdecydowanie mniej obfite plony lub ich całkowity brak. Wyjątkowo zaniedbane drzewka nadają się wyłącznie do usunięcia. Dlatego warto dowiedzieć się, w jaki sposób konkretne choroby zaczynają się objawiać, by móc jak najszybciej zareagować. Zwalczanie chorób najczęściej odbywa się za pośrednictwem dedykowanych środków ochrony roślin.

Do najczęściej występujących chorób agrestu zaliczają się:

  • Amerykański mączniak – są to choroby grzybowe spowodowane przez Sphaerotheca mors-uvae. Szara pleśń pokrywa owoce, które nie nadają się już do spożycia. Natomiast wczesną wiosną możemy jeszcze zauważyć na wierzchołkach pędów niepokojące objawy. Profilaktyka obejmuje stworzenie krzewom odpowiednich warunków, szczególnie słonecznego stanowiska z zachowaniem małej gęstości pędów. Zwalczanie choroby w zależności od stadium może odbyć się przy użyciu takich środków jak Nimrod 250 EC czy też Zato 50WG. Sprawdź także zebrane tutaj artykuły o chorobach roślin.
  • Rdza agrestowo – turzycowa – to kolejne choroby grzybowe, które najczęściej są spowodowane ciepłą jesienią, a także występowaniem w pobliżu sadzonek podmokłych terenów. Tak jak amerykański mączniak zwalczamy przy pomocy fungicydów. Sprawdzą się takie preparaty, jak Vondozeb 75 WG czy też Penncozeb 80 WP.
  • Czarna plamistość – chorobę grzybową wywołuje słoneczne stanowisko, a także wysoka wilgotność powietrza. Choroby owoców agrestu objawiają się poprzez czarne plamy na owocach. Zaleca się stosowanie profilaktyki w celu usuwania starych liści, będących siedliskiem dla grzyba.
  • Antraknoza liści porzeczki – inaczej opadzina liści porzeczki. Choroba jest wywoływana przez grzyb Drepanopeziza ribis. Na owocach pojawiające się brązowe plamki, informują nas o tym, iż roślina została zarażona. Profilaktycznie możemy usuwać stare liście z krzewu, natomiast do polecanych środków chemicznych zalicza się Score 250 EC. Sprawdź także zebrane tutaj artykuły o krzewach owocowych.
Gałązka owocującego agrestu, a także choroby agrestu, ich zwalczanie, rozpoznanie, opryski i środki
Choroby agrestu i ich zwalczanie – poradnik praktyczny

Agrest i jego szkodniki

Jeżeli zauważymy na roślinie biały nalot lub na owocach wystąpi szara pleśń, to dla nas jest informacja o tym, że z krzewem dzieje się coś niedobrego. Jeżeli chodzi o szkodniki, to dla uprawy są one również niebezpieczne, jak choroby grzybowe.

Do szkodników, które mogą zaatakować krzew agrestu, zaliczają się:

  • Przeziernik poprzeczkowiec – są to larwy oraz dorosłe motyle, które wyjadają listki oraz pędy. W tym przypadku dobrze sprawdzi się Wojownik 050 CS.
  • Mszyce - szary lub biały nalot na liściach może informować nas o tym, że agrest został zaatakowany przez mszyce. Do skutecznych środków ochrony roślin zalicza się, m.in. Agro Pirymikarb 500 WG.
  • Przędziorek chmielowiec – szkodnik atakuje przede wszystkim w czasie upalnych i suchych dni. Obecność roztocza na agreście objawia się poprzez żółknięcie, a następnie usychanie liści. Poleca się zastosowanie środka Ortus 05 SC. A może zainteresują cię także artykuły o dereniu jadalnym?
ikona podziel się Przekaż dalej