Choroby borówki amerykańskiej

Borówka amerykańska a zgorzel pędów owocowych

Najczęściej pojawia się na pędach jednorocznych i dwuletnich. Gdy borówka zostaje dotkniętą tą chorobą, w jej dolnej partii zaczynają tworzyć się małe plamki z czerwonawą obwódką. Następnie plamy te powiększają się i przybierają barwę szarą, a na ich powierzchni tworzą się czarne owocniki.

Zgorzel pędów może dotknąć całego ich obwodu – prowadząc do śmierci wszystkich pędów rośliny. Jest to bardzo powszechna choroba, na którą szczególnie narażona jest borówka amerykańska bluecorp. Choroby atakujące borówkę amerykańską mogą pojawiać się na każdej części rośliny.

Szara pleśń borówki amerykańskiej

Objawy choroby to brunatnienie i zasychanie pędów oraz kwiatów borówki, a także gnicie jej owoców. Na liściach tworzą się z kolei duże i brunatne plamy – jest to tzw. brązowienie liści. Gdy powietrze jej bardzo wilgotne, na owocach pojawia się nalot – szara pleśń borówki amerykańskiej.

Choroba powoduje zgorzel wierzchołków młodych pędów, narażając na gnicie kwiaty, liście oraz owoce. Jeśli szukasz więcej informacji, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o borówce amerykańskiej.

Antraknoza borówki

Choroby borówki amerykańskiej są naprawdę różne. Bardzo charakterystyczną z nich jest antraknoza borówki. Kiedy owoce zostaną nią dotknięte, zaczynają gnić. Zgnić mogą również pędy czy liście.

Choroba najbardziej widoczna jest na dojrzewających jagodach – objawia się jako drobne i ciemne plamy o różnym kształcie. Plamy te z czasem stają się duże i… czarne.

Mączniak prawdziwy atakujący borówkę amerykańską

Pojawia się na dolnej stronie liści oraz na kwiatach, zostawiając białoszary nalot. Są to główne objawy, jakie sygnalizują pojawiające się na borówce szkodniki. Nalot ten tworzony jest zazwyczaj przez zarodniki konidialne i grzybnię patogenu.

Borówka po „odwiedzinach” mączniaka zamiera (głównie kwiaty), z kolei jej owoce pokryte zostają nalotem – tracąc tym sposobem swoją konsumpcyjną wartość. Sprawdź także ten artykuł o mączniaku prawdziwym i rzekomym.

Biała plamistość liści borówki

Choroba objawia się głównie na liściach, pod postacią drobnych plam – w środku są biało-szare, a na zewnątrz nich robią się czerwono-brunatne obwódki. Powierzchnia plam często zakrywana jest później drobnymi i ciemnymi owocnikami.

Kiedy borówka zostanie mocno dotknięta chorobą, zaczyna pojawiać się przedwczesne zamieranie oraz opadanie liści. Biała plamistość liści borówki może czasem dotknąć również pędów bądź owoców.

Choroby borówki amerykańskiej na liściu
Choroby borówki amerykańskiej – najczęstsze problemy i sposoby ich rozwiązywania

Zwalczanie chorób borówki amerykańskiej

Choroby borówki amerykańskiej - jak im zapobiegać?

Aby nie dopuścić do wystąpienia choroby, należy pamiętać o wielu ważnych zasadach:

 1. Sadź materiał do własnej uprawy tylko z kwalifikowanych szkółek.
 2. Wysadzaj borówki w odpowiedniej rozstawie, zapewniając krzewom wentylację – najlepiej co 2 m w rzędzie, przy jednoczesnym zachowaniu 2,5 m odstępów między następnymi rzędami.
 3. Kupuj odmiany mniej podatne na choroby borówki amerykańskiej.
 4. Dbaj o prawidłową pielęgnację i nawożenie borówki amerykańskiej – zaniedbane oraz osłabione rośliny szybciej „wyłapują” choroby.

Nawożenie borówki amerykańskiej i środki chemiczne

Niestety, ale na rynku istnieje bardzo mało specjalistycznych środków ochrony dla borówki amerykańskiej – zatem warto jest przestrzegać wymienionych wyżej zasad jako profilaktyki. Gdy już jednak choroba „zagnieździ się” w borówce, należy niezwłocznie usunąć i spalić zarażone pędy czy liście – zwłaszcza, gdy będzie to choroba grzybowa. Możesz również przycinać pędy, jednak zawsze aż do zdrowej tkanki! Sprawdź także ten artykuł z przepisami na przetwory z borówki amerykańskiej.

Ochrona chemiczna ogranicza się do opryskiwania krzewów w okresie ich kwitnienia – należy jednak dostosować takie zabiegi do warunków klimatycznych przy zachowaniu okresu karencji , to znaczy od oprysku do zbioru plonów. Odpowiednie preparaty mogą zabezpieczyć borówkę i zahamować rozwój grzyba. Polecane z nich to:

 • Signum 33 WG – zwalczy mączniaka oraz szarą pleśń. Cena to ok. 40 zł / 50 g.
 • Switch 62,5 WG – pomoże, gdy pojawia się brązowienie liści bądź pleśń. Cena to ok. 10 zł / 4 g.
 • Polyversum WP – ochroni borówkę amerykańską przed grzybami, szarą pleśnią bądź antraknozą. Cena to ok. 24 zł / 2 g.

Wirusowe choroby borówki amerykańskiej

Niestety, ale wirusowe choroby borówki amerykańskiej są nieuleczalne. Jeżeli więc zauważysz jakiekolwiek objawy choroby wirusowej, koniecznie usuń cały krzew i spal go zaraz po wykopaniu z ziemi. Choroby wirusowe dzielą się na:

 1. nitkowatość i czerwone liście – czerwone nitki lub plamy na borówce. Na krzewie robią się z czasem również czerwone liście – są zdeformowane i przypominają liście… wierzby.
 2. szok borówki amerykańskiej – to opadanie liści i ostatecznie stan uśpienia rośliny.
 3. oparzelina – liście opadają wczesnym latem i pojawia się na nich brzegowa chloroza.
 4. czerwona plamistość pierścieniowa – czerwone plamy w kształcie pierścieni, widoczne na górnej warstwie liści (czasem na owocach).

Z porażonych wirusami roślin pod żadnym pozorem nigdy nie pobierać materiału na kolejne sadzonki! Borówka amerykańska nie nadaje się do rozsadzania. A może zainteresuje cię także ten artykuł o uprawie borówki brusznicy w ogrodzie?

ikona podziel się Przekaż dalej