Choroby brzoskwini - z jakimi chorobami możemy się spotkać i jak im zapobiegać?

Choroby brzoskwini pojawiają się bardzo często, dlatego warto mieć podstawową wiedzę na temat chorób, jakie możemy osobiście spotkać podczas uprawy. Powinniśmy wiedzieć także, jak wygląda zwalczanie chorób i kiedy można użyć preparatów ochrony roślin, a kiedy wystarczą metody ekologiczne.

Choroby brzoskwini, jakie bardzo często możemy zauważyć na naszych drzewach to: mączniak prawdziwy brzoskwini, brunatna zgnilizna drzew pestkowych, rak bakteryjnych drzew pestkowych, szara pleśń, a także kędzierzawość liści brzoskwini oraz parch brzoskwini, który jest bardzo podobny do parcha jabłoni. Oprócz tego często spotykane są choroby kory i drewna.

Zaczynając od chorób kory i drewna, jakie mogą spotkać brzoskwinię, po cięciu i innych uszkodzeniach kory należy zabezpieczać ranę pastami ochronnymi, które przyspieszają zabliźnianie się ich. Gdy pojawi się rak bakteryjny drzew pestkowych, należy opryskać drzewo fungicydami miedziowymi w okresie nabrzmiewania pąków i opadania liści. Zwalczanie chorób, jakimi są mączniak prawdziwy i brunatna zgnilizna drzew pestkowych, powinno przypadać na okres kwietnia. A może zainteresuje cię także ten artykuł na temat szarej pleśni?

Bardzo ważnym elementem jest ochrona brzoskwini, czyli zapobieganie przed pojawieniem się chorób. Tutaj mowa jest o ochronie przed patogenami, dlatego wykonuje się opryski. Dodatkowo powinno się usuwać porażone liście i niszczyć te, które opadły. Oprysk mocznikiem zapobiegnie powstawaniu chorób w następnym roku. Nie możemy zapomnieć o tym, że niektóre szkodniki przenoszą wiele chorób, przez co warto użyć środków chemicznych na szkodniki.

Choroby brzoskwini - parch brzoskwini i kędzierzawość liści brzoskwini

Wiele osób musiała już się zmierzyć z kędzierzawością liści brzoskwini oraz z parchem brzoskwini, który jest praktycznie taki sam jak parch jabłoni, jednak występuje na innym gatunku drzewa owocowego. w sytuacji pojawienia się tych chorób warto znać środek na kędzierzawość liści oraz na parch, ponieważ bez tego możemy nie poradzić sobie w ochronie brzoskwini. Zobaczmy, czym charakteryzują się te choroby.

Parch brzoskwini, tak samo, jak parch jabłoni jest chorobą grzybową, której cały proces rozwoju podzielony jest na dwie fazy. W fazie pierwszej zalążki grzyba rozwijają się w liściach, które opadły jesienią i były zakażone podczas wegetacji. W grudniu w liściach tworzą się małe owocniki, które w połowie zimy zmieniają się w worki, w których dojrzewają zarodniki. Druga faza to faza pasożytnicza, czyli moment, gdzie pojawia się żerowanie na roślinach. Bardzo podatne są na to młode liście i pędy, natomiast owoce mogą zostać zarażone chorobą w całym okresie rozwoju. Środki ochrony roślin do drzew owocowych będą pomocne przy zwalczaniu chorób.

Chore liście brzoskwini, kędzierzawość
Choroby brzoskwini - rodzaje chorób, przyczyny, objawy, skuteczne zwalczanie

Choroba ta atakuje owoce, pędy i liście. Na owocach zauważalne są wtedy małe, oliwkowe plamy, które z czasem się powiększają, a w tym miejscu owoce pękają. Na pędach z kolei pojawiają się jasnobrązowe plamy, przeobrażające się w strupy. Małe oliwkowe plamki możemy także zauważyć na spodniej stronie liścia. Parch brzoskwini zwalcza się preparatem Captan 50 WP od maja. Sprawdź także ten artykuł o mączniaku prawdziwym i rzekomym.

Kędzierzawość liści brzoskwini jest jedną z najgroźniejszych i najpopularniejszych chorób brzoskwini. Objawia się ona przebarwianiem i deformacją liści. W miejscu porażenia liście stają się grube, pofałdowane i kruche, a ich barwa zmienia się na karminowo-czerwoną. Dodatkowo mogą pojawiać się charakterystyczne naloty grzybowe. Już na początku lipca, liście obumierają i opadają. Na skórkach owoców pojawiają się przebarwienia, a wzrost drzewa jest dużo słabszy. Choroba brzoskwini kończy się zamarciem całego drzewa.

Warto więc znać środki na kędzierzawość liści. Polecany środek na kędzierzawość liści to Miedzian 50 WP, który powinien być używany jesienią, na początku listopada, zaraz po opadnięciu liści. Wiosną w okresie nabrzmiewania pąków wykonuje się opryski wyciągiem krwawnika, ale warunkiem jest wcześniej wykonany oprysk jesienią. Czas, gdy zaczyna się nabrzmiewanie pąków, jest ważny, ponieważ tylko wtedy można zniszczyć grzybnię. A może zainteresuje cię także ten artykuł o parchu jabłoni?

Szara pleśń - szkodliwa choroba brzoskwiń

Kolejną groźną chorobą grzybową brzoskwini jest szara pleśń. Rośliny zarażone szarą pleśnią charakteryzują się szarym, pylącym i puszystym nalotem oraz brunatnymi plamami na łodygach. Szara pleśń powoduje gnicie owoców, co jest bardzo niebezpieczne zwłaszcza w sadownictwie.

Największym problemem jest bardzo szybkie rozprzestrzenianie się tej choroby na inne gatunki i odmiany roślin, dlatego ważne jest wczesne rozpoznanie problemu. Opryski wykonuje się takimi preparatami jak: Polyversum WP, Amistar 250 SC, Signum 33 WG. Środki ochrony roślin do drzew owocowych są wręcz niezbędne.

Jak można zauważyć, brzoskwinia jest rośliną, którą może zaatakować wiele chorób. Nie należy jednak zniechęcać się do uprawy jej w swoim ogrodzie, ponieważ mając podstawową wiedzę na temat kilku chorób, można w bardzo skuteczny sposób im zapobiec, wykonując podstawowe czynności. Sprawdź także ten artykuł o uprawie brzoskwiń w ogrodzie.

ikona podziel się Przekaż dalej