Choroby draceny wynikające ze złej uprawy

Zła uprawa to główny czynnik chorób kwiatów ozdobnych z liści. Przez złe warunki można zniszczyć całe rośliny. Takim przykładem są pęknięcia brzegów liści, które pojawiają się przy dużych wzrostach temperatur. Wrażliwa jest na to dracena deremeńska - Draceana deremensis i dracena obrzeżona- Dracena marginata.

Często występującym schorzeniem jest pojawienie się suchych końcówek liści - dotyczy to draceny obrzeżonej, wonnej i innych. Główną przyczyną jest zbyt suche powietrze. Dlatego należy zwiększyć wilgotność powietrza, poprzez zraszanie liści lub ustawienie pod rośliną miski z wodą.

Następne jest gubienie dolnych liści. Jest to jednak coś innego niż opadanie liści. Gubienie liści i ogołacanie się pnia to skutek zbyt wysokiej temperatury i suchego powietrza lub zbyt niskiej temperatury. Ta choroba liści jest dość poważna i może prowadzić do zniszczenia rośliny. A może zainteresuje cię także artykuł o uprawie draceny Sandera?

Choroby draceny wynikające ze złego podlewania i nasłonecznienia

Nieprawidłowe podlewanie i źle dobrane stanowisko, przyczynia się do choroby kwiatów. Najbardziej narażone na to są liście i korzenie draceny obrzeżonej, odwróconej i innych dracen tego gatunku. Szczególnie gdy korzenie i łodygi gniją, co jest skutkiem nadmiernego podlewania.

Zroszona dracena marginata, a także choroby draceny, na przykład draceny obrzżonej oraz sposoby ich zwalczania
Choroby draceny - najpopularniejsze przypadłości różnych gatunków draceny doniczkowej

Dracena marginata i każda inna jest też wrażliwa na żółknięcie, opadanie i wiotczenie dolnych liści. Spowodowane jest to tym samym czynnikiem. Dracenę marginatę należy wtedy wyjąć z doniczki i sprawdzić, w jakim stanie są korzenie. Jeśli jest już biały nalot, wtedy usuwamy roślinę, ponieważ to zgnilizna korzeni.

Choroby draceny wynikają też ze złego nasłonecznienia. W tym przypadku można zaobserwować poparzenia liści oraz blaknięcie i gorsze wybarwienie. Często poparzeniu towarzyszą brązowe plamy, co oznacza zbyt dużo słońca. Przez słabe oświetlenie, liście blakną i słabo się wybarwiają. Sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o chorobach roślin.

Inne choroby kwiatów draceny

Choroby liści spowodowane są też złym nawożeniem. Tu można zaobserwować żółknięcie i opadanie liści dolnych, skutkujące ich zrzucaniem- niedobór nawozów. Z kolei za dużo azotu w nawozach powoduje zanik barwy. Natomiast nadmiar fluoru wpływa na pojawianie się brunatnych i brązowych plam.

Zupełnie innymi chorobami są choroby grzybowe i bakteryjne. W tym przypadku bardzo często obserwuje się plamistość liści i biały nalot. Białym nalotem zazwyczaj pokryte są korzenie wyniszczonych roślin. Plamistość liści przejawia się różnie, zazwyczaj są to purpurowe, żółte i brązowe plamy. Przy zwalczaniu plamistości liści, należy użyć preparatów biologicznych i chemicznych.

Dracena jest rośliną bardzo popularną, mimo że może być obarczona wieloma chorobami i szkodnikami. Najpopularniejsze szkodniki to wełnowce, które są dość niebezpieczne. Przy uprawie dracen należy uzbroić się w cierpliwość i być przygotowanym na różne ewentualności. Te rośliny doniczkowe o ozdobnych liściach to wybór wart rozważenia. A może zainteresuje cię także ten artykuł o dracenie odwróconej?

ikona podziel się Przekaż dalej