Rdza gruszy

Rdza gruszy – przyczyny

Istnieje wiele przyczyn, który powoduje choroby grzybowe gruszy. Do najpopularniejszej z nich zalicza się rdza gruszy, która przejawia się przez rdzawość liści gruszy. Do najczęstszych przyczyn zaliczają się niekorzystne warunki pogodowe. Do wystąpienia choroby gruszy mogą przyczynić się zbyt obfite opady w okresie letnim, zbyt duże ochłodzenie wiosną, bądź też wyjątkowo mroźny sezon zimowy.

Inną przyczyną odpowiedzialną za wystąpienie rdzy gruszy, jest obecność jałowca sabińskiego w pobliżu drzewa. Niestety jałowiec jest bardzo często atakowany przez grzyba, który niemalże natomiast jest przenoszony na drzewa owocowe. Z tego względu rdza gruszy najczęściej występuje w przydomowych ogrodach, a także na działkach, kiedy wystąpi rdza jałowca. Natomiast jest praktycznie niespotykana w sadach. Jeśli szukasz więcej inspiracji, sprawdź także ten artykuł o uprawie gruszy Faworytki.

Rdza gruszy – objawy

Jeżeli drzewo zostanie porażone chorobą dość szybko, to wczesną wiosną zobaczymy pierwsze objawy. Występuje wtedy tak zwana rdzawość liści gruszy, objawiająca się poprzez pomarańczowożółte plamy. Gdy mimo tych oznak nie zareagujemy, to objawy zaczną się nie tylko rozprzestrzeniać coraz bardziej, ale również przybierać na sile. W pewnym momencie plamy zaczynają zmieniać się w wypukłe narośle w kolorze pomarańczowo-rdzawym. Następnie liście zaczynają spadać.

Późniejszy etap zaczyna wyróżniać się przede wszystkim tym, że na owocach zaczynają pojawiać się rdzawe plamy.  Niestety wpływa to również na znaczne pogorszenie walorów smakowych. Następnie zaczynają one opadać. Grusze, które pozostaną na gałęziach, mimo dojrzałego wyglądu, nie nadają się już do zjedzenia.

Czy zwalczać rdzę gruszy?

Nie reagując odpowiednio na choroby gruszy, możemy doprowadzić do tego, iż zbiór owoców będzie nadawał się wyłącznie do wyrzucenia. Istnieje sporo preparatów, które są w stanie skutecznie poradzić sobie z rdzą gruszy. Wśród nich wymienia się środek SCORE 250 EC, który świetnie zwalcza choroby liści gruszy. Jednak należy go stosować najwcześniej w okresie wiosennym, kiedy temperatura powietrza przekroczy 12 stopni Celsjusza. Dodatkowo nie należy go stosować zbyt często, ponieważ choroby gruszy bardzo szybko uodporniają się na tego typu preparaty.

Innym środkiem chemicznym, którego polecają sadownicy, jest Zato 50 WG. Należy pamiętać o odpowiednich proporcjach przy przygotowaniu roztworach. Środek świetnie sprawdzi się przy każdej amatorskiej uprawie. Tutaj także nie należy stosować oprysku częściej niż dwa razy w roku. Ponieważ przy częstszym używaniu preparatu, zwalczanie chorób gruszy, może okazać się już nieskuteczne.

Oprócz środków chemicznych, zwolennicy ekologicznych upraw, mogą sięgnąć po naturalne preparaty przygotowane we własnym zakresie. Świetnie sprawdzi się tutaj czosnek, skrzyp polny oraz cebula. W tym przypadku jednak należy pamiętać o regularnym stosowaniu naturalnych oprysków, nawet co tydzień lub co dwa tygodnie. W innym przypadku samodzielnie przygotowana mieszanka może okazać się po prostu zbyt słaba. Sprawdź także ten artykuł z przeglądem drzewek owocowych.

Rdza na liściach gruszy krok po kroku, a także najważniejsze informacje, choroby gruszy oraz opryski i zapobieganie
Choroby gruszy – rdza gruszy, parch gruszy, zaraza ogniowa – zwalczanie, polecane opryski, porady

Rdza gruszy - zapobieganie

Czy rdza gruszy jest chorobą, której można z powodzeniem zapobiec? Okazuje się, że jest to jak najbardziej możliwe. Przede wszystkim należy zadbać o wyeliminowanie każdej możliwej przyczyny. Jeżeli w naszym ogrodzie lub w ogródku działkowym znajduje się jałowiec sabiński, to niestety musimy go jak najszybciej usunąć. Niestety nie poradzimy sobie z tym problemem, jeżeli dysponujemy niewielką działką, a w sąsiedztwie jałowiec jest częstym gościem.

Innym rozwiązaniem, jest zdecydowanie się na sadzenie odmian gruszy, które są odporne na rdzę gruszy. Wśród nich wymienić możemy Lukasówkę, Paryżankę, bądź też Berę Hardy. Jeżeli tylko się uda, warto zapobiegać chorobie grzybowej niż później zastanawiać się czy zwalczać rdzę gruszy i w jaki sposób.

Parch gruszy

Parch gruszy – przyczyny

Tak jak w przypadku rdzy gruszy, parch gruszy objawić się będzie w okresie wiosennym. Jest to choroba grzybowa, która w pierwszej kolejności atakuje liście. Winowajcom tej choroby gruszy jest grzyb Ventiuria pyrina. Dlatego też plamistość liści gruszy jest bardzo mocno zbliżona do objawów parcha jabłoni.

Wśród najczęstszych przyczyn występowania choroby liści gruszy, jest zbyt duża wilgoć. Tak naprawdę wystarczy cały dzień występowania opadów deszczu lub mgły, by liście zostały zarażone grzybem. Dodatkowym impulsem na pewno jest również temperatura powietrza utrzymująca się na poziomie od 17 do 23 stopni Celsjusza.

Parch gruszy – objawy

Pierwsze objawy choroby liści gruszy pojawiają się w postaci plam na liściach. Plamy przybierają kolor brunatny, następnie przyczyniając się do uschnięcia liścia i jego opadania. Postępujące choroby gruszy objawiają się również plamami na zawiązkach owoców. Sam miąższ przypomina korek, natomiast kształt owoców odbiega od prawidłowej formy.

Gdy owoce zaczynają dojrzewać, to możemy spodziewać się dalszego korkowacenia. Dodatkowo parch gruszy przejawia się pękaniem na skórkach. Właśnie w ten sposób możemy rozróżnić, czy drzewo zaatakowała rdza gruszy, czy jednak parch. Wśród innych objawów wymienimy także przebarwienia na młodych pędach, a także obumieranie pąków. Chociaż ostatni symptom jest najrzadziej spotykany.

Mężczyzna przeprowadzający opryski na gruszy porażonej chorobą, a także informacje o chorobach gruszy, zwalczaniu i leczeniu
Choroby gruszy – rdza gruszy, parch gruszy, zaraza ogniowa – zwalczanie, polecane opryski, porady

Zwalczanie chorób gruszy

Zwalczanie chorób gruszy może odbywać się na przynajmniej kilka sposobów. Wśród nich wymienia się między innymi naturalne środki. W tym przypadku należy wspomnieć o usuwaniu wszystkich porażonych części drzewa. Zatem, jeżeli tylko zauważymy pierwsze oznaki wystąpienia parcha na pędach lub liściach, należy jak najszybciej się ich pozbyć, by zapobiec dalszemu rozwojowi choroby.

Dodatkowo zaleca się grabienie opadłych liści. Ponieważ właśnie w wilgotnych liściach rozwija się grzyb, który następnie atakuje uprawy w sezonie wiosennym. Czasami jednak naturalne metody nie okazują się zbyt skuteczne. W takich okolicznościach należy sięgnąć po chemiczne preparaty. Jeżeli nie wiemy czym pryskać, najlepiej zasięgnąć poradę wśród specjalistów. Ponadto nie można stosować tego preparatu częściej niż dwa razy w roku. Natomiast drugi jest zdecydowanie bardziej bezpieczny, ponieważ jego skład opiera się na skrzypie polnym.

Parch gruszy - zapobieganie

Wśród zabiegów zapobiegawczych wymieniamy między innymi odpowiednie przycinanie gałęzi. Dzięki temu, pędy nie rozrastają się zbyt gęsto, a liście są mniej narażone na wilgoć. Dodatkowo wspomniano już, że po opadnięciu wszystkich liści, należy je zgrabić. Ponieważ właśnie w nich rozwijają się choroby liści gruszy.

Innym rozwiązaniem jest stosowanie specjalnych oprysków. Dzięki nim grusza stanie się jeszcze odporniejsza na parch. Jeżeli zastanawiamy się czym pryskać drzewa, najlepiej jest skorzystać z takich środków jak Miedzian 350 SC, lub też Biosept Active. W ten sposób grusza lepiej poradzi sobie z chorobami grzybowymi. Sprawdź także te artykuły o drzewach ogrodowych.

Zaraza ogniowa

Zaraza ogniowa – przyczyny

Przyczyną zarazy ogniowej są bakterie Erwinia amylovora, które szczególnie mocno rozwijają się w czasie ciepłej oraz wilgotnej wiosny. Niestety do dnia dzisiejszego nie opracowano żadnych preparatów skutecznie zwalczających tę chorobę. Bakteria jest ciężka do wyeliminowania, ponieważ jest w stanie przeżyć w temperaturze od 3 do 33 stopni Celsjusza. Natomiast najlepiej rozwija się w przedziale od 20 do 24 stopni Celsjusza. Jej rozwojowi również sprzyja wysoka wilgotność powietrza.

Dlatego zaraza ogniowa jest największym zagrożeniem podczas ciepłej i deszczowej wiosny. Dodatkowo za rozprzestrzenianie się bakterii odpowiedzialne są również zwierzęta i ptaki. Najbardziej narażone są na zniszczenia drzewa, które zostały zainfekowane w czasie kwitnienia. Wtedy może dojść nawet do zarażenia całej uprawy.

Choroby gruszy – objawy

Patrząc na to, że zaraza ogniowa zaczyna atakować wczesną wiosną, to najbardziej narażonymi częściami drzewa są kwiaty oraz liście. Kwiaty zaczynają brązowieć, a na koniec bardzo szybko więdną. Natomiast liście oraz młode pędy robią się wybitnie zielone. Jednak w późniejszym etapie również następuje plamistość liści gruszy. Liście zaczynają pokrywać się czarnymi plamami, a następnie mocno się zwijają.

Zawiązki owoców, jak i również dojrzałe owoce, także są porażone przez bakterie. Objawia się to przez powstanie plam gnilnych. Owoce wtedy nie nadają się do spożycia. Podobnie jak liście nie opadną, ale w tak złej kondycji będą dalej wisieć na drzewie. Jeżeli odpowiednio nie zareagujemy, zaraza ogniowa przedostanie się do gałęzi. Wtedy na pędach możemy zauważyć wyciek w kolorze od białego aż do bursztynowego.

Zaraza ogniowa – zwalczanie

Zaraza ogniowa jest chorobą, której występowanie zobowiązuje do utrzymania kwarantanny. Są to choroby gruszy w ogrodzie, której system zwalczania określa Państwowa Inspekcja Ochrony Roślin i Nasiennictwa. Po dokonaniu obserwacji zgłaszamy wystąpienie choroby do Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Roślin. W tym celu pobieramy próbki zarówno z zarażonego drzewa, jak i również zdrowego, znajdującego się w sąsiedztwie z porażonymi gruszami.

W celu zwalczania nie są stosowane żadne preparaty, ale wszystkie zarażone pędy należy obciąć. Rany zabezpieczone powinny być przy pomocy pasty ogrodniczej. Niestety szkodniki gruszy rozprzestrzeniające się po całym sadzie, przyczynią się do wykarczowania wszystkich drzew, a także ich spalenia.

Środki ochrony

Jako środki ochrony przed zarazą ogniową stosuje się przede wszystkim opryski zapobiegawcze. Drzewa spryskujemy jeszcze zanim szkodniki gruszy je zarażą. Jeżeli jednak istnieje bardzo duże prawdopodobieństwo wystąpienia zarazy, należy powtórzyć oprysk zapobiegawczy. Dodatkowo trzeba zwiększyć dokładność obserwacji, by jak najszybciej móc zareagować.

Pojawiające się pytania, czy zwalczyć rdzę gruszy, czy też jaki oprysk gruszy konferencji powinniśmy zastosować, są bardzo popularne zarówno wśród początkujących, jak i również bardziej doświadczonych sadowników. Pojawiająca się rdza jałowca lub szkodniki gruszy, które ukazują się poprzez plamy na liściach, są dla nas ważną informacją, by jak najszybciej zainterweniować. Warto wcześniej wypróbować ekologiczny oprysk gruszy konferencji. Jednak w pewnych sytuacjach szkodniki gruszy są odporne na naturalne składniki. Wtedy należy zastosować bardziej drastyczne, ale za to skuteczne preparaty.

ikona podziel się Przekaż dalej