Choroby bukszpanu: brązowienie i żółknięcie liści

Najbardziej powszechnym schorzeniem tego wyjątkowego krzewu to brązowienie i żółknięcie liści. Na krzewie powili pojawiają się żółte liście, żółknie także łodyga i drewno, z biegiem czasu bukszpan usycha. To wcale nie objaw jakiejś niebezpiecznej choroby, poprzez żółte liście bukszpan komunikuje nieprawidłową pielęgnację.

Prawdopodobnie problemem jest nadmiar wody. Jeśli często podlewasz roślinę, a znajduje się ona na zacienionym stanowisku, może to oznaczać, że ma po prostu za mokro. Warto znacznie ograniczyć podlewanie, za to zadbać o to, by gleba była długo stosunkowo dobrze nawodniona. Wystarczy wyściółkować podłoże korą drzewną. A może zainteresuje cię także temat zasad przycinania bukszpanu?

Powszechne choroby grzybowe

Niezależnie od warunków i sposobu pielęgnacji, bukszpan może paść ofiarom patogenów grzybowych. Przenoszą się z innych roślin uprawnych, a także z chwastów. Choroby grzybowe, które najczęściej dotykają bukszpan objawiają się na liściach. Biała plamistość liści pozostawia biały nalot, który powoli obejmuje coraz większą powierzchnię rośliny. Z biegiem czasu bukszpan usycha, dlatego należy zacząć działać od razu.

Dużym problemem jest także fytoftoroza. Atakuje młode pędy, prowadząc do błyskawicznego zamierania. Infekcja szybko rozprzestrzenia się na całą roślinę, także na korzenie, które nie mają możliwości doprowadzenia wody do pędów. Tym samym bukszpan żółknie i zamiera. Podobnie działa mączniak prawdziwy. To choroba grzybowa atakująca pędy i liście. Pojawia się na nich biały nalot. Mączniak jest bardzo niebezpieczny, ponieważ zarodniki grzybni przenoszą się na inne rośliny. Jest niebezpieczny zwłaszcza w uprawach warzyw.

Ze względu na duże zagrożenie wynikające z chorób grzybowych, konieczne są opryski. Jeśli w ogrodzie zdarzały się wcześniej problemy o podłożu grzybowym, należy użyć środków prewencyjnych. Krzewy należy opryskać wyłącznie środkami ochrony roślin dedykowanymi do ozdobnych roślin zielonych. W tym wypadku dobrze sprawdza się Score 250 EC. Sprawdź także porady, z czego wykonać żywopłot.

Choroby bukszpanu powodują, że gałęzie schną, liście satają się stopniowo coraz bardziej żółte i cała roślina zasycha.
Choroby i szkodniki bukszpanu - przegląd, leczenie, porady pielęgnacyjne, polecane środki

Niebezpieczne szkodniki bukszpanu

Choroby bukszpanu są często wywoływane przez szkodniki. Najbardziej powszechne są oczywiście mszyce, które niszczą roślinę, żerując na liściach i zostawiając na nich nieestetyczne plamki. Mszyce mogą zaatakować także inne rośliny w ogrodzie. Miodówka bukszpanowa także wygryza w liściach dziury. Przyczepia się do ich spodniej strony. Oba szkodniki z biegiem czasu powodują karłowacenie i deformację całych pędów.

Bardziej niebezpieczny jest przędziorek bukszpanowy. Ten niewielki owad żerując, zostawia po sobie sok, który rozjaśnia powierzchnię liści. Pojawiają się żółtawe plamy. Szkodnik hamuje rozwój rośliny, doprowadzając do jej obumarcia. Jest dość ekspansywny, leczenie może się powieść, ale pod warunkiem, że zastosujesz odpowiednie preparaty od razu po zaobserwowaniu objawów żerowania. Sprawdź także inspiracje na ciekawe krzewy ozdobne.

Problemem są także tarczniki, a dokładnie jeden gatunek – skorupnik jabłoniowy. Szkodnik zahamowuje rozwój rośliny, powoduje stopniowe zamieranie pędów. Jest bardzo niebezpieczny, zwłaszcza jego larwy, które rozwijają się z jaj umieszczonych na spodniej stronie liści. Larwy są prawie niewidoczne, dlatego często leczenie rozpoczyna się dopiero, kiedy roślina jest bardzo porażona.

Choroby bukszpanu wywołane działaniem szkodników można leczyć stosując odpowiednie opryski. Konieczne są do tego zoocyty, najlepiej o działaniu kontaktowym i układowym. One najszybciej wyeliminują szkodniki. Do tego celu używa się Mospilanu 20 SP i Confidor 200 SL. Jeśli krzewinka zostanie silnie porażona, zmienione pędy należy obciąć i spalić, uważając, żeby wcześniej nie miały kontaktu z innymi roślinami.

ikona podziel się Przekaż dalej