Choroby malin i sposoby na ich zwalczanie

Przy uprawie malin bardzo ważna jest ich pielęgnacja. Odpowiednio wykonywane zabiegi pielęgnacyjne zmniejszają ryzyko na pojawienie się chorób. Istnieje wiele chorób, które mogą zaatakować roślinę i prowadzić do jej obumierania, czy też do mniejszych i mniej smacznych plonów.

Pierwszą chorobą malin, która sprawia, że jej owoce nie będą już jadalne, jest bardzo często spotykana szara pleśń. Szara pleśń powoduje, że owoce rośliny zaczynają gnić. Niestety zauważalna jest, dopiero kiedy owoce dojrzewają lub kiedy je już chcemy zebrać. By nie doszło do takiej infekcji, należy co 7 dni wykonywać oprysk ochronny. W momencie, gdy pojawi się ona na roślinach, stosujemy fungicydy. Sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o chorobach roślin.

Inne choroby malin powodowane są grzybami patogenicznymi i grzybopodobnymi organizmami z rodzaju Phytophthora (zazwyczaj atakowane są maliny, które porastają mokre, zalewowe i ciężkie gleby). Do grzybów patogenicznych należą np. Botrytis cinerea (powoduje szarą pleśń), Didymella applanata (przyczynia się do przypąkowego zamierania pędów) i Leptosphaeria coniothyrium (przez nią zamierają podstawy pędów). Na zamieranie pędów narażone są szczególnie młode rośliny, które owocują na pędach tegorocznych i rośliny o bardzo gęstym pokroju.

Szkodniki malin

Bardzo często możemy zobaczyć robaki w malinach, mszycę, żółte liście malin, ale niestety nie każdy wie, że można je zwalczyć i w jaki sposób to zrobić. Bardzo groźnym i roznoszącym choroby wirusowe szkodnikiem jest mszyca. Mszycą nazywane są małe owady. Mszyca wyniszcza rośliny poprzez żerowanie na jej liściach i wierzchołkach pędów. Roślina w ten sposób zasycha i nie wydaje owoców. Na mszyce stosuje się środki chemiczne zwane insektycydami.

Obumarłe owoce malin na krzaku
Choroby i szkodniki malin - sprawdzone sposoby na ich zwalczanie

Zwalczanie przędziorka w malinach jest dość kłopotliwe. Przędziorek malinowiec i chmielowiec to groźne szkodniki malin jesiennych. Przędziorki malinowce są bardzo znane wszystkim ogrodnikom. Te szkodniki malin żerują na spodniej stronie liści czy też czasem na pędach i wysysają soki z rośliny. Przędziorek malinowiec powoduje osłabienie roślin. Jego obecność przejawia się pajęczynkami i plamkami na liściach, które później brązowieją i zasychają. Zwalczanie przędziorka w malinach jest trudne, ale możliwe. Aby zwalczyć przędziorka w malinach, należy zacząć z nim walczyć przed kwitnieniem lub po kwitnieniu malin. W razie konieczności należy to też robić po zbiorze owoców. Sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o szkodnikach w ogrodzie.

Innymi szkodnikami malin jesiennych są: pryszczarek namalinek, krzywik malinaczek, kwieciak malinowiec, pryszczarek malinowiec oraz kistnik malinowiec. Pryszczarek namalinek i pryszczarek malinowiec żerują w spękaniach kory pod skórką. Z kolei kistnik malinowiec żeruje na liściach, pąkach kwiatowych i owocach, podobnie jak kwieciak malinowiec. Szkodniki malin jesiennych to także motyle - zwłaszcza krzywik malinaczek, którego larwy żerują w pąkach kwiatowych. Kistnik malinowiec to popularny szkodnik, może żerować także na pędach. Sprawdź także ten artykuł o uprawie malin.

Zwalczanie szkodników malin

Szkodniki malin zwalczane są na różne sposoby. Jeśli mamy do czynienia z robakami w roślinach, kistnikiem malinowcem, przędziorkami, mszycami, mryszczarkiem malinowcem, pryszczarkiem namalinkiem, krzywikiem malinaczkiem i kwieciakiem malinowcem, zazwyczaj używamy insektycydów, które przeznaczone są do walki z owadami.

W momencie, gdy zauważymy zwijanie liści malin albo też żółte liście maliny, warto wziąć pod uwagę, że konieczne będzie rozopczęcie zabiegów przeciwinwazyjnych. Bardzo często należy usuwać porażone pędy, liście i pąki kwiatowe. Niektóre rośliny będzie trzeba w całości spalić, by szkodniki malin się nie rozprzestrzeniły.

Na większych i mniejszych plantacjach malin wykonuje się wiosną zabiegi, które mają zapobiegać inwazjom szkodników. Stosuje się do tego insektycydy. Natomiast, by zapobiec chorobom przed kwitnieniem, używa się fungicydów. Gdy zobaczymy zwijanie liści maliny i inne niepokojące objawy, należy od razu przeciwdziałać. A może zainteresuje cię także ten artykuł z przepisami na sok z malin?

ikona podziel się Przekaż dalej