Popularne szkodniki róż

Roślina ta jest podatna na szkodniki róż. Tutaj trzeba liczyć się z tym, że zarówno owady na różach, jak i inne pasożyty róż są niesprzyjające i grożą złemu rozwojowi ozdobnej rośliny. Bardzo często można spotkać się z zielonymi robakami. Te zielone robaki to najprawdopodobniej mszyce różano- szczeciowe, które żerując na różach, mogą zahamować jej wzrost i zdeformować pąki kwiatowe. Zwykle można je zobaczyć na pędach i pąkach kwiatowych.

Groźne szkodniki róż to skoczki różane. Skoczek różany niszczy przede wszystkim liście tych roślin. Te pasożyty róż przejawiają się w postaci białych, drobnych plamek zazwyczaj na spodniej części liści (tam żerują larwy). Skoczek różany powoduje, że liście stają się białe i opadają.

Zwijanie liści róży to popularne zjawisko powodowane przez nimułkę różaną. Te czarne, błyszczące owady na różach są bardzo niebezpieczne. Nimułka różana doprowadza do zwijania liści róży, które później przebarwiają się na pomarańczowo, zasychają i opadają. Z kolei dziurki na liściach róży są wynikiem żerowania owadów na różach. Tymi owadami są gąsienice. Gąsienice zjadają liście róży. Sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o szkodnikach w ogrodzie.

Przędziorki są bardzo popularnymi pasożytami róż, które są dla nich bardzo groźne. Przędziorki to roztocza o żółto- pomarańczowej barwie. Przędziorek chmielowiec żeruje na spodzie liści i wysysa z nich sok. Od strony górnej można zauważyć żółte plamki, przez które liście brązowieją i opadają. Bruzdownica to białe larwy, które żerują w pędach. Pędy zaatakowane przez bruzdownicę więdną i obumierają. Bruzdownica wygryza tunele w górnej części pędu.

Częste choroby róż

Spotykane są 3 podstawowe i najbardziej popularne choroby róż. Dwie z nich objawiają się plamami na liściach. Tymi chorobami róż są rdza i czarna plamistość liści. Rdza powoduje początkowo pomarańczowe plamy na pędach, które później przechodzą na liście rośliny. Przez jej działanie deformują się zarówno pędy, jak i liście. A może zainteresuje cię także ten artykuł o dzikiej róży w ogrodzie?

Szkodniki róż oraz choroby róż, a dokładniej czarna plamistość liści oraz skuteczne i domowe sposoby na ich zwalczanie
Choroby i szkodniki róż - sprawdzone sposoby ich zwalczania

Czarna plamistość liści to choroba róż przejawiająca się ciemnymi plamami na liściach, które zwiększają się ku ich brzegom. Plamy na początku są jasnobrązowe, a później ciemnieją. Wokół plam liście żółkną, co skutkuje ich opadaniem. Plamistość ta atakuje także pędy, które pokrywają się czerwonymi i wypukłymi przebarwieniami.

Częstą chorobą róż jest też mączniak prawdziwy, będący chorobą grzybową. Można go zauważyć w postaci białego nalotu na pąkach kwiatowych i liściach. Obserwuje się wtedy zawijanie liści róży do środka oraz ich deformacje. Objawy pojawiają się na ogół od końca V lub z początkiem VI. Zwykle atakowane są najpierw młode liście. Mączniak może prowadzić do opadania liści, a nawet całkowitego zaprzestania kwitnienia. Sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o chorobach roślin.

Zwalczanie chorób i szkodników róż oraz pielęgnacja

Odpowiednia pielęgnacja róż jest bardzo ważna, ponieważ dzięki niej możemy zapobiec niektórym chorobom i szkodnikom. Szkodniki róż zwalczane są zazwyczaj insektycydami oraz preparatami chemicznymi. Często trzeba usuwać porażone pędy i liście (pojawiające się zielone robaki, nimułka różana itp.), a w przypadku np. gąsienic, należy je wyzbierać.

Należy pamiętać, że dziurki na liściach róży i ich zawijanie się są znakiem, że należy rozpocząć zwalczanie zagrożenia. Przy chorobach należy usuwać porażone pędy oraz zbierać i palić opadłe liście. W większości przypadków nieodpowiednia pielęgnacja przyczynia się do powstawania chorób, zwłaszcza grzybowych, które zwalczane powinny być fungicydami.

Zanim przystąpimy do zakupu róż, należy skontrolować ich stan fizyczny. Nasiona najlepiej kupować wczesną wiosną lub pod koniec zimy, natomiast sadzonki kupujemy wiosną. Ważne by sadzonki były świeże i nie posiadały dziurek na liściach róż. Lepiej decydować się na kupno gatunków i odmian, które są odporne na choroby i szkodniki. Sprawdź także ten artykuł o uprawie róży chińskiej.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 70.8% czytelników artykuł okazał się być pomocny