Choroby iglaków - rodzaje, przyczyny, zwalczanie krok po kroku
Choroby grzybowe roślin iglastych są trudne do opanowania, bowiem większość schorzeń to choroby typowe dla drzew leśnych. W szybki sposób atakują rośliny i często jedynym sposobem na ochronę drzew i krzewów iglastych jest wycięcie chorych egzemplarzy i ich spalenie. Rozpoznanie choroby drzew iglastych w pierwszej fazie rozwoju, pozwala na zwalczanie porażenia, dostępnymi na rynku środkami ochrony roślin. Przeczytaj, jak rozpoznać i leczyć choroby iglaków.
Jeśli szukasz więcej porad i informacji, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o chorobach roślin.
Choroby drzew iglastych – ochrona iglaków przed porażeniem
Nie zawsze udaje się ochronić drzewa, rosnące w ogrodzie, przed inwazją chorób i szkodników. Niektóre schorzenia docierają do naszego kraju wraz z egzotycznymi roślinami lub wywołują je niekorzystne warunki uprawowe, także te, związane z zanieczyszczeniami powietrza - miejskimi i przemysłowymi. Stworzenie iglakom odpowiednich warunków rozwoju, w dużym stopniu ochroni je przed chorobami grzybowymi. Zakup iglaków poprzedźmy więc namysłem, które z nich będą dobrze czuły się w naszym ogrodzie:
- do drzew iglastych, szczególnie odpornych na zanieczyszczenia miejskie i przemysłowe, należą: jodła kalifornijska, sosna czarna oraz świerk kłujący,
- drzewa dość wytrzymałe na zanieczyszczenia powietrza to: cis pośredni, jałowiec wirginijski, modrzew oraz sosna wejmutka,
- na glebach jałowych i suchych możemy zasadzić jałowce, sosny, kosodrzewinę oraz świerk kłujący,
- stanowiska mokre dobrze zniosą cyprysiki, świerk pospolity i biały oraz jodła Veitcha.
Bardzo ważne jest przestrzeganie czynności uprawowych, na które składają się podlewanie, zgodnie z zapotrzebowaniem iglaków na wodę i odpowiednie nawożenie. Przed zimą należy chronić młode rośliny, osłaniając je jedliną, suchymi liśćmi, papierem falistym lub specjalną otuliną. Przycinanie iglastych żywopłotów i pojedynczych roślin, wpłynie na ich efektowny wygląd oraz, co ważniejsze, na zagęszczanie się. Do iglaków, doskonale znoszących mocne przycinanie, zalicza się cis, jałowiec oraz żywotniki.
Do zagrożeń roślin iglastych zalicza się również:
- ściółkowanie świeżą korą iglaków, która wcześniej nie została przekompostowana. W takiej ściółce kryją się jaja i larwy szkodników,
- mocz psów – w szybki sposób doprowadzi do zniszczenia młodych roślin,
- zakup chorych roślin w szkółkach,
- sadzenie iglaków ogrodach w pobliżu lasu, co naraża drzewa na kontakt z owadami i chorobami grzybowymi. Sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o krzewach iglastych.
Grzyb na iglakach – choroby drzew i krzewów iglastych
Choroby sosny - osutka sosny
Grzybowa groźna choroba, wywołana przez grzyby Lophodermium, atakuje głównie sosnę pospolitą (Pinus silvestris), ale występuje także na innych iglakach, na sośnie czarnej, jodle i świerku. Oznaką tej groźnej choroby iglaków jest masowe opadanie żółkniejących liści. Choroby sosny ujawniają się wiosną i jesienią, stąd rozróżniamy osutkę wiosenną i osutkę jesienną. Na usychających igłach pojawiają się ciemne plamy, z czasem tworzące czarne poprzeczne prążki. Zakłócenie procesów asymilacyjnych drzewa, prowadzi do zamierania roślin.
Grzyb na iglakach pojawia się w czasie deszczowej i ciepłej wiosny. Jego rozwojowi sprzyjają wilgotne pory roku i bezmroźne zimy. Iglaki poradzą sobie z osutką w czasie letnich upałów i po mroźnej zimie, bowiem takie warunki pogodowe ograniczają rozwój chorobotwórczych grzybów. Zwalczanie schorzenia jest trudne. Powinniśmy zadbać o niszczenie opadłych igieł, w których zimują zarodniki grzybów. Iglaki muszą być regularnie podlewane, nawet zimą, z dbałością, by nie nawilżać igieł na drzewie. Z osutką łatwiej poradzą sobie młode sosny, nasadzone w niedużym zagęszczeniu, co zapewni dobra cyrkulację powietrza.
Na rynku dostępne są preparaty ochrony roślin, dzięki którym możemy skutecznie osłonić sosny przed atakiem choroby grzybowej. Osutka wymaga opryskiwania roślin na wiosnę, latem oraz jesienią, odpowiednimi środkami, np.
- preparatami w postaci koncentratów, przeznaczonymi do mieszania z wodą - SCORE 250 EC,
- zawiesinaa wodna, sporządzoną z preparatów zgranulowanych - DITHANE NEOTEC 75WG
Groźne choroby jałowca – rdza jałowca
Grzybowe choroby jałowca atakują najczęściej rośliny niewłaściwie pielęgnowane, zaniedbane oraz rosnące na mokrych stanowiskach. Groźnym schorzeniem gatunków Juniperus jest rdza jałowca (Gymnosporangium). Objawem choroby grzybowej jest biały nalot, utworzony przez grzybnię. Z czasem pędy roślin ulegają zniekształceniu, a z wrzecionowatych narośli wyrastają galaretowate żółtobrudne utwory. Roślina traci igły i powoli zamiera. Rdza atakuje gatunki drzewiaste oraz iglaki płożące. Łatwo przenosi się na rosnące w pobliżu drzewa owocowe.
Zwalczanie choroby iglaków polega na:
- lustracji drzew - biały nalot na pędach, będący oznaką choroby, jest sygnałem do wycięcia prażonych części roślin,
- chore gałęzie, pędy oraz igły, należy spalić,
- miejsca przycinania roślin, smarujemy grzybobójczą maścią ogrodniczą.
Efektowne iglaki płożące, nadające się do ogrodów skalnych, do uprawy w misach balkonowych oraz pokrywania powierzchni ogrodowych, wymagają słonecznych i umiarkowanie wilgotnych stanowisk, co pozwoli uniknąć zaatakowania przez choroby grzybowe. Zaatakowane jałowce opryskujemy fungicydami: Biosept 33 SL, Dithane NeoTec 75 WG, Score 250 EC oraz Discus 500 WG.
Uprawa i pielęgnacja roślin iglastych - porady
Młode iglaki sadzimy w ogrodzie w drugiej połowie sierpnia – do końca października. Jeśli wybraliśmy gatunki wrażliwe na niskie temperatury, powinniśmy zasadzić je w marcu – do końca maja. Na dno dołków, w których umieścimy bryłę korzeniową, wsypujemy kompost, a dołek zasypujemy ziemią. Korzenie iglaków powinny swobodnie spoczywać w dołku. Po zasadzeniu, sadzonki obficie podlewamy. Świeżo zasadzone drzewka i krzewy chronimy przed zbytnim nasłonecznieniem i wywróceniem przez porywisty wiatr.
Jeśli zakupione iglaki będą tworzyły żywopłot, w latach późniejszych dokonujemy cięć korekcyjnych, polegających na wyrównaniu wysokości lub formowaniu, dla uzyskania pożądanego kształtu. Cis oraz modrzew wymagają wczesnego przycinania, co umożliwi iglakom ładne zagęszczenie się w dolnych partiach. Zabieg cięcia należy przeprowadzić w lipcu. Cięcie żywopłotów światłolubnych – modrzewi, jałowców drzewiastych lub świerków – przeprowadzamy z pewnym odchyleniem od pionu, aby umożliwić doświetlenie najniższych gałęzi.
Odporność na choroby grzybowe oraz atrakcyjny wygląd zapewni iglakom odpowiednie nawożenie. Zasilamy rośliny nawozami organicznymi lub mineralnymi. Do najlepszych nawozów naturalnych należą kompost oraz obornik. Nawozy mineralne stosujemy, kierując się wskazówkami, umieszczonymi na etykiecie. Jeśli iglaki słabo wzrastają, możemy zasilić je nawozami azotowymi – do końca czerwca.