Choroby róż - przegląd najczęstszych chorób i sposoby walki z nimi
Jeśli planujemy zająć się uprawą róż okrywowych, róż pnących lub też innych róż ogrodowych, powinniśmy wiedzieć, jak wygląda ich pielęgnacja, ale musimy również zapoznać się z tym, jakie choroby róż są najczęściej na nich spotykane i jak wygląda ich zwalczanie. Zobaczmy więc, jakie choroby kwiatów, a także choroby liści róż najczęściej atakują nasze rośliny.
Jeśli szukasz więcej porad i informacji, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o różach.
Choroby róż - jakie działania pomogą nam zminimalizować szansę na pojawienie się chorób
Kiedy w naszym ogrodzie mają pojawić się róże pnące, róże okrywowe lub też inne róże ogrodowe, musimy zapoznać się ze wszystkimi informacjami, które dotyczą uprawy tych roślin. Między innymi tego, na jakiej glebie czują się one najlepiej, jaki stopień nasłonecznienia preferują, ale również, jak przebiega ich pielęgnacja. Warto wspomnieć także o często pojawiających się chorobach grzybowych róż, które mogą wyniszczyć nasze uprawy i konieczne będzie zapoznanie się z ich zwalczaniem. Zanim jednak przejdziemy do tego, jakie choroby róż powodują między innymi żółknięcie liści oraz dlaczego nagle pojawiają się opadające liście, dowiedzmy się, w jaki sposób możemy zminimalizować pojawienie się chorób.
Zacznijmy więc od tego, że świetnym rozwiązaniem jest zakup odmian i gatunków, które są odporne na różne patogeny, czyli czynniki wywołujące dane choroby. Kolejnym aspektem jest zachowywanie odpowiedniej rozstawy między roślinami, dzięki czemu choroby nie przenoszą się tak łatwo na inne rośliny. W przypadku cięcia roślin musimy pamiętać o tym, by dostosować je odpowiednio dla danego gatunku, a także, by zawsze używać odkażonych narzędzi do przycinania, ponieważ zapobiega to przenoszeniu chorób na inne rośliny.
Podczas uprawy musimy unikać gleb, które są okresowo zalewane lub nawet w bardzo dużym stopniu wilgotne. Tyczy się to także pielęgnacji, a dokładniej podlewania, które powinno być umiarkowane. Dodatkowo późną jesienią zaleca się okrywanie i kopczykowanie roślin oraz zaprzestanie nawożenia roślin już późnym latem. Dobrym rozwiązaniem jest także używanie środków, które stymulują odporność naszych roślin. Do takich środków zalicza się między innymi Biochikol, który dostępny jest w różnych sklepach ogrodniczych, ale również w sklepach internetowych. Jeśli natomiast dana roślina zostanie porażona przez choroby grzybowe róż, zaleca się naprzemienne stosowanie dwóch rodzajów fungicydów, przez co patogen nie uodporni się na jeden środek.
Choroby grzybowe róż - popularne choroby liści róż
Z jakimi chorobami liści róż możemy się spotkać - czym spowodowane może być żółknięcie liści
Podczas uprawy róż ogrodowych możemy spotkać się z opadającymi liśćmi i żółknięciem liści, czy też plamami pojawiającymi się na blaszkach liściowych. Plamy te możemy doskonale zaobserwować na zdjęciach liści róż. Zdjęcia dostępne są w różnych poradnikach internetowych, ale również takie zdjęcia możemy znaleźć w książkach, które poświęcone są tematyce ogrodnictwa. Warto jednak pamiętać o tym, że by dobrze zwalczyć daną chorobę, powinniśmy znać jej charakterystykę.
Zacznijmy więc od bardzo popularnych mączniaków, a dokładniej mączniaka prawdziwego i mączniaka rzekomego, które są chorobami grzybowymi. Mączniak prawdziwy w pierwszej kolejności atakuje młode liście, które dopiero się rozwijają, natomiast później jego biały nalot możemy zauważyć na starszych liściach i pędach. Warto wiedzieć, że ten nalot występuje jedynie na wierzchniej stronie blaszki liściowej, a nie na spodzie. Liście zaatakowanej rośliny pomału deformują się i w końcu opadają. Ta choroba spowodowana jest przede wszystkim zbyt dużym zagęszczeniem roślin i nadmiernym podlewaniem. Do walki wykorzystuje się Miedzian, Bravo, czy Discus. Mączniak prawdziwy to poważne zagrożenie dla roślin.
Mączniak rzekomy powoduje na liściach żółte i nieregularne plamy, które widoczne są przede wszystkim na liściach położonych wyżej. W trakcie zakażenia plamy powiększają się i zaczynają przebarwiać się na czerwono. Charakterystycznym elementem jest puszysta i biała grzybnia, która pojawia się na spodniej stronie blaszki liściowej. W wyniku zakażenia liście opadają. Co ciekawe, ta choroba może przejść również na pędy i kwiaty rośliny, dlatego powinno się zwalczać ją Miedzianem lub innymi preparatami takimi jak Bravo, Score, Tiotar, czy Baymat. Sprawdź także ten artykuł o odmianach i sadzeniu róż ogrodowych.
Opadające liście - jak możemy zwalczać choroby róż
Mączniaki to nie jedyne choroby róż, które mogą wystąpić na naszych roślinach. Warto wspomnieć również o czarnej plamistości, która uważana jest za najbardziej niebezpieczną chorobę róż. Po porażeniu tą chorobą z początku możemy zaobserwować jasnobrązowe plamy na liściach, które później czarnieją, a wokół nich tworzy się żółta obwódka. Wtedy właśnie liście zaczynają opadać.
Jeśli chcemy zwalczyć tę chorobę, konieczne będzie usuwanie części roślin, na których się ona pojawia. Jest to ważne, ponieważ patogen zimuje w pędach i liściach. Co więcej, powinniśmy wspomóc się również fungicydami, takimi jak np. Baymat, Biosept i Miedzian. Dodatkowo zaleca się także użycie ekologicznych oprysków z pokrzywy i skrzypu polnego.
Rdza róży to kolejna z niebezpiecznych chorób, która powoduje deformację, zasychanie i opadanie liści. Co więcej, atakuje ona również pędy. Ten patogen również zimuje w pędach, a nawet w opadających liściach. Na porażonej roślinie pojawiają się pomarańczowe plamy na górnej stronie liści, a od spodu blaszki tworzą się rdzawe grudki, które są skupiskami grzybów. Taką chorobę możemy zwalczyć poprzez usuwanie i palenie porażonych części roślin, a także zastosowaniu fungicydów, np. Score lub Bravo.
Choroby kwiatów i nie tylko - z jakimi problemami możemy spotkać się w trakcie uprawy
Choroby kwiatów róży - szara pleśń odpowiedzialna za większość chorób kwiatów
Poza chorobami liści róży, warto wspomnieć również o bardzo groźnej chorobie kwiatów, którą jest szara pleśń. Musimy wiedzieć, że przyczyną pojawiania się szarej pleśni na naszych różach ogrodowych, bez różnicy, czy są to róże pienne, róże pnące, czy też róże okrywowe, jest duża wilgotność podłoża oraz wilgotność powietrza. Dlatego też częste opady deszczu mogą również być przyczyną pojawienia się tej choroby.
Dodatkowo też bardziej zagrożone są rośliny, które zostały osłabione na skutek złego cięcia lub też mrozów. Musimy wiedzieć, że porażona chorobą roślina na początku ma na sobie wodniste plamy. Te plamy pojawiają się na płatkach kwiatów. Z upływem czasu plamy zwiększają swoją powierzchnię. Czasem również, zwłaszcza gdy jest wilgotno, pojawia się szary, pylisty i mączysty nalot. Warto wiedzieć, że tą chorobą kwiatów mogą być porażone nawet pędy, które z biegiem zakażenia stają się brunatne i zamierają.
Szara pleśń jest bardzo niebezpieczna, ponieważ może całkiem zniszczyć naszą roślinę, a dodatkowo przenieść się na sąsiadujące w pobliżu rośliny. Jeśli więc zobaczymy na naszej róży oznaki pojawienia się choroby, powinniśmy usunąć porażone części roślin i je spalić. Co więcej, w okresie, gdy na roślinie nie będzie już liści, zaleca się zastosowanie fungicydów, czyli preparatów grzybobójczych. Nada się do tego taki środek jak Teldor, czy Bravo.
Inne problemy, które mogą spotkać róże pnące, róże okrywowe i róże ogrodowe - warto pamiętać o tych szkodnikach
Nie możemy zapominać o tym, że choroby róży to nie jedyny problem, z jakim możemy spotkać się w trakcie uprawy. Otóż róże ogrodowe mogą zostać zaatakowane także przez szkodniki, jakimi są między innymi nimułki różane, powodujące żółknięcie liści, a nawet ich opadanie.
Kolejnym szkodnikiem jest mszyca różana, która wielokrotnie pojawia się na różach. Jeśli na różach pojawi się ten rodzaj mszycy w niewielkiej ilości, a w pobliżu zauważymy biedronki, nie musimy się obawiać, ponieważ biedronki są naturalnym wrogiem tego szkodnika. Jeśli jednak mszyc będzie wiele, wtedy warto zastosować ekologiczne środki ochrony roślin.
Wciornastki to kolejny problem, który może pojawić się na naszych różach ogrodowych. Wciornastki to nic innego, jak bardzo małe owady, dla których pożywieniem jest sok naszych roślin. Owady te powodują, że kwiaty róż się zniekształcają, a pąki są uszkodzone. Dodatkowym objawem jest pojawienie się na płatkach liści niewielkich plamek.